reklama

Vláda schválila kompenzace pro podnikatele i dopravce. Už měly dávno být, zní z ODS

Podnikatelé, kteří museli kvůli vládním nařízením zavřít své provozovny, by měli od státu dostat kompenzace. Na středečním mimořádném jednání o tom jedná kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Pomoci by se měli dočkat i lidé pracující v kultuře, sportu či zájezdové dopravě. Ve hře je i odklad daní. Podle opoziční ODS měly být kompenzace představené už dávno.

reklama

Podnikatelé, kteří museli kvůli vládním opatřením zavřít nebo omezit provozy, budou moci žádat za třetí kvartál o příspěvek na komerční nájemné. Ve středu to schválila vláda.

Vláda také protáhla jeden z příspěvků z programu Antivirus do konce roku. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy do 50 000 korun, uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Kabinet odsouhlasil i kompenzace pro umělce a podnikatele v kultuře. Budou moci žádat o dotaci v pokračování programu COVID kultura. Vyčleněno je 750 milionů korun.

Nárok na náhradu budou mít i pořadatelé, kteří museli zrušit sportovní akce. Vláda schválila pokračování programu COVID sport, kompenzace jsou v celkové výši 500 milionů korun.

Pomoci se dočkají i zájezdoví autobusoví dopravci. Na pokrytí ztrát z krize dostanou od státu až miliardu korun. Kompenzace budou vypláceny za sedačku a den. Krize v Česku zasáhla až 2 000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9 000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června.

Šéfka státní kasy Alena Schillerová se už nechala slyšet, že by vláda mohla schválit odklad daní pro obory zasažené koronavirovou krizí.

Munzar: Podnikatelé mají jen sliby

Podle opoziční ODS už měly být podpůrné programy dávno schváleny. „Vláda měla společně s omezeními vyhlásit také konkrétní formu podpory pro postižené podnikatele a firmy. Nic takového se ale bohužel nestalo, jediné, čeho se podnikatelé zatím dočkali, jsou neurčité sliby ministra Havlíčka a členů vlády,“ kritizuje poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Od středy v česku platí přísnější pravidla. Doma zůstávají žáci základních škol, restaurace musejí mít zavřeno. Otevřené mohou mít jen výdejní okénko, a to do 20:00. Je zakázáno pít alkohol na veřejnosti a omezené je i shromažďování.

K tématu

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Koronavirus

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. V rozhovoru na rádiu Frekvence 1 odhadl, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu. V červnu by se mohly otevřít restaurační zahrádky, venkovní koncerty a sporty.

Elon Musk na Měsíci. NASA si pro příští let vybrala lunární modul SpaceX
Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně
Další články
reklama
reklama