reklama

Změna liniového zákona: Podle experta novela nestačí

Vláda chce prosadit novelu liniového zákona, který má zrychlit výstavbu dopravní a další infrastruktury. Poslanci o tom budou hlasovat ještě tento týden. Novela zákona by také mohla omezit možnost se proti stavbám dálnic bránit. Podle dopravního experta Iva Rýce je potřeba zákon nový, ne pouze jeho novela.

reklama

„Osobně se domnívám, že novela není optimálním řešením. Chce to úplně nový zákon o liniových stavbách. Ten by byl obecně platný, ne tak jako tento, který je pouze specifický,“ řekl pro CNN Prima NEWS Ivo Rýc. Dále dodal, že pokud by se změny odsouhlasily tak, jak se o nich diskutuje, mohla by se Česká republika v rychlosti výstavby dálnic dostat v horizontu tří až čtyř let na úroveň západních zemí.

O novele diskutovali v pondělí v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také poslanci Martin Kolovratník (ANO) a Ondřej Polanský (Piráti). „Ve chvíli, kdy sem přijde tento nástroj, očekával bych, že bude podpořen argumenty. V zákoně je ale jen jediná obecná věta, a to že tento mechanismus zrychlí stavební řízení,“ uvedl Polanský. Součástí zákona je také příloha klíčových staveb. Podle Polanského je ale tento dokument vytvořený intuitivně, a ne na základě nějakého klíče.

Současná dopravní síť rozhodně nevyhovuje

V Česku je momentálně 1 281 kilometrů dálnic. Za posledních dvacet let se jich nejvíce postavilo v roce 2005, konkrétně 69. Naopak v letech 2002, 2013 a 2014 nepřibyly žádné. Podle Rýce ale současná dálniční síť není vůbec dostatečná. „První projekty po 2. světové válce se začaly připravovat v roce 1963. Podle současného plánování se předpokládá, že by celá dálniční síť měla být hotová v roce 2027, bavíme se tedy o astronomickém období 64 let. To je pro potřeby společnosti naprosto nevyhovující,“ vysvětlil Rýc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní
Sněmovna

Sněmovna obnovila bonus pro lidi v karanténě. Ošetřovné budou dostávat i příbuzní

Poslanci ve středu opět schválili takzvanou izolačku. Lidé v karanténě budou dostávat bonus 370 korun ke svému platu. Sněmovna také obnovila krizové ošetřovné a odhlasovala, že za děti do 10 let by mohli pobírat ošetřovné i příbuzní. Poslanci ve středu schválili i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnili souběh s dalšími podporami.

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Zakázaní stánkaři se zlobí: V přeplněných supermarketech lidi nosí roušky pod nosem

Po brněnském Zelném trhu se během víkendového podvečera procházely jen malé skupinky lidí. Většina z nich se přišla vyfotit s vánočním stromečkem. O to více některé návštěvníky překvapilo, že narazili na pár otevřených stánků s ozdobami a svíčkami. Prodejci jsou z opatření nešťastní – jednak je vláda nedokázala vykomunikovat a rozpoutala zmatek, jednak jsou podle nich nesmyslná. Jako větší riziko než vánoční trhy vnímají přeplněné supermarkety, kde lidé ani nenosí respirátory správně.

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

Kde je politik, který měl znásilnit čínskou tenistku? I Čang Kao-li se ztratil

Od začátku listopadu se celý svět prostřednictvím sociálních sítí ptal: „Kde je Pcheng Šuaj?“ Po tenistce se slehla zem poté, co obvinila bývalého vicepremiéra Číny Čang Kao-lie ze sexuálního zneužití. Největší obavy byly rozprášeny sérií „důkazů života“, byť celkem zvláštními. Ovšem v celé kauze se tak trochu zapomínalo na osočeného muže, o kterém stále není ani vidu, ani slechu.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama