Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
žloutenka
Výpis příspěvků ke štítku „žloutenka“
Žloutenka se nebezpečně šíří Moravskoslezským krajem. Hygienici apelují na občany
V Moravskoslezském kraji se zatím nedaří zastavit šíření virové žloutenky typu A. Epidemii tohoto onemocnění hygienici řeší v regionu už od jara. Žloutenka se rozšířila hlavně v Ostravě, ale onemocnění se objevilo i v dalších částech regionu. V minulém měsíci se touto žloutenkou nakazilo 42 lidí, což představuje největší nárůst případů od dubna, kdy epidemie propukla. Vyplývá to ze zprávy, kterou hygienici zveřejnili na svých webových stránkách.
„Nemoc narkomanů“ a bolestivá léčba: Sedm mýtů, které škodí včasnému odhalení žloutenky C
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Například se nejedná jen o nemoc narkomanů. Většina nakažených z řad nerizikové populace nemusí mít žádné příznaky a o své infekci dlouhá léta netuší. A ačkoliv dříve bývala léčba náročná, dnes je možné virus s vysokou úspěšností vyléčit. Nejprve je však nutné ho odhalit, což je možné pouze testováním přímo na virus hepatitidy typu C. Odborníci proto vysvětlují mýty, díky čemuž se snaží snížit stigma nemoci, zlepšit prevenci a především diagnostiku.
Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou: Petr žil se žloutenkou typu C desetiletí, a není jediný
Brzy po narození museli lékaři panu Petrovi, který se narodil na přelomu 60. a 70. let, operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevu. První zákrok však nebyl zcela úspěšný, proto jich musel podstoupit ještě několik. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost objevili až o desítky let později. Přestože do té doby neměl Petr kvůli žloutence typu C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu. Obdobný případ se může týkat desítek tisíc dalších Čechů. Lékaři proto apelují na veřejnost, aby nepodléhala mýtům a nechala se preventivně vyšetřit.
FLiRT, „krysí žloutenka“ i únavový syndrom. Expert popsal začátek respirační sezóny a rizika
Varianta covidu s přívětivým názvem FLiRT se šíří Českem. Příznaky a následky nemoci už ale sympatické nejsou. Nové varianty covidu jsou navíc schopny obejít imunitu efektivněji než předchozí verze viru. Významně také roste počet rinovirů a nákaz mykoplazmaty, které způsobují zápal plic. Host pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Milan Trojánek, přiblížil, na co si dát v respirační sezóně pozor, i to, jak zářijové povodně ovlivnily šíření některých nemocí.
Krysí žloutenka na severní Moravě: Hygienici zaznamenali další případ, na co si dát pozor?
Hygienici na severní Moravě potvrdili třetí případ nákazy nebezpečnou krysí žloutenkou. Lidé se nakazili poté, co přišli do kontaktu s povodňovou vodou. Při odklízení následků velké vody nepoužívali vhodné ochranné pomůcky.
Po povodních se může šířit nebezpečná „potkaní“ horečka. Hrozí selhání jater a ledvin
V oblastech zasažených povodní se může šířit leptospiróza, která může vést až k selhání jater a ledvin a být potenciálně smrtelná. Ročně se jí vyskytuje několik desítek případů, letos jich do konce srpna podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo 15. Po povodních v letech 1997 a 2002 se nemocnost zvýšila trojnásobně až pětinásobně. Na webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Kolísají vám výsledky jaterních testů? Příčinou může být těžká nemoc, odhalí ji speciální test
Máte špatné jaterní testy, i když vás netrápí žádné příznaky onemocnění a ani lékař vám neřekl nic konkrétního? Zpozorněte, a to zejména pokud jste do počátku 90. let měli kontakt s krví – formou transfúze, tetovacích jehel nebo třeba jednorázového užití drogy injekcí. Své si zažila paní Táňa, která až po 35 letech od porodu císařským řezem vyřešila záhadu, proč její jaterní testy vykazovaly velké výkyvy. Během porodu se totiž nakazila žloutenkou C. Nemoc zaléčila léky a játra jsou konečně v pořádku, jenže ne každý příběh končí šťastně.
V Ostravě sílí nákaza HIV a žloutenky. Město rozhodlo o mimořádném kroku směrem k bezdomovcům
Ostrava nechává vyšetřit zdravotní stav bezdomovců a obyvatel vyloučených lokalit. Přiměl ji k tomu nárůst nakažených HIV a ve městě stále aktuální epidemie žloutenky. Lidem bez domova proto zdravotníci měří krevní tlak, dělají testy na infekční choroby a kontrolují i stav zubů.
Nákaza žloutenkou typu E hrozí při grilování vepřového i zvěřiny. Na co dávat pozor?
Počty nakažených žloutenkou stále rostou. Nákaza typem E může přitom často pocházet z nedostatečně tepelně upraveného masa. Vyšší nebezpečí hrozí podle odborníků u zvěřiny a vepřového. Riziko představuje hlavně grilování.
Případů žloutenky v Česku rapidně přibývá. Lékaři popsali zásadní důvod, souvisí s jídlem
Počty lidí s hepatitidou, hovorově žloutenkou, typu E jsou oproti předchozímu roku v Česku dvojnásobné. Na vině je špatně tepelně upravené maso. Ve srovnání s covidovými roky také dvakrát vzrostl počet odhalených žloutenek typu C. Odborníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) o tom ve středu informovali na tiskové konferenci v Praze. Žloutenka je virová zánětlivá infekce jater.
Lékaři bijí na poplach. Ostravu sužuje epidemie žloutenky, nakazit se může kdokoli
V Ostravě se šíří největší lokální epidemie žloutenky typu A za posledních nejméně deset let. Na poplach bijí hygienici i lékaři, kteří vyzývají, aby se lidé proti „nemoci špinavých rukou“ očkovali. Žloutenkou se může v moravskoslezské metropoli nakazit prakticky kdokoli. Stačí, když se v tramvaji dotkne madla nebo v obchodě nákupního košíku a doma si pak neumyje ruce. Informace přinesl web iDnes.cz.
Za „tichým zabijákem“ může stát tetování i jediný experiment s drogou. Léčbu komplikují mýty
Hepatitidou C neboli infekčním zánětlivým onemocněním jater vyvolaným virem (HCV) je nakaženo zhruba půl procenta české populace. V roce 2023 byl však zaznamenán rekordní nárůst nových případů – 1 300. Nemoc je záludná především tím, že nemá příznaky, proto se jí mnohdy přezdívá „tichý zabiják“. Respektive, pokud symptomy má, jedná se o příznaky jaterní cirhózy či karcinomu jater, což jsou již velmi závažná pozdní stadia nemoci. V případě včasné léčby se nevyvinou, situaci lékařům však komplikují mýty a stigma kolem žloutenky typu C.