reklama

Zlato pro vaši zahradu? Zázrak jménem lógr

Kávová sedlina z kávovaru, turka i vydlabaná z kapslí do kávovaru vám může na zahradě pomoci

Káva, kterou zná snad každý Čech a kávoví znalci nad ní ohrnují nos. To je černý „turek". Mladší generace ho zná spíš od svých babiček a dědečků a podle odborníků je to chuťově nevýrazná surovina nevalné kvality. Káva by se totiž neměla louhovat déle než 4 minuty. Pak se začnou uvolňovat látky, které nepřejí našemu trávení, odpadní látky jako třísloviny a přebytečný kofein, což v případě „turka", který se louhuje po celou dobu konzumace, nastává skoro vždy. Pro účely našeho článku je to ale jedno. Kávová sedlina je zázrak pro vaši zahradu. A žížalám bude fuk, zda je lógr z turka, luxusního kávovaru nebo z kávové kapsle.

reklama

Živočichové

Dělá si sousedova kočka z vaší zahrady záchod? Pro kočku není odpudivější zápach než lógr s nasekanou kůrou z pomerančů. Pokud ničí vaši úrodu slimáci, použijte kávovou sedlinu jako plot. Stačí okolo záhonku lógr nasypat a zablokujte tak cestu nejen slimákům, ale i mravencům, kteří na rostliny přenáší mšice. Proti mšicím se často radí vylouhovaný tabák, ale pozor, ten je pro rostliny jedovatý a může uškodit více než chemické přípravky. Kdyby nezabrala káva, zkuste spíš jíchu z kopřiv (zraje 3–5 týdnú).

Sousedova kočka chodí k vám na zahradu na záchod?
Sousedova kočka chodí k vám na zahradu na záchod?

Otravují vás na verandách, balkónech nebo zahradním sezení komáří? Nasypte kávovou sedlinu do květináčů a ty rozmístěte kolem místa, kde sedáváte. Odpudí je to a vy si užijete klidný večer bez svědivých štípancům. Pokud máte kompost, noste lógr rovnou tam. Živiny i aroma z kávy přitahují žížaly, které vám na oplátku půdu pěkně nakypří a tím kompostování urychlí.

Žížaly jsou pro vaší půdu blahodárné
Žížaly jsou pro vaší půdu blahodárné

Rostliny

Prospěšný je ale i pro rostliny. Kávová zrna oplývají množstvím fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. Při rozkladu navíc uvolňují dusík. Okyselená hlína svědčí azalkám, hortenziím, rododendronům, kaméliím nebo růžím. Pro lepší úrodu mrkve, ředkviček, rajčat, borůvek, brambor, jahod, angreštu nebo brusinek přimíchejte před zasetím kávovou sedlinu. Zároveň je totiž ochráníte před škůdci. Dávejte ale pozor na to, aby zbytky kávy byly neslazené. To by jinak mohla kvasit a lákat mušky. Komu svědčí velké množství zbytků kávy, je hlíva ústřičná. Za pár dní se na povrchu vytvoří bílý potah, což je v pořádku, nelekejte se.

Lógr vás ochrání i před slimáky
Lógr vás ochrání i před slimáky

Tipy pro domácnost

Kávová sedlina v hrníčku vám odstraní z lednice nepříjemný zápach a společně s kokosovým olejem si z ní uděláte příjemný peeling. Lógr má antioxidační vlastnosti a je účinný i proti celulitidě. Pomůže vám umýt připálené hrnce bez škrábanců i odstranit mastnotu.

Pokud se u vás káva nepije vůbec nebo tak často, jak byste potřebovali pro účely své zahrady, zeptejte se v blízké kavárně, mnoho z nich kávovou seldinu samo nabízí.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama