Hájil co nejdrsnější opatření, během covidu zcela zešedivěl. Zemřel přední čínský epidemiolog

Ve věku 60 let zemřel v pátek přední čínský epidemiolog Wu Cun-jou, který pomáhal při prosazování politiky nulového covidu. Tato nekompromisní metoda v době pandemie v Číně na dlouhá období ochromila život celých měst a uzavřela v domovech miliony lidí. Informovala o tom agentura AP. Podle čínských médií Wu podlehl rakovině slinivky.

Wu získal doktorát na Kalifornské univerzitě v Los Angeles a na počátku své kariéry se věnoval prevenci nemoci AIDS v Číně, mimo jiné mezi nitrožilními uživateli drog. Za svou práci byl v roce 2008 oceněn zlatou medailí Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS).

ČTĚTE TAKÉ: Čína chce ukázat, že není jako Rusko. Peking se od Putina vzdaluje, míní analytici

V době pandemie nemoci COVID-19, která byla jako první zjištěna koncem roku 2019 v čínském městě Wu-chan, se ale epidemiolog stal terčem kritiky některých lidí za to, že veřejně podporoval extrémně přísnou politiku čínské vlády v boji proti šíření koronaviru. „Politika nulového covidu je pro čínskou realitu tou nejlepší volbou,“ prohlásil Wu v dubnu 2022 v době přísné uzávěry Šanghaje.

Na počátku pandemie se podařilo v Číně udržet relativně malé množství obětí nemoci. Peking se strategie ale držel i poté, kdy virus ztratil na síle a zbytek světa opatření rozvolňoval.

Covidová pandemie se podepsala na jeho vzhledu

Čínská finanční metropole Šanghaj nebyla na lockdown připravená a její obyvatelé uzavření ve svých domovech si stěžovali na nedostatek potravin i dalších základních potřeb. Další kritizovali špatný přístup ke zdravotnickým službám či zřízení obřích karanténních středisek, kam byli nakažení převáženi.

Podle agentury AP Wu Cun-jou na podzim 2022 v interní zprávě vyzval vládu, aby od přehnaných opatření upustila. Na tiskových konferencích však dál podporoval oficiální covidovou politiku.

V období boje proti covidu Wu viditelně zestárl. Zatímco v roce 2020 byl na fotografiích převážně černovlasý, do roku 2022 zcela zešedivěl, připomněla AP. Loni na několik měsíců zmizel z očí veřejnosti, když sváděl boj s rakovinou. Zpráva o úmrtí epidemiologa přišla jen několik hodin poté, co Čína oznámila smrt expremiéra Li Kche-čchianga.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Číňané ve velkém provokují americké stíhačky. Riskantní a nezodpovědné, zní z USA

Tagy: