reklama

Zemřela gorila ze slavného selfie. Naposledy vydechla v náručí celoživotního přítele

Smutná zpráva přišla z Demokratické republiky Kongo. Zemřela gorila Ndakasi, kterou proslavila selfie fotka se strážcem parku. O skonu ikonického primáta informuje stanice CNN.

reklama

Ndakasi zemřela 26. září po dlouhém boji s blíže neupřesněnou nemocí. „S těžkým srdcem vám oznamujeme, že zemřela milovaná a osiřelá horská gorila Ndakasi, o kterou se středisko Seknkwekwe v Národním parku Virunga více než 10 let staralo. Ndakasi naposledy vydechla v náručí svého ošetřovatele a celoživotního přítele Andreho Baumy,“ stojí ve vyjádření střediska Seknkwekwe, které se jako jediné na světě stará o sirotky horských goril.

Ošetřovatel Bauma se o Ndakasi staral už od roku 2007, kdy ji pracovníci parku našli tisknout se k tělu své mrtvé matky. Tehdy jí byly pouhé dva měsíce. Pro návrat do divočiny byla Ndakasi příliš zranitelná, a proto až do své smrti žila ve středisku s ostatními sirotky horských goril.

„Byla to čest pomáhat tak milujícímu stvoření a starat se o ni, zvláště když vím, jakým traumatem si Ndakasi v útlém věku prošla. Právě její milá povaha a inteligence mi pomohly porozumět spojitosti mezi lidmi a lidoopy a také tomu, proč bychom měli dělat vše, co je v našich silách, abychom je chránili,“ uvedl Bauma.

Ndakasi účinkovala v několika televizních seriálech a filmech. Celebritou světového formátu se ale stala díky fotografii z roku 2019. Tu pořídil strážce parku Mathieu Shamavu a Ndakasi na ní společně s dalším gorilím sirotkem Ndezeou zaujímají hrdý a majestátní postoj. Snímek se začal rychle šířit po sociálních sítích a brzy se stal virálním.

V době narození Ndakasi byly horské gorily na pokraji vyhynutí. Její matka se stala jednou z mnoha obětí masakru těchto primátů ze strany ozbrojených milicí. Od té doby se ale mnohé změnilo k lepšímu a gorily nyní v parku střeží na 200 strážců. „Během jejího života populace horských goril narostla o 47 %, ze 720 jedinců v roce 2007 až na přibližně 1 063 v roce 2021. Smrt Ndakasi jen podtrhuje důležitost ochrany goril v jejich přirozeném prostředí, kde se jim daří a kde mají nejlepší podmínky pro život,“ dodal ve vyjádření park Virunga.

Tagy:

Hlavní zprávy

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš
Vláda

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš

Česká republika by mohla poslat na pomoc do Polska až 150 vojáků na 180 dní kvůli migrační krizi na hranici s Běloruskem. Společný návrh ministerstev obrany a zahraničních věcí na středečním zasedání podpořila vláda ANO a ČSSD v demisi, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Mandát musí ještě schválit poslanci i senátoři. Podporu plánu vyjádřili politici nastupující koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat
Koronavirus

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat

Zejména střední Evropa se potýká s další závažnou vlnou nemoci COVID-19, a to především z důvodu nízké proočkovanosti jednotlivých států v regionu. Ukazuje se, že země mají v podstatě dvě možnosti, jak situaci řešit. Snaží se buď zavést lockdown pro neočkované, který je má motivovat k vakcinaci, nebo jsou vyhlašovány lockdowny celoplošné. Praxe však ukazuje, že každá z těchto dvou cest má odlišný výsledek a státy si musí dobře rozmyslet, čeho chtějí svými opatřeními dosáhnout. Česká republika by proto měla vyhodnotit při dalším zpřísňování opatření výsledky cest, kterými se vydávají naši sousedé.

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama