Teleskopy na havajské observatoři Gemini zaznamenaly dechberoucí fotografii dvou kolidujících galaxií NGC 4567 a NGC 4568, jež se v současnosti přibližují k sobě a splývají v jednotný vesmírný útvar. K úplnému sloučení galaxií dojde až za 500 milionů let. Vědci na příkladu kolize nebeského tandemu vysvětlili, jak jednou skončí Mléčná dráha a jak se při té příležitosti promění výhled ze Země.
Sourozenecké galaxie NGC 4567 a NGC 4568 objevil na nebi astronom William Herschel už v 18. století. Vědci jim v průběhu let začali říkat Motýlí galaxie nebo Siamská dvojčata. Typově se jedná o spirální galaxie s příčkou, mezi které se řadí i naše domovská galaxie Mléčná dráha.
Popsaná dvojice galaxií, které jsou 60 milionů světelných let daleko v souhvězdí Panny, se nyní nachází v procesu kolize a vzájemného sbližování. Právě tento jev vyfotografovala observatoř Gemini na Havaji. V současnosti dělí centra obou galaxií vzdálenost 20 tisíc světelných let – jednotlivé vesmírné útvary si proto ještě viditelně udržují tvar ozubených koleček. V průběhu času se ale budou galaxie proplétat, což povede k několika procesům, a to včetně zániku a vzniku nejrůznějších vesmírných útvarů.
Nakonec – zhruba za 500 milionů let – se galaxie NGC 4567 a NGC 4568 sloučí v jedinou galaxii, která už bude mít eliptický tvar. Informovala o tom americká CNN.
Stejný osud potká Mléčnou dráhu
Pro vědce je pozorování slučování Motýlích galaxií fascinující, jelikož se domnívají, že je tento proces předzvěstí osudu Mléčné dráhy. Naše galaxie bude totiž podle expertů kolidovat s galaxií v Andromedě. Ke sloučení vesmírných gigantů má dojít do pěti miliard let.
Už nyní podle astronomů olizuje světelný kruh kolem galaxie v Andromedě okraje naší Mléčné dráhy. Sousední galaxie obsahuje asi bilion hvězd a velikostně je s tou naší srovnatelná. V současnosti je asi 2,5 milionu světelných let daleko. „Takže se může zdát až směšně vzdálená, ale na astronomické poměry je ve skutečnosti tak blízko, že je na podzim viditelná na nebi,“ píše CNN.
Budoucí slučování Mléčné dráhy s Andromedou je proto nevyhnutelné. NASA věří, že kolizi náš solární systém ustojí, jen se kvůli kaskádě procesů poněkud změní výhled ze Země. Slunce totiž skončí odkopnuté v jiném koutu galaxie a z modré planety bude možné pozorovat řadu jiných spektakulárních objektů.