reklama

Francouzi si připomínají dobytí Bastily. Macron předsedá přehlídce

Už sto čtyřicet let je 14. červenec ve Francii státním svátkem. Výročí dobytí Bastily, čímž začala v roce 1789 Velká francouzská revoluce, je pro tamní obyvatele jednou z největších událostí v roce. Letošní oslavy budou věnovány zejména zdravotníkům a jejich boji s pandemií koronaviru. Tato ceremonie nahradí tradiční vojenskou přehlídku. Přítomen bude samozřejmě i francouzský prezident Emmanuel Macron, který bude mít na začátku celé akce slavnostní nástup.

reklama

V posledních letech provázejí výročí rozsáhlá bezpečnostní opatření kvůli teroristickému útoku z roku 2016 ve městě Nice. Tehdy najel Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel autobusem do davu lidí, kteří sledovali slavnostní ohňostroj. Zemřelo 86 osob a přes 400 jich bylo zraněno.

Minulý rok zase na francouzského prezidenta Macrona pískali během projížďky nejslavnější pařížskou ulicí Champs-Elysées příznivci hnutí žlutých vest. To se staví zejména proti rostoucím cenám pohonných hmot a bydlení.

Letos by měl být Macron v 10:45 osobně přítomný na pařížském náměstí Svornosti a od 13:00 by měl absolvovat tradiční televizní rozhovor. Po úvodním nástupu bude Macron přehlídce předsedat a oslavy ukončí po osmé hodině večerní ohňostroj u Eiffelovy věže.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe

Již téměř měsíc vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) vysvětluje důvody své plánované a poté zrušené cesty do Moskvy ve spojení s Vrběticemi i nákupem vakcíny Sputnik V. Vše se podle něj zamotalo a i kvůli novinářům z toho vznikla „bramboračka“. Sám ale trvá na tom, že se mu podařilo zkoordinovat nejsložitější bezpečnostní operaci v historii České republiky.

Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Tři tátové v rodném listu? Jsme neobvyklí, ale ne aktivisté, tvrdí polyamorní trio
reklama
reklama
Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Koronavirus

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Další články
reklama
reklama