
Auto náhle vjelo pod kola jinému. Při čelní srážce v Ostravě se zranilo i tříleté dítě
Odborníci varují před přemnožením komárů. Díky suché zimě by sice problémy mohly být menší, ale do Česka se dál šíří nový, agresivní druh komára Aedes japonicus. Ten na rozdíl od našich běžných komárů obtěžuje lidi bez ohledu na denní dobu.
Plánujete se svým psem vyjet na výlet do zahraničí? A víte, co vše byste měli před odjezdem zařídit? My vám poradíme.
Srdeční červivost neboli dirofilarióza je parazitární onemocnění, které ohrožuje psy i kočky. Zatímco u psů je její průběh často mírnější, u koček může mít smrtelné následky. Jak rozpoznat příznaky, proč je nemoc pro kočky tak nebezpečná a jak své mazlíčky účinně chránit?
Italské turistické letovisko Orbetello zaplavilo obrovské množství pakomárů. Obyvatele i návštěvníky oblasti na toskánském pobřeží obtěžuje hmyz až do takové míry, že jsou nuceni zůstat doma a neotevírat okna svých příbytků, informuje CNN. Místní proto založili petici, která žádá vyhlášení stavu nouze. To by mělo urychlit uvolnění peněz na boj proti přemnoženým pakomárům.
Česko potrápí mimořádná aktivita komárů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Podle jeho mapy budou v následujících dnech řádit na různých místech republiky.
Potvrzuje se to, co odborníci už nějakou dobu předvídali. Se změnou klimatu se u nás začíná vyskytovat i hmyz dříve typický pro vzdálené oblasti. Například v Olomouckém kraji se objevil nový druh komára. Podle expertů je daleko agresivnější než jeho příbuzné zdejší druhy a na člověka útočí bez ohledu na denní dobu. Že by mohl být přenašečem tropických nemocí, ale snad nehrozí.
Brazílie hlásí první dvě úmrtí, jež způsobilo tropické onemocnění nazývané horečka Oropouche. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jde o první případy na světě, kdy nakažení této nemoci podlehli, informovala v pátek agentura AFP. Ministerstvo uvedlo, že zemřely dvě mladé ženy ve věku pod 30 let, které žádné další nemoci neměly.
Po nedávných vydatných deštích se opět ve velkém objevují komáři. Na střední Moravě v uplynulých letech museli hygienici na některých místech vyhlašovat kalamitu. Letos to zatím díky řadě preventivních opatření a moderním technologiím nebylo nutné.
Stačilo krátké deštivé období, k tomu dostatečně vysoké teploty, a kolem stojatých vod a říčních toků se to znovu hemží tisíci komárů. Po období klidu se musejí lidé opět obrnit trpělivostí a zvlášť v některých částech Česka čelit náletům bodavého hmyzu.
Při cestách do zahraničí hrozí Čechům onemocnění horečkou dengue nebo západonilskou horečkou. Nechtěnému suvenýru z dovolené je přitom možné se bránit repelenty a moskytiérami. Odborníci ale upozorňují, že ne všechny přípravky na trhu jsou skutečně účinné. A přenašeči těchto nemocí – komáři – se šíří nejen v exotických destinacích, ale také po Evropě.
V Česku se přemnožil obtížný hmyz. Aktivita komárů je ve čtvrtek po celé zemi na nejvyšším pátém stupni. Vyhovují jim vysoké teploty a vlhkost po deštích. Klasická ochrana repelentem proti nim nefunguje. Proč tomu tak je a jaká rizika od bodavého hmyzu hrozí, prozradil epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den ve vysílání CNN Prima NEWS.
Ve dvou oblíbených dovolenkových destinacích se šíří západonilská horečka. Po jednom případu evidují v Itálii a ve Španělsku. Lidé by si při cestování do těchto zemí měli dávat velký pozor, jak upozorňuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). O šíření nemoci informoval britský server The Mirror.