reklama

Zfetovaný muž se pokusil znásilnit a zabít svou matku. Doživotnímu vězení se ale vyhne

Krajský soud v Ústí nad Labem v pondělí rozhodl v kauze 37letého muže, který se letos v březnu podle obžaloby pokusil znásilnit a zavraždit svou matku. Obžalovanému původně hrozilo až doživotí, nakonec ale do věznice nenastoupí.

reklama

Podle soudu zdrogovaný muž znásilnění a vraždu své matky dopředu plánoval. V jejím bytě měl připravit na posteli smyčky z prostěradel, pytel a pásku od kalhot na škrcení. Matce chtěl pro omámení píchnout také injekci s pervitinem.

„Vysvlékl se do naha, následně ve tmě vyčkal příchodu poškozené. Bezprostředně po jejím vstupu do bytu a zavření vstupních dveří ji fyzicky napadl, a to tím způsobem, že poškozenou zepředu chytil oběma rukama za krk a poté srazil k zemi, po přesně nezjištěnou dobu ji škrtil. I přes ztrácející vědomí se snažila ze sevření vyprostit. Prosila ho, ať ji nezabíjí,“ četl obžalobu soudce Roman Felzmann.

Ženě se podařilo ze sevření dostat, otevřít dveře a přivolat na pomoc sousedy. „Vběhl jsem do vchodu, paní seděla na chodbě, protože ji už lidi odtamtud vzali, tak jsem šel do bytu. Ten kluk byl na mě ještě agresivní, takže ode mě pár schytal,“ popsal svědek František Holub.

Žena utrpěla jen lehké zranění. Jejímu synovi původně hrozilo až doživotí. „Trestní stíhání obviněného bylo zastaveno proto, že nebyl v době spáchání skutku příčetný,“ vysvětlil státní zástupce Vladimír Jan. Jeho psychické problémy vyvolaly podle znalců drogy. Údajně prý před útokem slyšel hlas, který mu napovídal, že má matce ublížit.

Muž je několik měsíců na svobodě

„Je to osobnost typická pro těžkého a agresivního delikventa. Je lehce disociální. Už před tím, než se to stalo, byly nějaké trestné činy. Nebýt pod vlivem drog, tak by ta nebezpečnost nebyla tak vysoká. Agrese se u něj začaly rozvíjet, až když začal fetovat. Zejména alkohol a pervitin,“ popsal sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Už několik měsíců je muž na svobodě, bydlí u své partnerky a návykové látky prý neužívá. Soud v pondělí rozhodl, že muže pošle do léčebny. „Jsem rád, že to takhle dobře dopadlo. Nemělo se stát to, co se stalo,“ řekl obžalovaný.

„Pokud se probere těmi sociálními a psychoterapeutickými přístupy, bývá delikvent vpuštěn na vycházky v areálu nemocnice, někdy i nějaké společné vycházky do města. Je možné v těch finálních fázích, že může odjet za rodiči nebo za partnerkou na víkend, ale je podroben testům hned poté, co přijede, aby se zjistilo, zda nepožil alkohol nebo drogy,“ dodal sexuolog. Rozhodnutí soudu je pravomocné, muž do měsíce nastoupí na léčení do ústavní psychiatrické nemocnice. Když se jeho stav bude zlepšovat, lékaři ho po určité době mohou propustit na svobodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama