Doba, ve které žijeme, je divná, prohlásil v rozhovoru pro web Aktuálně herec Jiří Bartoška. Jako prezident karlovarského festivalu, na kterém se každoročně promítnou stovky snímků z celého světa, zkritizoval „hyperkorektní“ trendy ze zahraničí. Kvóty platící pro udílení Oscarů označil za idiocii, která narušuje tvůrčí svobodu.
Americká Akademie filmového umění a věd, která každoročně předává ceny známé jako Oscar, uděluje ocenění pouze snímkům, které splní určité předpoklady. Mezi nimi i „ideální“ zastoupení žen, lidí se zdravotním postižením a rasových a sexuálních menšin.
Svěrákovy životní hříchy: Za vstup do KSČ se nestydím. Co podle něj ale byla zbabělost?
Zdeněk Svěrák má podle svých slov v životě na svědomí dva velké hříchy. Tím prvním byl vstup do komunistické strany v roce 1961, druhým podepsání Anticharty. A zatímco za první rozhodnutí se nestydí a má pro něj i své odůvodnění, podpisu Anticharty prý dodnes lituje.
Podle Bartošky jsou však taková „pravidla“ spíše kontraproduktivní. „To je taková idiocie, že o tom jednou možná někdo natočí biják. Pokud režisér při přípravě filmu musí dopředu přemýšlet o tom, aby měl v týmu čtyři gaye a pět lesbiček, kde je potom jeho tvůrčí svoboda? Končí to tím, že Annu Boleynovou hraje černoška nebo že se herec Hank Azaria omlouvá za to, že v Simpsonech daboval Inda, i když sám není indického původu,“ rozohnil se Bartoška pro web Aktuálně.
Připomněl také kauzu z tuzemska, kdy muselo být zrušeno představení s Ondřejem Sokolem, protože v něm byl nalíčený jako černoch. „Vezměte si případy z kampaně MeToo, u kterých to častokrát bylo tvrzení proti tvrzení a šlo o situace, co se měly stát před dvaceti lety. Mnoha lidem přitom obvinění zlikvidovala profesní i osobní život. Třeba takový Kevin Spacey, geniální herec, žaloba proti němu nakonec byla stažena, ale to už dneska nikoho nezajímá. Žijeme v divné době,“ nebral si servítky.
Problémy společenských menšin jako základ úspěchu?
V rozhovoru také připomněl, že český divák raději dá přednost komedii než kvalitním filmům. „Teď mám v čerstvé paměti Zátopka, kterého David Ondříček připravoval osm let. Je to drahá, řemeslně nádherně zpracovaná dobovka s úžasnými hereckými výkony a krásnou kamerou, která ještě navíc pojednává o velkém, světoznámém Čechovi. A stejně Zátopek neměl tak slavné tržby, jak by člověk čekal. Teď je za Česko nominovaný na Oscara za cizojazyčný film,“ podotkl s tím, že to ale bude mít těžké, protože soutěží s asi devadesáti dalšími snímky.
Film Zátopek sklidil na 55. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech velký úspěch. Jeho představitel Václav Neužil získal za svůj umělecký výkon cenu Modrá kostka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, jak se na roli legendárního běžce připravoval a v čem mu Zátopek připomínal jeho samého.
Zda se film Zátopek umístí i mimo české vody, zatím není jasné. Podle Bartošky ale zahraniční akademici vyzdvihují hlavně filmy, které pojednávají o problémech nějaké společenské menšiny nebo jsou genderově vyvážené. „Mám pocit, že se z Oscarů stalo politikum,“ dodal.