Nástup Romana Prymuly do čela resortu zdravotnictví, kde vystřídal Adama Vojtěcha, nese nelibě část veřejnosti. Pouhý den po oznámení, že epidemiolog bude novým ministrem, proti němu vznikla petice. Tu za den podepsalo přes deset tisíc lidí. Vadí jim Prymulova živnost na výrobu zdravotnických pomůcek. Nový ministr zdravotnictví tak v úterý svoji živnostenskou činnost přerušil.
„Naší obavou je možnost vydělávání na občanech, a to právě pomocí nařízení státu k zabránění šíření COVID-19 (nošení roušek atd.). Člověk, který má být ministrem, by dle našeho názoru neměl podnikat v činnosti výroby zdravotnických prostředků, jelikož to může ovlivnit jeho objektivní názor na situaci a jeho jednání může být ovlivněno podnikatelským cílem dosažení zisku,“ píše se v textu petice.
Za jediný den od té doby, co premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Vojtěchovým nástupcem se stane Prymula, tuto petici podepsalo značné množství lidí. Ještě v pondělí jich bylo 6 850. K úterním 15:30 pak celkový počet signatářů překročil deset tisíc.
Plukovník a šachista, který má porazit koronavirus. Kdo je Roman Prymula?
Adama Vojtěcha ve funkci ministra zdravotnictví nahradí dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Prezident republiky Miloš Zeman ho podle Andreje Babiše (ANO) jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý. Kdo je nový muž, který usedne v čele rezortu, kde se průměrná „životnost" počítá spíše na měsíce než roky?
Prymula živnost přerušil
Prymula na možný střet zájmů v úterý zareagoval tím, že se živnost rozhodl přerušit. Pro organizátory petice to však není jediná věc, která jim na Prymulovi vadí. „Není to ale to jediné co dokazuje, že není vhodný kandidát na tuto pozici. Třeba, že nemá prověrku a také může spolupracovat se svou dcerou (což je ale zavádějící a může být bráno jako ‚falešné obvinění’),“ připsal v průběhu úterý organizátor petice.
Nový šéf resortu zdravotnictví se ke své živnosti vyjádřil již před dvěma týdny. Dle něj šlo o obecnou živnost, kterou nemusí přerušovat, pokud ji nevykonává. „Žádný zdravotnický materiál nevyrábím. Nevyrábím nic. Mám to proto, abych mohl třeba přednášet, prohlásil tehdy epidemiolog s tím, že dezinfekci ani roušky vyrábět nehodlá.
Živnostenské oprávnění si nechal vytvořit již k 17. červnu, tedy krátce poté, co skončil na ministerstvu zdravotnictví, kde plnil roli náměstka. Kromě výroby zdravotnických prostředků spadá do činnosti jeho živnosti i poradenská a konzultační činnost, výzkum a vývoj nebo mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů a školení, včetně lektorské činnosti.
Ludvík: Ministr musí být dravec. Prymula to jako plukovník dokonale splňuje
Tak extrémní prostředky, jaké se vrhly na boj s tímto virem, se nevrhly nikdy na boj s žádnou chorobou, uvedl v pořadu Nový den bývalý ministr zdravotnictví a aktuálně ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. S nyní už exministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) se prý respektovali. Každý ministr ale podle Ludvíka musí být tak trochu dravec, což nový šéf zdravotnictví Roman Prymula splňuje.
Postava jako z amerického filmu, píše o Prymulovi Babiš
V pondělí ráno svou rezignaci oznámil dosavadní šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. O pár hodin později Babiš uvedl, že jeho nástupcem se stane Prymula, který již odpoledne seděl v Lánech u prezidenta Miloše Zemana. Ten jej jmenoval do funkce. Od Vojtěcha ministerstvo oficiálně převzal v úterý ráno.
Babiš uvádí, že Prymula je pro boj s koronavirem tím nejpovolanějším. „Postava jako z amerického filmu. Voják. Jeden z nejschopnějších vědců v boji proti epidemiím na světě,“ představuje premiér svoji volbu na facebookovém profilu.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula, pokud ho mám uvést se všemi tituly a hodnostmi, tak plukovník prof. Roman Prymula,...
Posted by Andrej Babiš on Tuesday, September 22, 2020
Epidemiolog, kterého zná celé Česko
Jméno Romana Prymuly dnes zná většina Čechů především díky pandemii koronaviru. V době, kdy se do země virus dostal, vystupoval coby Vojtěchův náměstek a epidemiolog s železnou pravidelností na tiskových konferencích nejen ministerstva zdravotnictví, ale i vlády. V této době také de facto zastínil šéfa resortu Adama Vojtěcha, pod nímž přitom pracoval.
Prymula hrozí zavřením barů a restaurací od 22 hodin. Omezí se i rizikové akce
V následujících dnech zřejmě vláda dál omezí otevírací dobu restaurací a barů. Zavírat by měly ve 22:00 namísto nynějších 24:00. Po uvedení do úřadu to řekl nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Lidé podle něj ztratili ostražitost, místa a situace, kdy lidé jedí a pijí přitom patří k nejrizikovějším.
V květnu však epidemiolog na ministerstvu skončil, premiér Andrej Babiš pro něj ale vytvořil novou pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády. V této funkci setrval až do svého nynějšího návratu na ministerstvo. Co bude s pozicí vládního zmocněnce, se zatím neví.
Do povědomí veřejnosti se dostal již v minulosti. V letech 2009 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde proslul tím, že se zasazoval o vznik samostatné kliniky tradiční čínské medicíny, do níž měla čínská společnost CEFC investovat 300 milionů korun, přičemž by tato klinika byla úzce spjatá s nemocnicí. Projekt však selhal a vzniklo pouze centrum tradiční čínské medicíny při nemocnici, které fungovalo jen do září 2015.
Ve funkci ředitele vydržel do konce června 2016, kdy jej odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) pro střet zájmů. Prymula byl totiž napojen na firmu Biovomed provádějící klinický výzkum pro společnosti z celého světa. Tuto firmu vlastnila Prymulova dcera. On sám však důvod označil za zástupný a dodal, že příčinou odvolání byly názorové neshody a osobní spory.