reklama

Změny ve vznikající vládě: Jelínková mimo hru, zamíří na ministerstvo práce Jurečka?

Jména ministrů vznikající vlády Petra Fialy (ODS) zatím nejsou definitivně jasná. Po Radimu Hladíkovi (KDU-ČSL), o kterém se mluvilo jako o možném šéfovi životního prostředí, odmítla vedení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) lidovecká senátorka Šárka Jelínková. Na MPSV by nakonec mohl zamířit šéf lidovců Marian Jurečka.

reklama

Jelínková v úterý označila za důležité, že ministerstvo práce a sociálních věcí připadne lidovcům. „Kdo jiný by ho měl dostat? Téma rodičů a rodiny je pro nás tím nejdůležitějším tématem. Mluvilo se o mně jako o možné ministryni práce a sociálních věcí. Já ale o tento post neusilovala za každou cenu,“ napsala na Twitter Jelínková.

Vysvětlila, že jako ministryně by se nemohla věnovat rodině. Chce navíc zůstat v kontaktu s lidmi na Zlínsku, kde senátorka žije. „Mám rodinu, od které by mě při každodenní práci v Praze dělilo téměř 300 kilometrů. Moje rodina je pro mě důležitá. Kdybych se totiž stala ministryní, tak vím, že bych této roli nemohla dát maximum, které vyžaduje. Myslím si, že je úplně v pořádku to říct narovinu,“ dodala Jelínková.

Na MPSV by podle informací Novinek mohl zamířit sám předseda lidovců Marian Jurečka. Ten však nechtěl plán potvrdit. „Vyjde jeden článek spekulací podobně jako X dalších v posledních týdnech. Moc se omlouvám, ale komentovat to nechci,“ napsal CNN Prima NEWS Jurečka. Šéf KDU-ČSL měl podle dřívějších informací zamířit na ministerstvo zemědělství, na kterém už seděl během Sobotkovy vlády.

Bouřlivé diskuse se vedou i o resortu pro životní prostředí. Adeptem na post byl brněnský radní Petr Hladík. Ten však uvedl, že nabídku nepřijme. I on své rozhodnutí zdůvodnil s tím, že na prvním místě je pro něj rodina.

„Už nyní při práci brněnského radního a náměstka primátorky, s manželkou a pěti dětmi netrávím tolik času, kolik bych si přál," uvedl. „Když chceš změnit svět, běž domů a miluj svou rodinu. A když chceš změnit naši zemi, musíš změnit nejprve svoje město. Takhle to mám, a proto zůstávám doma v Brně. A proto teď nemůžu jít do Prahy a dělat ministra životního prostředí, i když jsem tu nabídku dostal,“ napsal Hladík na sociálních sítích.

Tagy:
Marian Jurečka Petr Fiala Sněmovna KDU-ČSL vláda MPSV Šárka Jelínková ministerstvo práce a sociálních věcí vláda Petra Fialy

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama