CNN Prima News novela zákona

novela zákona

Výpis příspěvků ke štítku „novela zákona“

Vyšší TV poplatky? Návrh má řadu problémových bodů, kritizoval Pavel. Chce více variant

Prezident Petr Pavel se vyjádřil k novele o televizních a rozhlasových poplatcích v nejbližších dnech. Návrh podle něj obsahuje řadu problémových bodů. Zásadní je, aby zvolený model zaručil maximální nezávislost veřejnoprávních médií. Pavel to ve středu řekl při návštěvě Královéhradeckého kraje. Senát 9. dubna schválil růst koncesionářských poplatků, u televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Novelu ještě musí podepsat prezident.

Boj Rusů o české občanství. U Ústavního soudu napadnou lex Ukrajina, podpořili je senátoři

Rusové žijící v Česku míří na Ústavní soud. Prostřednictvím několika senátorů bojují za zrušení části novely lex Ukrajina 7, která jim na dobu neurčitou znemožňuje získat české občanství. Podle nich je zákon diskriminační a omezuje jejich základní svobody. Někteří argumentují, že nepodporují válku na Ukrajině, proto nechápou, proč je současná vláda plošně trestá. Skupinu zákonodárců pod vedením bývalé pirátské senátorky Adély Šípové zastupuje advokát Pavel Uhl. Ten zdůrazňuje, že napadené body legislativy mohou být protiústavní a porušují i mezinárodní normy.

Zákon o podpoře bydlení prošel Sněmovnou. Hrozí administrativní masakr, zlobí se odpůrci

Aktualizováno

Poslaneckou sněmovnou prošel ve středu nový zákon o podpoře bydlení, který míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předloha předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že změny mají snížit problémy spojené s bytovou nouzí v průběhu 10 let o 30 procent. Odpůrci vládního znění ovšem namítají, že novela pomůže jen zlomku lidí a dojde k „administrativnímu masakru“.

Poslední kolo bitvy o TV poplatky: Kritizovaná úprava rozdělila senátory. Projde?

Senát by měl ve středu rozhodnout o navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které je součástí velké mediální novely. Někteří senátoři jsou proti této úpravě – například senátor Zdeněk Hraba (za ODS) kritizuje nejen rozšíření plátců, ale i netransparentnost financování České televize. Francouzský právník Benoît Le Bret mimo jiné upozornil, že nové poplatky mohou být v rozporu s evropským právem. Senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) však apeluje na potřebu veřejnoprávních médií.

Stát chce regulovat influencery s velkým dosahem. Podle politiků mají mnozí vliv jako TV

Aktualizováno

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začíná regulovat i influencery a tvůrce na sociálních sítích. Budou muset dodržovat pravidla podobně jako televize. Rada jim však prý jasně nedefinovala pravidla registrace. Podle ministerstva kultury se ještě stále upravují, ale již nyní se mluví o tom, že půjde o povinnost pro tvůrce s velkým dosahem.

Hádka o dostupné bydlení: Udělejte si „super wellness“ v Mojžíři, radila poslankyně ministrovi

V Poslanecké sněmovně se rozhořel spor ohledně nového zákona o podpoře bydlení. Poslankyně Eva Fialová (ANO) vyčetla vládnímu návrhu řadu chyb s tím, že může dojít k „administrativnímu peklu“. Následně navrhla, aby projednávání novely bylo přerušeno do doby, než ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) absolvuje prodloužený víkend na sociálně vyloučeném sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem.

Konec zohyzděných obličejů? Ministerstvo chce, aby botox píchali zdravotníci, ne kosmetičky

Ministerstvo zdravotnictví chce zatočit s neodborným aplikováním botoxu a dalších výplňových materiálů. Tyto výkony se stanou zdravotní službou a budou přísně kontrolované, takže je budou moci poskytovat jen vyškolení zdravotníci, nikoli kosmetičky jako dosud. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na případy, kdy měly ženy po aplikaci botulotoxinu zohyzděné obličeje.

Nacher k TV poplatkům: Zdražení kritizují i vládní senátoři. Novela projde, věří přesto Kuchař

Navyšování koncesionářských poplatků může štěpit koalici. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to poukázal opoziční poslanec Partik Nacher (ANO). Podle svých slov zaznamenal kritiku z řad vládních senátorů. Členy horní komory Parlamentu podle něj mohou přesvědčit možné problémy spojené s hospodářskými pravidly Evropské unie. Zákonodárce Jan Kuchař (STAN) připomněl, že Senát a Sněmovna se často názorově liší. Věří však, že novela projde i menší parlamentní komorou.

Bartoš: Velký bratr Rakušan chce vědět, jaké stránky navštěvujete. Nešiřte lži, namítl Vlček

Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš se pustil do představitelů STAN kvůli návrhu resortů vnitra a průmyslu, aby poskytovatelé internetového připojení zaznamenávali, jaké adresy lidé navštěvují. Nekompromisní velcí bratři Vítek Rakušan a Lukáš Vlček chtějí vědět, jaké stránky navštěvujete, napsal na síti X a dodal, že „Česko není Čína“. Ministr Vlček oponoval, že taková slova jsou šíření paniky a lží – údaje si bude moct vyžádat policie, a to pouze v případě vyšetřování úzkého okruhu trestných činů, na návrh státního zástupce a se souhlasem soudu. Reagoval i Rakušan, podle něhož „žádný velký bratr nebude“. O návrzích ministerstev jako první informoval web iRozhlas.cz.

Stoniš: O TV poplatcích zazněly hrůzné nesmysly. Debata o veřejné službě chyběla, míní Fischer

Nová vláda bude muset – chtě nechtě – redefinovat postavení veřejnoprávních médií, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš a dodal, že kolem zvýšení koncesionářských poplatků zazněly i hrůzné nesmysly. Komentátor Petr Fischer řekl, že výše poplatků je úměrná. Ve veřejném prostoru mu však scházela debata o roli médií veřejné služby ve společnosti.