reklama

Když rozdíly mizí, 53. díl: Střeva matky Země aneb žížaly, jak je neznáte

O zásadním významu žížal byl přesvědčen už Aristoteles i staří Egypťané. Jejich roli v ekosystému však poprvé objasnil až Charles Darwin, který je studoval téměř čtyřicet let. I když žížalu pozná každý z nás, asi jen málokdo by tušil, že na celém světě najdeme pod tímto názvem i více než pět tisíc druhů kroužkovců. Není proto divu, že se žížaly vyskytují i v jiných barvách než jen v té „naší“ klasické růžové – od černé a modré po červené či hnědé.

reklama

Jednou z největších zajímavostí je jejich schopnost nahradit či replikovat ztracené kroužkovité segmenty, ze kterých se jejich tělo skládá. Míra této dovednosti se ale u různých druhů žížal liší. Kromě toho je ale závislá i na tom, kde k poškození došlo a jak je rozsáhlé. Po narušení celistvosti dojde ke změně elektrického náboje v těle a články dorůstají tak dlouho, dokud žížala nedosáhne původního náboje. Vždy však doroste maximálně stejný počet článků, o který jedinec přišel.

Na těle žížaly najdeme velice složitý systém smyslových receptorů, které jsou propojeny s gangliem v hlavovém článku. Vědecké studie ukazují, že díky nim jsou žížaly schopné se vyhnout nebezpečí a uchovat si o něm určitou formu paměti.

I když žížaly najdeme téměř po celém světě (zřejmě jen s výjimkou pouští), jakmile se jim na daném místě nezalíbí dostupnost potravy, místní vlhkost či teplota, okamžitě se stěhují jinam. Díky svému typickému píďalkovitému pohybu pomáhají žížaly provzdušňovat půdu, a tak promíchávat půdu z podloží s ornicí. Sliz, který vytvářejí, navíc obsahuje dusík. Ten je důležitou živinou pro rostliny.

A ještě zajímavost na závěr. Nejdelší známá žížala žije v Austrálii a měří více než dva metry! Protože je ale tento druh kvůli pomalé reprodukci velice ohrožený, jejich počty nadměrnou pastvou dobytka a hnojením strmě klesají.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil
Fotbal

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog
360°

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly
Politika

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Byla dlouholetou milenkou Masaryka. Sám prezident popsal jejich intimní sblížení

Prvního prezidenta československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka si často představíme jako staršího pána sedícího za pracovním stolem, případně na koni. Že by mohl takový člověk jako Masaryk i v pokročilém věku udržovat milenecký vztah, se zdá být nepravděpodobné. Opak je ale pravdou. Prezident několik let udržoval intimní vztah se spisovatelkou, publicistkou a veřejnou aktivistkou Oldrou Sedlmayerovou.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se potvrdila ptačí chřipka přenosná na člověka. Veterináři vybijí 5000 ptáků

Aktualizováno

Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je 5 000 kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.

reklama