reklama

Nechť EU sjednotí pravidla pro protiepidemická opatření, shodli se Veselý s Fischerem

Je v pořádku, když Andrej Babiš zvedne telefon a zavolá svému řeckému protějšku, aby zrušil požadavky na testování českých turistů na koronavirus? Nezpůsobuje to pouze ještě větší chaos? Také o těchto tématech hovořili Pavel Fischer (nestr.), předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru, v nejnovějším vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Fischer i Veselý vyjádřili obavu, že cestování ještě nějakou dobu nebude probíhat takovým způsobem, na jaký jsme byli zvyklí před propuknutím koronavirové pandemie. Nákaza se do Evropy a zbytku světa dostala právě prostřednictvím cestovního ruchu, z čehož pramení i to, že se poměrně často mění požadavky jednotlivých zemí Evropské unie na předložení negativních testů na COVID-19 u příchozích turistů.

„Musíme počítat s tím, že nás nějaký stát překvapí, že zavede opatření rychle. Evropská unie by se v tom měla více angažovat, aby se pravidla sjednocovala. Koordinovaná schůzka ministrů zdravotnictví členských zemí by prospěla,“ řekl Ondřej Veselý. „Jasnější pravidla v rámci Evropské unie jsou vždy dobrá. Je ale třeba vycházet ze společné metodiky sběru dat. Každá země to stále dělá trochu jinak,“ opáčil Pavel Fischer.

Vláda není cestovka

Podle šéfa senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost není úplně dobrou zprávou, pokud se protiepidemická opatření Řecka vůči českým turistům řeší telefonickým hovorem mezi premiéry obou zemí. „Mě to trochu zneklidňuje. Je to totiž téma pro hygienickou službu a nikoli pro premiéra,“ řekl Pavel Fischer. Podle něho tím vláda jen vnáší do celé záležitosti chaos a navíc tím jen dává najevo, že hygienici, na nichž opatření primárně stojí, nemají politickou oporu. „Nevadí mi to, premiér vyřešil problém pro spoustu lidí v danou chvíli. Principiálně by to ale tak být nemělo,“ reagoval Veselý s tím, že odpovědnost za zavedení či zrušení opatření je vždy na politicích.

Předseda sněmovního Zahraničního výboru ovšem dodal, že vláda nemá konat jako cestovní kancelář, ale jako vrcholný orgán, který ručí také za zdraví občanů. „Vláda by měla varovat před zeměmi, kde se epidemická situace zhoršuje,“ opáčil Fischer. Podle Veselého by na to ale neměla být sama, nýbrž by vždy měla naslouchat odborníkům.

Tagy:
Řecko Andrej Babiš cestovní ruch Partie Terezie Tománkové Pavel Fischer vláda Ondřej Veselý

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama