reklama

Zlato pro vaši zahradu? Zázrak jménem lógr

Kávová sedlina z kávovaru, turka i vydlabaná z kapslí do kávovaru vám může na zahradě pomoci

Káva, kterou zná snad každý Čech a kávoví znalci nad ní ohrnují nos. To je černý „turek". Mladší generace ho zná spíš od svých babiček a dědečků a podle odborníků je to chuťově nevýrazná surovina nevalné kvality. Káva by se totiž neměla louhovat déle než 4 minuty. Pak se začnou uvolňovat látky, které nepřejí našemu trávení, odpadní látky jako třísloviny a přebytečný kofein, což v případě „turka", který se louhuje po celou dobu konzumace, nastává skoro vždy. Pro účely našeho článku je to ale jedno. Kávová sedlina je zázrak pro vaši zahradu. A žížalám bude fuk, zda je lógr z turka, luxusního kávovaru nebo z kávové kapsle.

reklama

Živočichové

Dělá si sousedova kočka z vaší zahrady záchod? Pro kočku není odpudivější zápach než lógr s nasekanou kůrou z pomerančů. Pokud ničí vaši úrodu slimáci, použijte kávovou sedlinu jako plot. Stačí okolo záhonku lógr nasypat a zablokujte tak cestu nejen slimákům, ale i mravencům, kteří na rostliny přenáší mšice. Proti mšicím se často radí vylouhovaný tabák, ale pozor, ten je pro rostliny jedovatý a může uškodit více než chemické přípravky. Kdyby nezabrala káva, zkuste spíš jíchu z kopřiv (zraje 3–5 týdnú).

Sousedova kočka chodí k vám na zahradu na záchod?
Sousedova kočka chodí k vám na zahradu na záchod?

Otravují vás na verandách, balkónech nebo zahradním sezení komáří? Nasypte kávovou sedlinu do květináčů a ty rozmístěte kolem místa, kde sedáváte. Odpudí je to a vy si užijete klidný večer bez svědivých štípancům. Pokud máte kompost, noste lógr rovnou tam. Živiny i aroma z kávy přitahují žížaly, které vám na oplátku půdu pěkně nakypří a tím kompostování urychlí.

Žížaly jsou pro vaší půdu blahodárné
Žížaly jsou pro vaší půdu blahodárné

Rostliny

Prospěšný je ale i pro rostliny. Kávová zrna oplývají množstvím fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. Při rozkladu navíc uvolňují dusík. Okyselená hlína svědčí azalkám, hortenziím, rododendronům, kaméliím nebo růžím. Pro lepší úrodu mrkve, ředkviček, rajčat, borůvek, brambor, jahod, angreštu nebo brusinek přimíchejte před zasetím kávovou sedlinu. Zároveň je totiž ochráníte před škůdci. Dávejte ale pozor na to, aby zbytky kávy byly neslazené. To by jinak mohla kvasit a lákat mušky. Komu svědčí velké množství zbytků kávy, je hlíva ústřičná. Za pár dní se na povrchu vytvoří bílý potah, což je v pořádku, nelekejte se.

Lógr vás ochrání i před slimáky
Lógr vás ochrání i před slimáky

Tipy pro domácnost

Kávová sedlina v hrníčku vám odstraní z lednice nepříjemný zápach a společně s kokosovým olejem si z ní uděláte příjemný peeling. Lógr má antioxidační vlastnosti a je účinný i proti celulitidě. Pomůže vám umýt připálené hrnce bez škrábanců i odstranit mastnotu.

Pokud se u vás káva nepije vůbec nebo tak často, jak byste potřebovali pro účely své zahrady, zeptejte se v blízké kavárně, mnoho z nich kávovou seldinu samo nabízí.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama