Ženě ubodali na ulici syna, teď viděla podobnou vraždu. Vyzývá ke konci násilí

Matka burcuje proti zločinu

Neznámí útočníci pobodali v úterý večer v Londýně dvacetiletého mladíka, který na místě, před očima své matky, zemřel. Tu se pak snažila utišit jiná žena – pastorka Lorraine Jonesová, která sama přišla o syna při podobném útoku před šesti lety. Útoky nožem jsou ve Velké Británii a hlavně v její metropoli velkým problémem.

Mladíka pobodali neznámí agresoři na Stockwell Road v jižním Londýně krátce před desátou večer. Záchranáři už mu nedokázali pomoci. Na místě činu byla přitom i chlapcova matka. A svědkyně, která po útoku promluvila – pastorka Lorraine Jonesová.

„Teď jsem v náručí držela matku, která právě ztratila svého syna. Byla jsem svědkem toho, jak se jí policejní důstojník tichým hlasem omlouval za to, že teď nemůže být po jeho boku,“ popsala Jonesová.

„Moje slzy nejsou známkou slabosti,“ napsala poté pastorka na sociální sítě k videu. Ví, o čem mluví. Před šesti lety šel její syn Dwaine po ulici, když si všiml, že jiný muž ohrožuje asi 12letého chlapce. Zastal se ho. Chlapec stačil utéct, ale muž bodl Dwayna do srdce.

Jen za minulý rok přišlo při podobných útocích v Londýně o život 21 dospívajících. Britská média to označují za celonárodní krizi, počet takových zločinů roste. Důvodů je několik, tím hlavním jsou pouliční gangy.

„Gangy pravidelně lákají chlapce, převážně z rozvrácených rodin, do světa zločinu pod příslibem peněz, cti a pocitu sounáležitosti. Tyto věci totiž často chybí v jejich problémových životech,“ informovala policejní vyšetřovatelka Cressida Dicková.

Z Lorraine Jonesové se po vraždě syna stala bojovnice proti pouličnímu zločinu. Vede komunitní centrum, které hledá mladým práci a snaží se jim vyplnit volný čas. Přesto se teď stala svědkem další vraždy. „Já jsem ztratila syna. Já vím, čím si teď tato matka prochází. Musíme se spojit a pomoci našim mladým,“ burcovala Londýňany.

Úterní vraždu už vyšetřuje londýnská speciální skupina 60, která má větší pravomoci při vyšetřování. Například může na místě činu prohledávat lidi bez zjevného důvodu.

Tagy: