Úchvatný snímek kolize dvou galaxií. Vědci ukázali, jak se zbortí naše Mléčná dráha

Teleskopy na havajské observatoři Gemini zaznamenaly dechberoucí fotografii dvou kolidujících galaxií NGC 4567 a NGC 4568, jež se v současnosti přibližují k sobě a splývají v jednotný vesmírný útvar. K úplnému sloučení galaxií dojde až za 500 milionů let. Vědci na příkladu kolize nebeského tandemu vysvětlili, jak jednou skončí Mléčná dráha a jak se při té příležitosti promění výhled ze Země.

Sourozenecké galaxie NGC 4567 a NGC 4568 objevil na nebi astronom William Herschel už v 18. století. Vědci jim v průběhu let začali říkat Motýlí galaxie nebo Siamská dvojčata. Typově se jedná o spirální galaxie s příčkou, mezi které se řadí i naše domovská galaxie Mléčná dráha.

Popsaná dvojice galaxií, které jsou 60 milionů světelných let daleko v souhvězdí Panny, se nyní nachází v procesu kolize a vzájemného sbližování. Právě tento jev vyfotografovala observatoř Gemini na Havaji. V současnosti dělí centra obou galaxií vzdálenost 20 tisíc světelných let – jednotlivé vesmírné útvary si proto ještě viditelně udržují tvar ozubených koleček. V průběhu času se ale budou galaxie proplétat, což povede k několika procesům, a to včetně zániku a vzniku nejrůznějších vesmírných útvarů.

Nakonec – zhruba za 500 milionů let – se galaxie NGC 4567 a NGC 4568 sloučí v jedinou galaxii, která už bude mít eliptický tvar. Informovala o tom americká CNN.

Stejný osud potká Mléčnou dráhu

Pro vědce je pozorování slučování Motýlích galaxií fascinující, jelikož se domnívají, že je tento proces předzvěstí osudu Mléčné dráhy. Naše galaxie bude totiž podle expertů kolidovat s galaxií v Andromedě. Ke sloučení vesmírných gigantů má dojít do pěti miliard let.

Už nyní podle astronomů olizuje světelný kruh kolem galaxie v Andromedě okraje naší Mléčné dráhy. Sousední galaxie obsahuje asi bilion hvězd a velikostně je s tou naší srovnatelná. V současnosti je asi 2,5 milionu světelných let daleko. „Takže se může zdát až směšně vzdálená, ale na astronomické poměry je ve skutečnosti tak blízko, že je na podzim viditelná na nebi,“ píše CNN.

Budoucí slučování Mléčné dráhy s Andromedou je proto nevyhnutelné. NASA věří, že kolizi náš solární systém ustojí, jen se kvůli kaskádě procesů poněkud změní výhled ze Země. Slunce totiž skončí odkopnuté v jiném koutu galaxie a z modré planety bude možné pozorovat řadu jiných spektakulárních objektů.

Tagy:
vesmír galaxie observatoř zánik kolize galaxie Andromeda Galaxie Mléčná dráha

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. V pátek pak promluví před oběma komorami ruského parlamentu při ceremonii, která má znamenat anexi okupovaných ukrajinských území. Kreml ale už uvedl, že Moskva bude považovat útok na anektovaná území za agresi vůči Rusku.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.