reklama

Nechť EU sjednotí pravidla pro protiepidemická opatření, shodli se Veselý s Fischerem

Je v pořádku, když Andrej Babiš zvedne telefon a zavolá svému řeckému protějšku, aby zrušil požadavky na testování českých turistů na koronavirus? Nezpůsobuje to pouze ještě větší chaos? Také o těchto tématech hovořili Pavel Fischer (nestr.), předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru, v nejnovějším vydání pořadu Partie Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

Fischer i Veselý vyjádřili obavu, že cestování ještě nějakou dobu nebude probíhat takovým způsobem, na jaký jsme byli zvyklí před propuknutím koronavirové pandemie. Nákaza se do Evropy a zbytku světa dostala právě prostřednictvím cestovního ruchu, z čehož pramení i to, že se poměrně často mění požadavky jednotlivých zemí Evropské unie na předložení negativních testů na COVID-19 u příchozích turistů.

„Musíme počítat s tím, že nás nějaký stát překvapí, že zavede opatření rychle. Evropská unie by se v tom měla více angažovat, aby se pravidla sjednocovala. Koordinovaná schůzka ministrů zdravotnictví členských zemí by prospěla,“ řekl Ondřej Veselý. „Jasnější pravidla v rámci Evropské unie jsou vždy dobrá. Je ale třeba vycházet ze společné metodiky sběru dat. Každá země to stále dělá trochu jinak,“ opáčil Pavel Fischer.

Vláda není cestovka

Podle šéfa senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost není úplně dobrou zprávou, pokud se protiepidemická opatření Řecka vůči českým turistům řeší telefonickým hovorem mezi premiéry obou zemí. „Mě to trochu zneklidňuje. Je to totiž téma pro hygienickou službu a nikoli pro premiéra,“ řekl Pavel Fischer. Podle něho tím vláda jen vnáší do celé záležitosti chaos a navíc tím jen dává najevo, že hygienici, na nichž opatření primárně stojí, nemají politickou oporu. „Nevadí mi to, premiér vyřešil problém pro spoustu lidí v danou chvíli. Principiálně by to ale tak být nemělo,“ reagoval Veselý s tím, že odpovědnost za zavedení či zrušení opatření je vždy na politicích.

Předseda sněmovního Zahraničního výboru ovšem dodal, že vláda nemá konat jako cestovní kancelář, ale jako vrcholný orgán, který ručí také za zdraví občanů. „Vláda by měla varovat před zeměmi, kde se epidemická situace zhoršuje,“ opáčil Fischer. Podle Veselého by na to ale neměla být sama, nýbrž by vždy měla naslouchat odborníkům.

K tématu

Tagy: Řecko Andrej Babiš cestovní ruch Partie Terezie Tománkové Pavel Fischer vláda Ondřej Veselý

Další hlavní zprávy

360°

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Zákazům navzdory ve čtvrtek majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel svůj lokál. Jakub Olbert se rozhodl, že už nebude dál poslouchat vládní nařízení. Bojuje prý proti tomu, že kabinet rozhodne až v neděli, zda další den rozvolní opatření, a majitelé restaurací nestihnou za tak krátkou dobu reagovat. Policii v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Olbert vzkázal, že v pátek bude mít otevřeno zase a že je připravený, že ho přijdou zatknout. Pokud však dostane pokutu ve výši tří milionů korun, počítá s tím, že zkrachuje.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama