CNN Prima News novela zákona

novela zákona

Výpis příspěvků ke štítku „novela zákona“

Sporné přesčasy pro zdravotníky začnou platit. Pavel podepsal novelu zákoníku práce

Zákoník práce zavede spornou možnost další přesčasové práce ve zdravotnictví. Přesnější vymezení, a tím předvídatelnost, získají práce na dohody. Zaměstnavatelé navíc budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. Změny přinese novela zákoníku, kterou v neděli podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Některé úpravy by měly být účinné od října, což kritizovala Hospodářská komora, další od ledna. Předloha dále nastavuje pravidla pro elektronickou komunikaci mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.

Chcete důchod? Nově bude stačit žádost on-line. Poslanci mění i termíny pro výplaty penzí

Žádosti o přiznání důchodu budou moci lidé podávat od prosince zřejmě také on-line. Možnost elektronického podání uzákoní vládní novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou ve středu schválila Sněmovna hlasy téměř všech přítomných zákonodárců. Poslanci v ní upravili placené volno pro zaměstnance, kteří působí na táborech a akcích pro děti a mládež, a zjednodušili proces státní úhrady mzdy nebo platu zaměstnavatelům. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Pavel: Vláda nejednala fér, nejsem stroj na podpisy. Jurečka vypustil poplašnou zprávu

Prezident by měl mít 15 dní na posouzení nové legislativy. V tomto ohledu se mnou vláda nejednala fér. Těmito slovy se vyjádřil Petr Pavel ohledně odkladu svého podpisu pod penzijní novelu v rozhovoru pro web iDnes. Za problémovou část dokumentu považoval nulovou hranici mezi podepsáním a nabytím účinnosti, kterou označil za „past na lidi“. Současně označil slova ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o dramaticky zvýšeném zájmu o předčasný důchod za „poplašnou zprávu“.

Váhání Pavla s podpisem důchodů? Zjistil, že k boji s vládou nemá zbraně, říká Balšínek

Prezident Petr Pavel se s původním zdráháním k podpisu vládní důchodové novely a jejím následným přijetím pokusil o politickou hru, která mu ovšem nevyšla, zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek. Prezident sám prý nevěděl, čeho chce dosáhnout, a nakonec se zalekl možného souboje s vládou. Uvědomil si totiž, že nemá žádné zbraně.

Komentátoři: Pavel najíždí na zemanovské koleje. Nepodepsáním novely si uškodí u vlády i lidí

Nepodepsáním penzijní novely chce prezident s poradci nejspíše ukázat, že se postaví za chudé lidi nebo důchodce. Bohužel se zdá, že zajíždí do zemanovských kolejí. Tak se k čtvrtečnímu rozhodnutí Petra Pavla vyjádřil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Podobně to vidí i politolog Jan Kubáček, který míní, že to pro hlavu státu znamená jak zhoršení vztahů s vládou, tak i narušení důvěry u široké veřejnosti.

Pavel s podpisem penzijní novely zatím váhá. Přijde nás to hodně draho, zlobí se Kalousek

Prezident Petr Pavel má k penzijní novele výhrady. Zvažuje, že se buď rozhodne novelu vetovat, nebo ji podepíše v následujících dnech. Novela zákona o důchodovém pojištění tak nebude od 1. září, jak vláda předpokládala. Po jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) to novinářům sdělila mluvčí prezidenta Markéta Řeháková. O svém rozhodnutí má veřejnost Pavel informovat v pátek.

Poslanci podpořili novelu zákona, má řešit nedostatek léků. Ať Válek rezignuje, žádá opozice

V dolní komoře panovalo dusno. Na mimořádné schůzi, kterou svolali koaliční zákonodárci, bylo od 10:00 na programu 12 bodů, jednání se ale protáhlo do půl jedenácté večer. Šéf hnutí SPD Tomio Okamura mluvil hodinu a vyzval premiéra Petra Fialu (ODS) na duel v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. V plénu poslanci schválili nový energetický zákon i zvýšení rodičovského příspěvku, ačkoliv mu předcházela dlouhá rozprava a neshody. Večer prošla také novela zákona, která má řešit nedostatek léků, podle opozice to ale nestačí.

Vládní pětikoalice prosadila přísnější důchody. Boj trval tři dny, opozice zuří

Boj o sporné změny v důchodech je u konce. Vládní pětikoalice přehlasovala opozici a prosadila novelu zákona, která mimo jiné zpřísní předčasný odchod do penzí a sníží valorizace. Předcházely tomu projevy poslanců s přednostním právem, řadoví zákonodárci se ke slovu dostali až na samotný závěr. Vládní strany i přes protest opozice schválily pevný čas hlasování o důchodové novele, hnutí ANO a SPD proto označilo kroky pětikoalice za totalitní. Samotný start sněmovní schůze doprovázely hádky, bouchání do lavic i vypínání mikrofonů.

Obranná smlouva s USA prošla Sněmovnou, proti bylo SPD. Čeká se na Pavlův podpis

Obranná smlouva se Spojenými státy prošla poslaneckým hlasováním. Proti ní byli prakticky pouze zákonodárci z hnutí SPD, opoziční kolegové z ANO pakt odsouhlasili, což předseda SPD Tomio Okamura označil za „pozoruhodné“. Poslanci nicméně podle očekávání nestihli dokončit třetí čtení týkající se změn v důchodech. Pokračovat budou v pátek. Dění ve Sněmovně sledujeme živě v aktualizovaném článku.

Konsolidační balíček prošel prvním čtením. Stanjura je šibal, vyčetla mu Schillerová

Tři dny. Tolik času trvalo, než se konsolidační balíček pro ozdravení veřejných financí prokousal prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Vládní a opoziční zákonodárci se více než 27 hodin přeli nejen o daňových úpravách, ale také mezinárodní politice, důchodech či gastroprůvodci Michelin. Nakonec konsolidační balíček ustál pokusy o smetení ze stolu – opozici se nepodařilo návrh zamítnout ani vrátit k přepracování. Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Druhé čtení by se mohlo uskutečnit začátkem září.