CNN Prima News žloutenka

žloutenka

Výpis příspěvků ke štítku „žloutenka“

Děti trpí neznámým typem žloutenky. Na vině mohou být lockdowny, říkají experti

29. dubna 2022 07:49

Děti po celém světě se potýkají se žloutenkou neznámého původu. Britští odborníci přišli s nečekaným vysvětlením. Na vině podle nich může být pandemie covidu, ne však nemoc samotná, ale dlouhé lockdowny, kdy byly děti zavřené doma a jejich těla nebyla vystavena běžným virům. Po rozvolnění opatření je tak jejich imunitní systém zranitelnější.

Dobře léčený člověk s HIV nikoho nenakazí ani při nechráněném styku. Musí ale brát léky

15. srpna 2021 21:56

Jste HIV pozitivní. Tuto diagnózu si vyslechl pětadvacetiletý Oliver letos na jaře. Přestože zatím nemá téměř žádné příznaky, musí se naučit se svou nemocí žít, stejně jako s vědomím, že i on nakazil někoho jiného. V současné době naštěstí existuje efektivní léčba, která projevy nemoci zpomalí, i když zcela nevyléčí. Lidé s HIV tak při správně nastavené léčbě mohou žít téměř plnohodnotný život a dožít se stejného věku jako zdraví lidé.

Cesta šimpanzů z laboratorních klecí do azylu v přírodě

Když se 8. srpna 1976 narodila šimpanzice Foxie, bylo jasné, že ji nečeká růžová budoucnost. Narodila se totiž v chovném zařízení laboratoře. Kromě experimentů s vakcínami proti žloutence ji výzkumníci zneužívali i k rození dalších pokusných subjektů. Během svého „pobytu“ v laboratoři Foxie přivedla na svět čtyři mláďata, z toho jedna dvojčata. Všechny mláďata jí ale byla hned po narození odebrána a Foxie nikdy nedostala příležitost je blíže poznat ani vychovat. Když se v roce 2008 dostala do azylu pro šimpanzy v Northwest, ošetřovatelé z laboratoře tvrdili, že je násilnická.