reklama

Nechť EU sjednotí pravidla pro protiepidemická opatření, shodli se Veselý s Fischerem

Je v pořádku, když Andrej Babiš zvedne telefon a zavolá svému řeckému protějšku, aby zrušil požadavky na testování českých turistů na koronavirus? Nezpůsobuje to pouze ještě větší chaos? Také o těchto tématech hovořili Pavel Fischer (nestr.), předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru, v nejnovějším vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Fischer i Veselý vyjádřili obavu, že cestování ještě nějakou dobu nebude probíhat takovým způsobem, na jaký jsme byli zvyklí před propuknutím koronavirové pandemie. Nákaza se do Evropy a zbytku světa dostala právě prostřednictvím cestovního ruchu, z čehož pramení i to, že se poměrně často mění požadavky jednotlivých zemí Evropské unie na předložení negativních testů na COVID-19 u příchozích turistů.

„Musíme počítat s tím, že nás nějaký stát překvapí, že zavede opatření rychle. Evropská unie by se v tom měla více angažovat, aby se pravidla sjednocovala. Koordinovaná schůzka ministrů zdravotnictví členských zemí by prospěla,“ řekl Ondřej Veselý. „Jasnější pravidla v rámci Evropské unie jsou vždy dobrá. Je ale třeba vycházet ze společné metodiky sběru dat. Každá země to stále dělá trochu jinak,“ opáčil Pavel Fischer.

Vláda není cestovka

Podle šéfa senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost není úplně dobrou zprávou, pokud se protiepidemická opatření Řecka vůči českým turistům řeší telefonickým hovorem mezi premiéry obou zemí. „Mě to trochu zneklidňuje. Je to totiž téma pro hygienickou službu a nikoli pro premiéra,“ řekl Pavel Fischer. Podle něho tím vláda jen vnáší do celé záležitosti chaos a navíc tím jen dává najevo, že hygienici, na nichž opatření primárně stojí, nemají politickou oporu. „Nevadí mi to, premiér vyřešil problém pro spoustu lidí v danou chvíli. Principiálně by to ale tak být nemělo,“ reagoval Veselý s tím, že odpovědnost za zavedení či zrušení opatření je vždy na politicích.

Předseda sněmovního Zahraničního výboru ovšem dodal, že vláda nemá konat jako cestovní kancelář, ale jako vrcholný orgán, který ručí také za zdraví občanů. „Vláda by měla varovat před zeměmi, kde se epidemická situace zhoršuje,“ opáčil Fischer. Podle Veselého by na to ale neměla být sama, nýbrž by vždy měla naslouchat odborníkům.

K tématu

Tagy: Řecko Andrej Babiš cestovní ruch Partie Terezie Tománkové Pavel Fischer vláda Ondřej Veselý

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Jednou budu premiérem, věří si Novotný. Lidé už na něj sází, favoritem zůstává Bartoš
Další články
reklama
reklama