reklama

Zlato pro vaši zahradu? Zázrak jménem lógr

Káva, kterou zná snad každý Čech a kávoví znalci nad ní ohrnují nos. To je černý „turek". Mladší generace ho zná spíš od svých babiček a dědečků a podle odborníků je to chuťově nevýrazná surovina nevalné kvality. Káva by se totiž neměla louhovat déle než 4 minuty. Pak se začnou uvolňovat látky, které nepřejí našemu trávení, odpadní látky jako třísloviny a přebytečný kofein, což v případě „turka", který se louhuje po celou dobu konzumace, nastává skoro vždy. Pro účely našeho článku je to ale jedno. Kávová sedlina je zázrak pro vaši zahradu. A žížalám bude fuk, zda je lógr z turka, luxusního kávovaru nebo z kávové kapsle.

reklama

Živočichové

Dělá si sousedova kočka z vaší zahrady záchod? Pro kočku není odpudivější zápach než lógr s nasekanou kůrou z pomerančů. Pokud ničí vaši úrodu slimáci, použijte kávovou sedlinu jako plot. Stačí okolo záhonku lógr nasypat a zablokujte tak cestu nejen slimákům, ale i mravencům, kteří na rostliny přenáší mšice. Proti mšicím se často radí vylouhovaný tabák, ale pozor, ten je pro rostliny jedovatý a může uškodit více než chemické přípravky. Kdyby nezabrala káva, zkuste spíš jíchu z kopřiv (zraje 3–5 týdnú).

Otravují vás na verandách, balkónech nebo zahradním sezení komáří? Nasypte kávovou sedlinu do květináčů a ty rozmístěte kolem místa, kde sedáváte. Odpudí je to a vy si užijete klidný večer bez svědivých štípancům. Pokud máte kompost, noste lógr rovnou tam. Živiny i aroma z kávy přitahují žížaly, které vám na oplátku půdu pěkně nakypří a tím kompostování urychlí.

Rostliny

Prospěšný je ale i pro rostliny. Kávová zrna oplývají množstvím fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. Při rozkladu navíc uvolňují dusík. Okyselená hlína svědčí azalkám, hortenziím, rododendronům, kaméliím nebo růžím. Pro lepší úrodu mrkve, ředkviček, rajčat, borůvek, brambor, jahod, angreštu nebo brusinek přimíchejte před zasetím kávovou sedlinu. Zároveň je totiž ochráníte před škůdci. Dávejte ale pozor na to, aby zbytky kávy byly neslazené. To by jinak mohla kvasit a lákat mušky. Komu svědčí velké množství zbytků kávy, je hlíva ústřičná. Za pár dní se na povrchu vytvoří bílý potah, což je v pořádku, nelekejte se.

Tipy pro domácnost

Kávová sedlina v hrníčku vám odstraní z lednice nepříjemný zápach a společně s kokosovým olejem si z ní uděláte příjemný peeling. Lógr má antioxidační vlastnosti a je účinný i proti celulitidě. Pomůže vám umýt připálené hrnce bez škrábanců i odstranit mastnotu.

Pokud se u vás káva nepije vůbec nebo tak často, jak byste potřebovali pro účely své zahrady, zeptejte se v blízké kavárně, mnoho z nich kávovou seldinu samo nabízí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace
Věda a technologie

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama