reklama

Francouzi si připomínají dobytí Bastily. Macron předsedá přehlídce

Už sto čtyřicet let je 14. červenec ve Francii státním svátkem. Výročí dobytí Bastily, čímž začala v roce 1789 Velká francouzská revoluce, je pro tamní obyvatele jednou z největších událostí v roce. Letošní oslavy budou věnovány zejména zdravotníkům a jejich boji s pandemií koronaviru. Tato ceremonie nahradí tradiční vojenskou přehlídku. Přítomen bude samozřejmě i francouzský prezident Emmanuel Macron, který bude mít na začátku celé akce slavnostní nástup.

reklama

V posledních letech provázejí výročí rozsáhlá bezpečnostní opatření kvůli teroristickému útoku z roku 2016 ve městě Nice. Tehdy najel Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel autobusem do davu lidí, kteří sledovali slavnostní ohňostroj. Zemřelo 86 osob a přes 400 jich bylo zraněno.

Minulý rok zase na francouzského prezidenta Macrona pískali během projížďky nejslavnější pařížskou ulicí Champs-Elysées příznivci hnutí žlutých vest. To se staví zejména proti rostoucím cenám pohonných hmot a bydlení.

Letos by měl být Macron v 10:45 osobně přítomný na pařížském náměstí Svornosti a od 13:00 by měl absolvovat tradiční televizní rozhovor. Po úvodním nástupu bude Macron přehlídce předsedat a oslavy ukončí po osmé hodině večerní ohňostroj u Eiffelovy věže.

Tagy:

Hlavní zprávy

Terezu H. stále drží v Pákistánu. Celníkům se propuštění nelíbí, slibují nové důkazy

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, po nedávném propuštění z vězení zatím nemůže odcestovat do České republiky. Podle webu iDNES.cz čeká v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo, a zároveň celníci v pondělí podají k soudu odvolání proti jejímu propuštění. Do rozhodnutí nebude moci Hlůšková zemi opustit.

Řidiče museli vystříhat, oživovali ho marně. Na Českolipsku mu nedal přednost sypač

Aktualizováno

Na silnici I/9 u Sosnové na Českolipsku zemřel v pondělí ráno senior za volantem osobního auta. Narazil do sypače, který vjížděl z vedlejší silnice a nedal mu přednost. Muž na místě svým zraněním podlehl, řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Okolnosti nehody policie vyšetřuje. Kvůli nehodě byla na několik hodin uzavřena silnice I/9 u Sosnové.

reklama

Domácí zpravodajství

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

reklama