CNN Prima News novela zákona

novela zákona

Výpis příspěvků ke štítku „novela zákona“

Další Zemanovo veto. Vrací návrh služebního zákona, kritizuje „dobře placené trafiky“

18. listopadu 2022 15:04

Prezident Miloš Zeman vetoval koaliční novelu služebního zákona, jež má zrušit na ministerstvech funkce odborných náměstků i omezení počtu náměstků politických. Prezidentská kancelář to oznámila na svých webových stránkách. Návrh zákona tak poputuje zpět do Poslanecké sněmovny. Zástupci vládní pětikoalice Zemanovo veto s největší pravděpodobností přehlasují.

Výrobci elektřiny zaplatí odvod z příjmů, schválili poslanci. Protiústavní, zlobí se ANO

18. listopadu 2022 14:05

Poslanecká sněmovna schválila odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny. Stát by na nich měl získat asi 80 miliard korun. Peníze pak mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Zákon ale musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Pro novelu, která zavádí horní hranici ceny elektřiny u výrobců, hlasovalo 80 poslanců ze 146 přítomných, opoziční kluby ANO a SPD návrh legislativy po celou dobu jednání kritizovaly – podle nich by mohl být proti ústavnímu pořádku.

Velkým techničákům zvoní hrana. O zrušení jednají poslanci, chtějí omezit byrokracii

6. října 2022 14:26

Od roku 2024 možná skončí vydávání velkých technických průkazů. Osvědčení o registraci vozidla, tedy tzv. malý technický průkaz, by pak obsahovalo více údajů než dosud. Počítá s tím jedna z poslaneckých úprav k novele zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, jejíž přijetí ve čtvrtek doporučil sněmovní hospodářský výbor. Sněmovna by o úpravách měla rozhodnout na své nadcházející schůzi.

Nekula: Trh s energiemi se vymkl kontrole, to nikdo nečekal. Ceny potravin teď klesnou

14. září 2022 11:43

Ceny potravin nadále zdražují, červencová předpověď ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se tak nenaplnila. V pořadu Nový den však podotkl, že nikdo nepočítal s tím, že se trh s energiemi vymkne kontrole. Podotkl, že zastropování cen elektřiny a plynu by nyní mohlo pomoci k tomu, aby se ceny potraviny vrátily na hodnoty, na než jsme byli zvyklí.

Hádka Schillerové a Síkely: Legislativní proces znáte asi jako angličtinu, vzkázal ministr

3. srpna 2022 21:20

Spor vlády a opozice o podobu již schválené novely energetického zákona vyústil v další přestřelku na sociálních sítích. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že v případě úsporného tarifu zatím neprozradil podrobnosti a neschválil prováděcí nařízení do konce července. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) bývalou šéfku resortu financí upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. Hádka se neobešla bez osobních útoků.

Českým rodinám hrozí, že za plyn zaplatí obrovské částky. Fixace ve stavu nouze nepomůže

3. srpna 2022 05:11

Pokud se Česko ocitne ve stavu nouze, hrozí, že lidé budou za plyn platit astronomické částky. Tomu by nemusela zabránit ani fixace ceny sjednaná s dodavatelem. Součástí již schválené novely energetického zákona je totiž pasáž, podle které mohou dodavatelé plynu v době stavu nouze zvyšovat zákazníkům ceny, a to bez ohledu na již zmíněné fixace. Navíc jim bude stačit oznámit takové rozhodnutí jen na svých internetových stránkách.

Sněmovna: Poslanci řešili odečty tepla v bytech i služební zákon

12. července 2022 09:01

V úterý 12. července pokračovala od 10:00 hodin mimořádná schůze Sněmovny, kterou svolala vládní koalice. Na programu byl například služební zákon nebo norma upravující dálkové odečty tepla v bytech. Vedle toho opoziční hnutí ANO ještě před začátkem schůze avizovalo, že souhlasí s novým sankčním zákonem, jenž je rovněž na programu. Bude však vetovat jeho zrychlené projednání v prvním čtení.

Lex Ukrajina, milostivé léto a třídy pro dětské uprchlíky. Senát schválil zákony

24. června 2022 10:35

Ubytovávání a registraci uprchlíků z Ukrajiny i po skončení nouzového stavu umožní novela, kterou v pátek schválil Senát. Norma řeší i dávky běžencům. Senátoři kývli také na opakování takzvaného milostivého léta, které umožní některým dlužníkům v exekuci splatit závazky bez úroků nebo penále. Další přijatou změnou je, že školy budou moci v příštím školním roce vytvářet třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou místa v běžných třídách.

Fiala se Šlachtou se pohádali na ulici. Nezměníme všechno za půl roku, vypěnil premiér

14. června 2022 19:40

V Pohořelicích nedaleko Brna došlo v pondělí k ostrému střetu mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a šéfem hnutí Přísaha Robertem Šlachtou. Oba politici se před zraky několika kolemjdoucích pohádali kvůli příspěvku na bydlení. Zatímco Šlachta tvrdil, že formuláře jsou pro lidi složité, Fiala se hájil tím, že jeho kabinet zdědil složitou byrokracii a zjednodušení nastane brzy.

Sledujte ZÁZNAM Hlavních zpráv: Větší práva pro lidi bránící svůj dům. Projde návrh Sněmovnou?

11. června 2022 18:36

„Můj dům, můj hrad“, to je návrh novely trestního zákoníku senátora za Starosty a nezávislé Zdeňka Hraby. Má zajistit, aby se lidé mohli lépe bránit zločincům, kteří jim vniknou do domu. Novela prošla Senátem a teď je v Poslanecké sněmovně. To a další reportáže z domova i zahraničí uvidíte v Hlavních zprávách, které na Primě a CNN Prima NEWS startují v 18:55.