
Prodejům aut se daří nejvíce za posledních pět let. Zlato drží Škoda, nejvíce rostl Ford
Vládní koalice ohledně úpravy migračních pravidel opravdu něco dělá, opozice o tom jen řeční. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Prohlášení nenechalo v klidu předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru, který vládu obvinil, že neví, která bije.
Poslaneckou sněmovnou prošel ve středu nový zákon o podpoře bydlení, který míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předloha předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že změny mají snížit problémy spojené s bytovou nouzí v průběhu 10 let o 30 procent. Odpůrci vládního znění ovšem namítají, že novela pomůže jen zlomku lidí a dojde k „administrativnímu masakru“.
Senát by měl ve středu rozhodnout o navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které je součástí velké mediální novely. Někteří senátoři jsou proti této úpravě – například senátor Zdeněk Hraba (za ODS) kritizuje nejen rozšíření plátců, ale i netransparentnost financování České televize. Francouzský právník Benoît Le Bret mimo jiné upozornil, že nové poplatky mohou být v rozporu s evropským právem. Senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) však apeluje na potřebu veřejnoprávních médií.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání začíná regulovat i influencery a tvůrce na sociálních sítích. Budou muset dodržovat pravidla podobně jako televize. Rada jim však prý jasně nedefinovala pravidla registrace. Podle ministerstva kultury se ještě stále upravují, ale již nyní se mluví o tom, že půjde o povinnost pro tvůrce s velkým dosahem.
V Poslanecké sněmovně se rozhořel spor ohledně nového zákona o podpoře bydlení. Poslankyně Eva Fialová (ANO) vyčetla vládnímu návrhu řadu chyb s tím, že může dojít k „administrativnímu peklu“. Následně navrhla, aby projednávání novely bylo přerušeno do doby, než ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) absolvuje prodloužený víkend na sociálně vyloučeném sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem.
Ministerstvo zdravotnictví chce zatočit s neodborným aplikováním botoxu a dalších výplňových materiálů. Tyto výkony se stanou zdravotní službou a budou přísně kontrolované, takže je budou moci poskytovat jen vyškolení zdravotníci, nikoli kosmetičky jako dosud. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na případy, kdy měly ženy po aplikaci botulotoxinu zohyzděné obličeje.
Navyšování koncesionářských poplatků může štěpit koalici. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to poukázal opoziční poslanec Partik Nacher (ANO). Podle svých slov zaznamenal kritiku z řad vládních senátorů. Členy horní komory Parlamentu podle něj mohou přesvědčit možné problémy spojené s hospodářskými pravidly Evropské unie. Zákonodárce Jan Kuchař (STAN) připomněl, že Senát a Sněmovna se často názorově liší. Věří však, že novela projde i menší parlamentní komorou.
Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš se pustil do představitelů STAN kvůli návrhu resortů vnitra a průmyslu, aby poskytovatelé internetového připojení zaznamenávali, jaké adresy lidé navštěvují. Nekompromisní velcí bratři Vítek Rakušan a Lukáš Vlček chtějí vědět, jaké stránky navštěvujete, napsal na síti X a dodal, že „Česko není Čína“. Ministr Vlček oponoval, že taková slova jsou šíření paniky a lží – údaje si bude moct vyžádat policie, a to pouze v případě vyšetřování úzkého okruhu trestných činů, na návrh státního zástupce a se souhlasem soudu. Reagoval i Rakušan, podle něhož „žádný velký bratr nebude“. O návrzích ministerstev jako první informoval web iRozhlas.cz.
Navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které schválila minulý týden Sněmovna, teď musí posoudit Senát a prezident Petr Pavel. Po jejich případném kladném posouzení se poplatky zvýší následující měsíc. Jak to ale bude s poplatníky, kteří už poplatky uhradili za celý rok v současné výši?
Nová vláda bude muset – chtě nechtě – redefinovat postavení veřejnoprávních médií, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš a dodal, že kolem zvýšení koncesionářských poplatků zazněly i hrůzné nesmysly. Komentátor Petr Fischer řekl, že výše poplatků je úměrná. Ve veřejném prostoru mu však scházela debata o roli médií veřejné služby ve společnosti.
Příště budeme platit daň ze vzduchu, protože dýcháme? Rozšíření poplatků pro veřejnoprávní média těmito slovy ve vysílání CNN Prima NEWS hodnotil komentátor Thomas Kulidakis. Zkritizoval i nové přísnější podmínky pro zaměstnavatele. Přijetí velké mediální novely, jejíž součástí je i tento sporný bod, označil za „pokřivení trhu“. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) po středečním přijetí úpravy ve Sněmovně řekl, že cílem novely byla hlavně ekonomická stabilizace médií veřejné služby.
Po šesti dnech obstrukcí vládní koalice protlačila růst koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Z laviny pozměňovacích návrhů prošla jen hrstka, mezi těmi neúspěšnými byly také výjimky pro starobní důchodce a lidi se zrakovým či sluchovým postižením, pokud žijí ve vícečlenné domácnosti. Navýšené poplatky se tak vztahují i na ně k nelibosti navrhovatelů z řad hnutí ANO. Poslanec Jan Jakob (TOP 09) ale poznamenal, že návrh opozice na výjimky z poplatků byl jednak špatně realizovatelný, jednak populistický. „Ve většině domácností je nějaké dítě či senior. Poplatky by pak neplatil téměř nikdo,“ vysvětlil Jakob. S „pozměňováky“ neuspěli ani Piráti.