Zloděj při vloupání v Nedvězí udusil 84letou seniorku. Odsedí si 18,5 roku

Za loňskou vraždu čtyřiaosmdesátileté seniorky v olomoucké městské části Nedvězí uložil v pondělí olomoucký krajský soud Pavlu Valhovi trest 18,5 roku vězení. Rozsudek vynesl soud poté, co jednačtyřicetiletý muž po zahájení jednání prohlásil vinu a jeho prohlášení soud přijal. Podle obžaloby Valha ženu poté, co jej vyrušila při vloupání do domu, zardousil. Valhovi původně hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný, muž si ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Kromě vraždy byl muž odsouzen také za porušování domovní svobody a krádež. „Jako polehčující okolnost jsme vzali prohlášení viny. Mezi přitěžující patří jednoznačně předchozí trestná činnost, spáchání více trestných činů a u nejzávažnějšího z nich jde o trýznivý způsob a snaha zakrýt předchozí trestnou činnost. Další přitěžující okolností je, že se dopustil jednání vůči staré osobě,“ uvedl soudce Petr Sušil.

Soudce přitom poukázal na to, že vraždy podle stejného scénáře se dopustil před 24 lety i jeho nevlastní bratr. I on se tehdy vloupal do domu, kde jej vyrušila seniorka, kterou tehdy uškrtil a ukopal.

Muž v pondělí u soudu obžalobu nechtěl nijak rozporovat a nevyužil ani posledního slova. Valha byl v minulosti jedenáctkrát souzen především za majetkovou trestnou činnost, ve vězení byl třikrát a poslední, čtrnáctiměsíční trest za krádež vykonal půldruhého roku před vraždou. Podle žalobce se do domů vloupával v době přítomnosti jejich obyvatel i dříve. V tomto případě to však skončilo tragicky.

„Dopustil se násilí vůči osobě ve velmi vysokém věku, ženě bylo 84 let, při vzájemné konfrontaci neměla jedinou šanci,“ uvedl žalobce Jindřich Pazdera. Při závěrečné řeči navrhoval pro muže trest v rozmezí 18 až 19 let.

Případ je z noci z 27. na 28. července, kdy se Valha vloupal do domu seniorky. Muž byl v té chvíli pod vlivem pervitinu. Nejprve prohledal komodu v přízemí, poté vyšel do patra a postupně prohledal kuchyň a ložnici. V té chvíli jej však přistihla seniorka a řekla mu, že ho zná a zavolá policii. Ve chvíli, kdy se otočila, ji Valha zezadu chytil a povalil na postel, kde ji zalehl. Poté, co žena křičela a volala o pomoc, jí omotal kolem krku šátek a druhou rukou jí přikrýval ústa, aby nekřičela. Dusil ji tak až do chvíle, než přestala dýchat –⁠ bezprostřední příčinou smrti bylo udušení, doplnil žalobce.

Valha poté prohledával dům dál až do doby, než byl vyrušen domovním zvonkem. Podle policie ho vyrušil syn oběti, kterého lomoz probudil. Právě jednání po vraždě označil žalobce za velmi otrlé. Zloděj z domu utekl a ukryl se v sousedním neobydleném domě, kde ho policisté odpoledne zadrželi. Krátce předtím si muž podřezal žíly, podle lékařské zprávy šlo však spíše o demonstrativní pokus o sebevraždu. O sebevraždu se pokusil i ve vazbě, vyplynulo v pondělí z jednání u soudu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:00

Ruské síly vypálily rakety na Žytomyrskou oblast

12:46

Ukrajina slaví Den ukrajinského námořnictva

12:29

Zelenskyj: Válka na Ukrajině rozhodne, zda světu vládne hrubá síla

12:11

21letý ruský voják byl na Ukrajině odsouzen na doživotí za vraždu civilisty

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.