reklama

Kratke zobaky? Vědci odhalili klíč ke spokojenému soužití dvou opičích druhů

Vědci zkoumající primáty v brazilské Amazonii přišli s převratnou studií. Zjistili, že dva rozdílné druhy tamarínů se spolu ve sdíleném životním prostoru dokáží naučit „nářečí“, díky kterému se dorozumívají. Pomáhá jim to v udržení dobrých sousedských vztahů.

reklama

Výzkumníci v Amazonii pozorovali chování patnácti skupin dvou rozdílných opičích druhů, tamarínů pestrých a tamarínů žlutorukých. Tamaríni pestří patří mezi kriticky ohrožené druhy a vyskytují se především v okolí brazilského města Manaus. Na severu Brazílie žijí i četné populace tamarínů žlutorukých.

Vědci porovnávali nahrávky volání zástupců těchto dvou druhů ze tří oblastí – z místa, kde žijí jen tamaríni pestří, z místa, kde žijí jen tamaríni žlutorucí, a z místa, kde se vyskytují oba druhy. Díky analýze zjistili, že tamaríni žlutorucí žijící ve sdílené oblasti si osvojili volání svých sousedů. „Volání tamarínů žlutorukých se přibližovalo volání tamarínů pestrých. Domníváme se, že je to proto, že spolu sdílejí prostor a jsou blízce příbuznými druhy. Jelikož se stravují podobně a mají podobné požadavky na životní prostor, zřejmě spolu soupeří o zdroje,“ uvedl jeden z autorů studie, evoluční biolog Jacob Dunn z Anglia Ruskin University. „Abyste mohli regulovat neshody o teritorium, musíte si rozumět. Tyto dva druhy se dorozumívají hodně podobným jazykem, ale musí být schopny porozumět nářečí toho druhého,“ dodává.

Otázkou k dalšímu výzkumu zůstává, proč jsou adaptivnější právě tamaríni žlutorucí, kteří svá volání upravují. Dunn se domnívá, že by to mohlo být tím, že jakmile jde o teritorium jsou mnohem vokálnější než tamaríni pestří.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

Strach o Rockyho: Covid Vémolově Lele zkomplikoval porod, s Karlosem teď spát nebude

Partnerka Karlose „Terminátora“ Vémoly Lela Ceterová ve středu porodila malého Rockyho. Jenže nic se neobešlo bez komplikací. Pár dní před nástupem maminky do nemocnice dostali novopečení rodiče covid. Ceterová v sobotu v živém vysílání na Instagramu popsala, že žila ve stresu a beznaději. Domů se vrací v neděli, se svým partnerem ale nemůže spát v jedné místnosti.

reklama