Život v souhvězdí Draka? Vědci objevili exoplanetu ze sci-fi filmů, pokrývá ji jen voda

Vědecký svět se zase jednou vlní nadšením. Kanadští astronomové totiž v oblasti souhvězdí Draka objevili novou exoplanetu – tedy planetu, která neobíhá kolem „našeho“ Slunce – nese název TOI-1452 b a její povrch je pokrytý vodou. Díky zajímavým teplotním podmínkám podle odborníků může ukrývat život.

Každá zmínka o vodě ve vesmíru zpravidla spouští diskuzi o tom, zda by se mohl na daném místě nacházet mimozemský život. Tím spíše, když se jedná o exoplanetu, která je vodou pokrytá po celém svém povrchu. Právě takovou objevili kanadští astronomové pomocí teleskopu TESS, který patří americké vesmírné agentuře NASA.

Exoplaneta s poetickým názvem TOI-1452 b se nachází v oblasti souhvězdí Draka a rotuje v binárním systému kolem jedné ze dvou tamních hvězd. Podle vědců je jen o trochu větší než Země, od které je vzdálená „pouhých“ sto světelných let. Na první pohled proto připomíná planety známé ze sci-fi snímků Vodní svět (1995) nebo Interstellar (2014).

Opravdu vodní planeta

Ačkoli se naší domovské planetě někdy přezdívá „modrá“ a oceány tvoří 70 procent povrchu Země, z celkového objemu našeho světa voda zastupuje jen jediné procento. To TOI-1452 b je vodou pokrytá celá, H₂O pak tvoří až 30 procent celkového objemu exoplanety. Podobně jako Země je nově objevený vesmírný objekt primárně kamenitý.

Teoretické existenci života na TOI-1452 b nahrává také fakt, že se nenachází v přímé blízkosti domovské hvězdy a teplotní podmínky jsou proto příznivé.

Vědci se nyní chtějí studiem exoplanety dále zabývat. Dalekohled TESS ve vesmíru dlouhodobě vyhledává zajímavé vesmírné objekty, které si zaslouží další zkoumání. TOI-1452 b je proto horkým kandidátem pro zařazení na seznam exoplanetek, na které se zaměří vesmírný dalekohled Jamese Webba, který byl vypuštěn do vesmíru na sklonku minulého roku.

Tagy: