
Seniorka jela do Trutnova nechat si opravit mobil. Všechny věci nechala v autě a zmizela
Počet nakažených žloutenkou typu E rychle roste, a to nejen v Evropě, ale i u nás. Nemoc se přenáší hlavně prostřednictvím nedostatečně tepelně upraveného masa. V době grilovací sezóny si je tak třeba dávat dobrý pozor.
V Česku stále přibývá případů žloutenky typu A. Jen za první tři měsíce letošního roku jich bylo podle odborníků stejně jako loni za půl roku. Ve světě ale nejsme výjimkou, nemoc se šíří i jinde a občas si ji lidé přivezou z exotické dovolené. Platí, že postihuje hlavně děti a mladé dospělé.
V Česku se zrychluje šíření virové hepatitidy A, známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Letos do 28. března ústav eviduje 320 případů onemocnění, což je víc než polovina počtu za celý loňský rok. SZÚ proto doporučil dbát na prevenci doma i při cestách do zahraničí.
Minimálně 12 lidí se v Nizozemsku po konzumaci kontaminovaných mražených borůvek z Polska nakazilo žloutenkou typu A, informuje portál Dutch News. Dva případy byly natolik závažné, že nakažení museli být hospitalizováni. Podle tamních úřadů může být infikovaných mnohem více.
Už tři čtvrtě roku řádí v Ostravě žloutenka typu A. Lékaři a hygienici si tam už s epidemií nevědí rady, nedaří se ji zastavit. Podle nich by mohlo pomoci preventivně naočkovat zhruba 50 tisíc dětí, což je však téměř nereálné. Lékaři tak vyrazili očkovat alespoň do jednoho z ohnisek nákazy.
Zaměřeno na sebe. I tak by se dala nazvat výzva, k níž skrze rady a tipy vybízejí lékaři a odborníci v roce 2025. Právě v novém roce by si podle nich měli lidé dát za cíl lépe se o sebe starat, být zdravější a zároveň šťastnější. V praktických i neotřelých osmi tipech – včetně jednoduchých triků – se zaměřují nejen na pravidelné prohlídky u lékaře či bezplatné screeningové programy, ale také na adekvátní pitný režim, správné sezení či technologický detox.
V Moravskoslezském kraji se zatím nedaří zastavit šíření virové žloutenky typu A. Epidemii tohoto onemocnění hygienici řeší v regionu už od jara. Žloutenka se rozšířila hlavně v Ostravě, ale onemocnění se objevilo i v dalších částech regionu. V minulém měsíci se touto žloutenkou nakazilo 42 lidí, což představuje největší nárůst případů od dubna, kdy epidemie propukla. Vyplývá to ze zprávy, kterou hygienici zveřejnili na svých webových stránkách.
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Například se nejedná jen o nemoc narkomanů. Většina nakažených z řad nerizikové populace nemusí mít žádné příznaky a o své infekci dlouhá léta netuší. A ačkoliv dříve bývala léčba náročná, dnes je možné virus s vysokou úspěšností vyléčit. Nejprve je však nutné ho odhalit, což je možné pouze testováním přímo na virus hepatitidy typu C. Odborníci proto vysvětlují mýty, díky čemuž se snaží snížit stigma nemoci, zlepšit prevenci a především diagnostiku.
Brzy po narození museli lékaři panu Petrovi, který se narodil na přelomu 60. a 70. let, operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevu. První zákrok však nebyl zcela úspěšný, proto jich musel podstoupit ještě několik. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost objevili až o desítky let později. Přestože do té doby neměl Petr kvůli žloutence typu C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu. Obdobný případ se může týkat desítek tisíc dalších Čechů. Lékaři proto apelují na veřejnost, aby nepodléhala mýtům a nechala se preventivně vyšetřit.
Varianta covidu s přívětivým názvem FLiRT se šíří Českem. Příznaky a následky nemoci už ale sympatické nejsou. Nové varianty covidu jsou navíc schopny obejít imunitu efektivněji než předchozí verze viru. Významně také roste počet rinovirů a nákaz mykoplazmaty, které způsobují zápal plic. Host pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Milan Trojánek, přiblížil, na co si dát v respirační sezóně pozor, i to, jak zářijové povodně ovlivnily šíření některých nemocí.
Hygienici na severní Moravě potvrdili třetí případ nákazy nebezpečnou krysí žloutenkou. Lidé se nakazili poté, co přišli do kontaktu s povodňovou vodou. Při odklízení následků velké vody nepoužívali vhodné ochranné pomůcky.
V oblastech zasažených povodní se může šířit leptospiróza, která může vést až k selhání jater a ledvin a být potenciálně smrtelná. Ročně se jí vyskytuje několik desítek případů, letos jich do konce srpna podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo 15. Po povodních v letech 1997 a 2002 se nemocnost zvýšila trojnásobně až pětinásobně. Na webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.