Rostou počty zemřelých, varoval Prymula. Nová pravidla dopadnou i na kadeřnictví

Restaurace, bary a hospody budou muset následující dva týdny zavírat už ve 22 hodin večer. Na středeční tiskové konferenci to potvrdil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zpřísněná opatření mají platit od čtvrtka.

Prymula rozdělil opatření do dvou balíků. První se týká shromažďování na hromadných akcích. Počet diváků na venkovních sportovních akcích se omezí na 2 000, na vnitřních na 1 000. Venkovní akce na stání se budou moci konat pouze do účasti 50 osob. Dále bude platit zákaz vnitřních akcí na stání pro více než 10 lidí.

Druhý balík nařízení se týká provozoven. Hospody, restaurace a bary budou muset zavírat ve 22 hodin. „Ten důvod je jasný. Je to otázka nejrizikovějších aktivit. Opatření není tak tvrdé, jak se prezentovalo, chceme to přijmout jen na nejnutnější dobu, je tam limit 14 dnů. Potřebujeme snížit počty, které tu jsou,“ uvedl Prymula.

Opatření i pro kadeřnictví

Opatření budou platit i pro další provozovny, jako jsou kadeřnictví a holičství. Nebudou však muset být zavřená. „Musí být k dispozici dezinfekce. Pokud má kadeřník příznaky onemocnění, neměl by vykonávat svoji činnost,“ nastínil Prymula.

K dalšímu omezení výuky ve školách zatím ministerstvo nepřistoupilo. Pode Prymuly zatím nepřichází příliš v úvahu uzavření prvního stupně základních škol.

Prymula několikrát zdůraznil, že opatření nejsou tak přísná jako v jiných evropských zemích. „Opatření nejsou tak restriktivní, že by znemožňovala konat sportovní a kulturní aktivity. Hromadné akce jsou v řadě zemí zakázány minimálně do konce roku. Ve Velké Británii se může shromažďovat maximálně šest osob,“ prohlásil ministr.

Podle Prymuly narůstají hospitalizace v nemocnicích. „Narůstají počty zemřelých. Nikomu z nás to nepůsobí radost,“ řekl ministr.

Tagy: