Zlato pro vaši zahradu? Zázrak jménem lógr

Káva, kterou zná snad každý Čech a kávoví znalci nad ní ohrnují nos. To je černý „turek". Mladší generace ho zná spíš od svých babiček a dědečků a podle odborníků je to chuťově nevýrazná surovina nevalné kvality. Káva by se totiž neměla louhovat déle než 4 minuty. Pak se začnou uvolňovat látky, které nepřejí našemu trávení, odpadní látky jako třísloviny a přebytečný kofein, což v případě „turka", který se louhuje po celou dobu konzumace, nastává skoro vždy. Pro účely našeho článku je to ale jedno. Kávová sedlina je zázrak pro vaši zahradu. A žížalám bude fuk, zda je lógr z turka, luxusního kávovaru nebo z kávové kapsle.

Živočichové

Dělá si sousedova kočka z vaší zahrady záchod? Pro kočku není odpudivější zápach než lógr s nasekanou kůrou z pomerančů. Pokud ničí vaši úrodu slimáci, použijte kávovou sedlinu jako plot. Stačí okolo záhonku lógr nasypat a zablokujte tak cestu nejen slimákům, ale i mravencům, kteří na rostliny přenáší mšice. Proti mšicím se často radí vylouhovaný tabák, ale pozor, ten je pro rostliny jedovatý a může uškodit více než chemické přípravky. Kdyby nezabrala káva, zkuste spíš jíchu z kopřiv (zraje 3–5 týdnú).

Otravují vás na verandách, balkónech nebo zahradním sezení komáří? Nasypte kávovou sedlinu do květináčů a ty rozmístěte kolem místa, kde sedáváte. Odpudí je to a vy si užijete klidný večer bez svědivých štípancům. Pokud máte kompost, noste lógr rovnou tam. Živiny i aroma z kávy přitahují žížaly, které vám na oplátku půdu pěkně nakypří a tím kompostování urychlí.

Rostliny

Prospěšný je ale i pro rostliny. Kávová zrna oplývají množstvím fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. Při rozkladu navíc uvolňují dusík. Okyselená hlína svědčí azalkám, hortenziím, rododendronům, kaméliím nebo růžím. Pro lepší úrodu mrkve, ředkviček, rajčat, borůvek, brambor, jahod, angreštu nebo brusinek přimíchejte před zasetím kávovou sedlinu. Zároveň je totiž ochráníte před škůdci. Dávejte ale pozor na to, aby zbytky kávy byly neslazené. To by jinak mohla kvasit a lákat mušky. Komu svědčí velké množství zbytků kávy, je hlíva ústřičná. Za pár dní se na povrchu vytvoří bílý potah, což je v pořádku, nelekejte se.

Tipy pro domácnost

Kávová sedlina v hrníčku vám odstraní z lednice nepříjemný zápach a společně s kokosovým olejem si z ní uděláte příjemný peeling. Lógr má antioxidační vlastnosti a je účinný i proti celulitidě. Pomůže vám umýt připálené hrnce bez škrábanců i odstranit mastnotu.

Pokud se u vás káva nepije vůbec nebo tak často, jak byste potřebovali pro účely své zahrady, zeptejte se v blízké kavárně, mnoho z nich kávovou seldinu samo nabízí.

Tagy: