Loupež století halí záhada: Lupič v Praze ukradl půl miliardy, policie ho dodnes nechytila

Pokud by se krádež více než půl miliardy korun v podání Františka Procházky dostala na stránky detektivního románu, pachateli by se zcela jistě říkalo zloděj gentleman. Jeho plán totiž nezahrnoval zbraně ani touhu někomu ublížit. Dokonale promyšlená akce sice nezůstala pro policisty záhadou, Procházka ale dokázal, co chtěl – zmizet z dosahu českých detektivů. Příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech od začátku tisíciletí.

Karibik, jihovýchodní část Asie nebo opuštěný ostrov v úplně jiné části světa. Historek, kde by se mohl František Procházka aktuálně skrývat, je mnoho. Detektivové po něm pátrají od roku 2007, a nejen ti čeští. Do pátrání se zapojilo postupně i mnoho soukromých vyšetřovatelů. Ty si najala například pojišťovna, která musela škodu, kterou Procházka svou krádeží bezpečnostní agentuře způsobil, zaplatit. Šlo o více než 564 milionů korun.

Když nastoupil v létě roku 2007 František Procházka do bezpečnostní agentury G4S, už zřejmě dobře věděl, co chce během několika následujících měsíců provést. Krádež musel dlouho a hlavně pečlivě plánovat. Už dříve rád cestoval po světě a měl blízko ke zbraním. V Izraeli rodák z Českolipska dokonce absolvoval kurz přežití a volný čas rád trávil v maskáčích v přírodě.

V práci oceňovali jeho pečlivost. Byl nadprůměrně inteligentní, a tak brzy v žižkovské počítárně peněz nepotřeboval dozor. Do budovy v Českobratrské ulici jezdily téměř denně dodávky naložené penězi a pracovníci agentury je pak měli za úkol třídit. František Procházka, který žil v ubytovně na východním okraji Prahy, byl mezi kolegy oblíbený. Až později ale všichni shodně vypovídali, že jim vlastně o sobě nikdy příliš neřekl, přestože ostatních se rád vyptával.

Jak detektivové později zjistili, měl dokonce i přítelkyni. Ta ale po samotné loupeži policistům přísahala, že o plánu svého partnera netušila, a vyšetřovatelé jí nakonec uvěřili.

Celý plán mohl být prozrazen

Svůj plán se František Procházka rozhodl realizovat 1. prosince 2007, tedy jen pár měsíců po svém nástupu do bezpečnostní agentury. Byla sobota a měl tak jistotu, že kromě vrátného bude v budově plné peněz sám. Celá akce se rozjela jen chvíli poté, co František Procházka nastoupil na svou směnu. Důležitou roli sehrál jeho známý Milan Čermák. Ten podle plánu najel před vrata bezpečnostní agentury v Procházkově bílé dodávce, která byla s falešným polepem k nerozeznání od služebních vozů, ve kterých se peníze běžně převážely.

V tu chvíli nastala kritická fáze celého plánu. Vrata totiž mohl otevřít jen vrátný. Pokud by správně zkontroloval registrační značku a dodávku do budovy nevpustil, celý plán by byl prozrazen. Procházka ho ale dokázal v nejdůležitější moment zabavit a muž tak automaticky otevřel vrata bez důkladnější kontroly vozu.

V tu chvíli Procházka zakryl jednu z bezpečnostních kamer a začal rychle plnit dodávku balíky peněz. Celkem podle pozdějších zjištění naložil přes 564 milionů korun. Podle odhadů zhruba 109 kilogramů bankovek. Během několika minut bylo auto naložené a následoval další důležitý moment – když se dodávka, řízená Milanem Čermákem, musela ze dvora agentury dostat zase do pražských ulic.

Povedlo se a Procházka v klidu strávil v práci zbytek směny. Když ho po dvanácti hodinách střídal kolega, ničeho zvláštního si nevšiml. Prý jen mluvil méně než obvykle a vypadal, že někam pospíchá.

Z auta rovnou na letiště

Procházka skutečně pospíchal. Podle zjištění policie nasedl do osobního vozu a zamířil rovnou na frankfurtské letiště. Snímek z německé dálniční kamery je vůbec poslední stopa, kterou měli policisté k dispozici. O tom, že v Českobratrské ulici chybí půl miliardy korun, se zaměstnanci dozvěděli až další den. Procházka měl tak před policií 15 hodin náskok.

Kam František Procházka odletěl, zůstává do dnešního dne záhadou. Policie díky objevení falešné dodávky získala důkazy proti Milanu Čermákovi. Ten republiku neopustil a loga společnosti v jeho počítači i tři miliony korun v hotovosti stačily k jeho odsouzení. Kde je ale zbytek z pohádkového jmění, jak, a jestli vůbec, se peníze dostaly k uprchlému Procházkovi, zůstává záhadou.

Policie díky sledovačkám zjistila, že Čermák často chodil na výlety ke zřícenině Valečov, nedaleko jeho domu. Existovalo tak podezření, že jsou peníze právě tam. Nikdo je ale kolem zbytků starých hradeb neobjevil. Později soud rozhodl o devítiletém trestu. Zatímco Čermák si ho odseděl a je už dávno na svobodě, Procházka stále uniká.

Policisté pátrání nevzdávají

Ani po letech ale čeští policisté pátrání po Františku Procházkovi nevzdávají. Stále je veden v evidencích jako jeden z vůbec nejhledanějších mužů Česka. Pokroky ve vyšetřování si ale nechávají úzkostlivě pro sebe. Tu a tam se přesto objeví v bezpečnostních kruzích nějaká z historek, která zásah proti hledanému zloději popisuje.

Naposledy například ta, která vypráví o nečekané povodni v Dominikánské republice, která zdržela české policisty. Ti pak na místo, kde se měl Procházka zdržovat, dorazili jen o několik hodin později a on stačil uprchnout. Nebo vyprávění českých občanů žijících v Hondurasu o luxusní jachtě s česky hovořící posádkou, bodyguardy a tajemným majitelem, kterým nemá být nikdo jiný než právě František Procházka. Co je na podobných příbězích pravdy, neví možná ani sami detektivové, kteří stále na dopadení pachatele loupeže století pracují.

Tagy: