Zemřela gorila ze slavného selfie. Naposledy vydechla v náručí celoživotního přítele

Smutná zpráva přišla z Demokratické republiky Kongo. Zemřela gorila Ndakasi, kterou proslavila selfie fotka se strážcem parku. O skonu ikonického primáta informuje stanice CNN.

Ndakasi zemřela 26. září po dlouhém boji s blíže neupřesněnou nemocí. „S těžkým srdcem vám oznamujeme, že zemřela milovaná a osiřelá horská gorila Ndakasi, o kterou se středisko Seknkwekwe v Národním parku Virunga více než 10 let staralo. Ndakasi naposledy vydechla v náručí svého ošetřovatele a celoživotního přítele Andreho Baumy,“ stojí ve vyjádření střediska Seknkwekwe, které se jako jediné na světě stará o sirotky horských goril.

Ošetřovatel Bauma se o Ndakasi staral už od roku 2007, kdy ji pracovníci parku našli tisknout se k tělu své mrtvé matky. Tehdy jí byly pouhé dva měsíce. Pro návrat do divočiny byla Ndakasi příliš zranitelná, a proto až do své smrti žila ve středisku s ostatními sirotky horských goril.

„Byla to čest pomáhat tak milujícímu stvoření a starat se o ni, zvláště když vím, jakým traumatem si Ndakasi v útlém věku prošla. Právě její milá povaha a inteligence mi pomohly porozumět spojitosti mezi lidmi a lidoopy a také tomu, proč bychom měli dělat vše, co je v našich silách, abychom je chránili,“ uvedl Bauma.

Ndakasi účinkovala v několika televizních seriálech a filmech. Celebritou světového formátu se ale stala díky fotografii z roku 2019. Tu pořídil strážce parku Mathieu Shamavu a Ndakasi na ní společně s dalším gorilím sirotkem Ndezeou zaujímají hrdý a majestátní postoj. Snímek se začal rychle šířit po sociálních sítích a brzy se stal virálním.

V době narození Ndakasi byly horské gorily na pokraji vyhynutí. Její matka se stala jednou z mnoha obětí masakru těchto primátů ze strany ozbrojených milicí. Od té doby se ale mnohé změnilo k lepšímu a gorily nyní v parku střeží na 200 strážců. „Během jejího života populace horských goril narostla o 47 %, ze 720 jedinců v roce 2007 až na přibližně 1 063 v roce 2021. Smrt Ndakasi jen podtrhuje důležitost ochrany goril v jejich přirozeném prostředí, kde se jim daří a kde mají nejlepší podmínky pro život,“ dodal ve vyjádření park Virunga.

Tagy: