PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Pavel Fischer, Ondřej Veselý - 16.8. v 11:00
Je v pořádku, když Andrej Babiš zvedne telefon a zavolá svému řeckému protějšku, aby zrušil požadavky na testování českých turistů na koronavirus? Nezpůsobuje to pouze ještě větší chaos? Také o těchto tématech hovořili Pavel Fischer (nestr.), předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru, v nejnovějším vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Fischer i Veselý vyjádřili obavu, že cestování ještě nějakou dobu nebude probíhat takovým způsobem, na jaký jsme byli zvyklí před propuknutím koronavirové pandemie. Nákaza se do Evropy a zbytku světa dostala právě prostřednictvím cestovního ruchu, z čehož pramení i to, že se poměrně často mění požadavky jednotlivých zemí Evropské unie na předložení negativních testů na COVID-19 u příchozích turistů.
„Musíme počítat s tím, že nás nějaký stát překvapí, že zavede opatření rychle. Evropská unie by se v tom měla více angažovat, aby se pravidla sjednocovala. Koordinovaná schůzka ministrů zdravotnictví členských zemí by prospěla,“ řekl Ondřej Veselý. „Jasnější pravidla v rámci Evropské unie jsou vždy dobrá. Je ale třeba vycházet ze společné metodiky sběru dat. Každá země to stále dělá trochu jinak,“ opáčil Pavel Fischer.
Vláda není cestovka
Podle šéfa senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost není úplně dobrou zprávou, pokud se protiepidemická opatření Řecka vůči českým turistům řeší telefonickým hovorem mezi premiéry obou zemí. „Mě to trochu zneklidňuje. Je to totiž téma pro hygienickou službu a nikoli pro premiéra,“ řekl Pavel Fischer. Podle něho tím vláda jen vnáší do celé záležitosti chaos a navíc tím jen dává najevo, že hygienici, na nichž opatření primárně stojí, nemají politickou oporu. „Nevadí mi to, premiér vyřešil problém pro spoustu lidí v danou chvíli. Principiálně by to ale tak být nemělo,“ reagoval Veselý s tím, že odpovědnost za zavedení či zrušení opatření je vždy na politicích.
Předseda sněmovního Zahraničního výboru ovšem dodal, že vláda nemá konat jako cestovní kancelář, ale jako vrcholný orgán, který ručí také za zdraví občanů. „Vláda by měla varovat před zeměmi, kde se epidemická situace zhoršuje,“ opáčil Fischer. Podle Veselého by na to ale neměla být sama, nýbrž by vždy měla naslouchat odborníkům.