reklama

Zlámalová: Mynáře považují za voodoo panenku. Rozsah dohody Zemana a Fialy se nedozvíme

Analytička webu Echo24 Lenka Zlámalová ve vysílání CNN Prima NEWS podotkla, že některé body z dohody prezidenta Miloše Zemana a designovaného premiéra Petra Fialy (ODS) se nikdy nedozvíme. „Uvidíme například personální změny a budeme spekulovat o tom, zda byly součástí dohody, nebo ne,“ podotkla. Diskuse kolem setkání Fialy s Vratislavem Mynářem komentovala s tím, že je hradní kancléř považován za voodoo panenku.

reklama

„Setkání je mediálně přeceňované, nevidím v něm problém. Setkali se ve chvíli, kdy prezident v provozních věcech zřejmě nefunguje úplně standardně. Přijde mi, že kancléř Mynář je považován za mediální voodoo panenku, která je opravdu snadno komentovatelná,“ uvedla Zlámalová.

Hosty vysílání CNN Prima NEWS byli i komentátoři Petr Hartman z Českého rozhlasu a Petr Kolář z Mladé fronty DNES. Všichni tři se shodli na tom, že na setkání Fialy a Mynáře není nic zvláštního. „Mynář patří ke spolupracovníkům prezidenta, nestojí úplně mimo. Některé věci může předjednat,“ podotkl Hartman.

Stejného názoru je i Kolář. „Pokud je mi známo, byl Mynář u některých pohovorů, které prezident vedl. Na setkání s Fialou proto nevidím nic zvláštního. Tyto věci někdo musí předjednávat a není to prezident osobně. Od takových věcí má zaměstnance své kanceláře v čele s Mynářem,“ sdělil s tím, že nepochybuje o tom, že část dohod, které vedli k tomu, že bude Jan Lipavský (Piráti) jmenován ministrem zahraničí, vedl kancléř.

Co bylo obsahem dohody?

Právě o dohodě mezi Fialou a Zemanem lidé ve velkém diskutují a snaží se určit, co je jejím předmětem. Zlámalová však podotýká, že některé body z dohody se nikdy nedozvíme. „Asi uvidíme některé personální změny a budeme moci pouze spekulovat, zda byly součástí dohody, nebo ne,“ uvedla.

Rozporovala tak slova Koláře, podle něhož se obsah dohody budeme postupně dozvídat. „Došlo k druhu dohody, kdy bylo prezidentovi vysvětleno, že kompetenční žaloba je myšlena vážně. Zeman měl zřejmě i informaci, jak by Ústavní soud rozhodl, že by žalobě pravděpodobně vyhověl, a vykalkuloval si to,“ myslí si analytička.

Dodala, že politika je fakticky obchod různých zájmů. „Je možné, že bylo s prezidentem dohodnuto konzultování velvyslanců nebo to, jak se nová vláda postaví k rozpočtům hradní kanceláře či že se zachová humánněji k lidem, na kterých prezidentovi záleží,“ dodala s tím, že nemluví o Mynářovi, ale uvedla například jméno Marie Benešové, dosluhující ministryně spravedlnosti. Upozornila však, že neříká, že se o Benešové diskutovalo.

Kolář dodal, že k dohodě muselo bezpochyby dojít. „Musela být dlouho připravená a je otázka, jestli ji s premiérem připravoval sám Zeman, nebo ji připravilo jeho okolí. Podle mých informací byl prezident do poslední chvíle rozhodnut, že bude Lipavského vetovat, nakonec se ale rozmyslel,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama