Koalice Spolu a Piráti se STAN v pondělí podepsali koaliční smlouvu. Celkem má 43 stran. Některé plány jsou obecné, jiné konkrétnější. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala 10 věcí, které by se v praktickém životě mohly s novou vládou Petra Fialy (ODS) změnit.
1) Babička a děda na rodičovské
V koaličním programu kladou strany poměrně velký důraz na sladění rodičovského a pracovního života. Píšou například o tom, že rozšíří počet dětských skupin nebo zvýhodní zkrácené úvazky. Jednou z nejzásadnější plánovaných změn je, že rodičovský příspěvek by dostávali i prarodiče. Na rodičovskou by tak mohla jít babička nebo děda.
Nemocnice ze Zemana hodného beránka neudělala. Fialu čekají veselé časy, říká expert
Budoucího premiéra Petra Fialu (ODS) čekají zřejmě s prezidentem Milošem Zemanem veselé časy, upozorňuje politolog Lukáš Valeš. Podle něj nelze předpokládat, že by nemocniční pobyt udělal z prezidenta hodného beránka. Ve vysílání CNN Prima NEWS dále sdělil, že očekává střety především kolem personálního obsazení vlády a otázek zahraniční politiky.
Strany také chtějí zavést daňové prázdniny se zastropováním výše příjmů pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí.
2) Zrušení EET
Koalice slibují, že zruší elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou zavedl Andrej Babiš (ANO). Některé strany, zejména ODS či TOP 09, proti zavedení EET hlasitě protestovaly už z opozičních lavic. EET nejprve začala platit pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit i o další obory podnikání, ale kvůli pandemii je EET do konce roku 2022 přerušena.
3) Důchodová reforma
O tom, že je penzijní reforma nutná, mluví dlouhodobě všechny strany. Reformu důchodů chtěla i vláda Andreje Babiše (ANO), ale nedokázala se dohodnout. Koalice Spolu a PirSTAN v programu slibují, že nastaví stabilní systém férových důchodů.
Důchod by se měl skládat ze dvou hlavních složek a třetí dobrovolné. První složka by byla základní garantovaná pro všechny, druhá zásluhová odvíjející se od odvodů do systému a počtu vychovaných dětí. Třetí, dobrovolná složka, má vycházet ze švédského modelu, kdy si lidé dobrovolně spoří ve státním či veřejnoprávním fondu.
Hladík resort životního prostředí nepovede. Okamura a Havlíček chtějí do čela Sněmovny
Brněnský radní Petr Hladík (KDU-ČSL) byl dosud jediným známým kandidátem vznikající vládní koalice Spolu a Pirátů a STAN na ministra životního prostředí. V pondělí však na sociálních sítích uvedl, že nabídku na post nepřijme. Naznačil, že KDU-ČSL má i jiného kandidáta. A do vedení Poslanecké sněmovny se nově chtějí dostat dosluhující ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura.
Koalice také chtějí, aby děti mohly platit jedno procento svého důchodového pojištění rodičům či prarodičům. Větší podpory se mají dočkat pracující senioři. „Více jim zohledníme celkové odpracované roky ve výši důchodu,“ slibují koalice.
4) Po dálnici až 150 kilometrů za hodinu
Maximální povolená rychlost na dálnicích by se mohla zvýšit ze současných 130 kilometrů na 150 kilometrů za hodinu. „Po odborném posouzení vlivu na bezpečnost provozu zvýšíme v úsecích, kde to bude možné, povolenou rychlost na dálnicích na 150 km/h,“ stojí v prohlášení.
5) Levnější bydlení
O tom, jak bydlení zdražuje, mluví všichni. Vznikající vláda chce s cenami bytů či domů zatočit. Je však otázkou, zda se jí to povede. Koaliční smlouva se zaměřuje hlavně na pomoc pro mladé rodiny.
„Zajistíme zvýhodněné hypotéky na první bydlení (snížení povinné spoluúčasti, přímá pomoc státu se spoluúčastí, bonus za každé narozené dítě),“ slibuje koalice. Chce také změnit pravidla pro dostupné startovací a sociální bydlení. Jak konkrétně, zatím strany neříkají.
6) Dostavba Dukovan bez Ruska a Číny
Z tendru na dostavbu Dukovan mají být vyloučeny Rusko a Čína. Všechny koaliční strany dlouhodobě upozorňují, že bezpečnostní rizika by pro Česko byla příliš velká. „Podporujeme výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy,“ píše se v dokumentu.
7) Učitelé si přilepší
Strany slibují, že si učitelé přilepší. „Garantujeme, že udržíme platy pedagogických pracovníků minimálně na úrovni 130 procent průměrné mzdy,“ zní další z plánů. Stejnou výši platů stanovovala novela zákona o pedagogických pracovnících, minulá Sněmovna ji však neschválila.
Piráti jsou nevyzpytatelní, mohou ještě zamíchat kartami, varuje politolog Pehe
Pirátské fórum je nevyzpytatelné a může ještě zamíchat s kartami. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to k účasti Pirátů ve vládě řekl politolog a komentátor Jiří Pehe. Upozornil také na fakt, že Pirátům aktuálně může hrozit podobná situace jako Straně zelených po pádu vlády Miroslava Topolánka.
Podle Českého statistického úřad v roce 2020 pobírali učitelé v průměru 43 318 Kč měsíčně hrubého. V porovnání se mzdou všech zaměstnanců to představuje 112 %, ale v relaci se zaměstnanci s vysokoškolským vzděláním pouze 74 %.
8) Volba na dálku
Další z priorit vlády bude zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Pro některé byly doposud volby velmi komplikované a aby mohli odvolit, museli cestovat i stovky kilometrů.
9) Méně úředníků a byrokracie
Strany, které byly doposud v opozici, hlasitě kritizovaly Babišovu vládu za přebujelou byrokracii. V koaličním programu proto slibují, že sníží počet úředníků a lidé nebudou muset běhat po úřadech. „Pokud občan státu data jednou poskytne, už je po něm stát nesmí znovu vyžadovat,“ uvádějí například. Vznikající vláda už ale i čelí kritice například za to, že sice chce snižovat byrokracii, ale zřídí tři nová ministerstva.
10) Daně
Nově vznikající vláda chystá zavést valorizaci daňové slevy na poplatníka, což je částka, kterou si každý plátce daně z příjmu může odečíst ze své daňové povinnosti. Podle letošní novely zákona, která mimo jiné zrušila superhrubou mzdu, činí letos sleva 24 840 korun ročně, příští rok stoupne na 27 840 korun a následující rok na 30 840 korun. Zaměstnavatelům chce budoucí vláda snížit odvody na sociálním pojištění o dva procentní body. Podmínkou je ale konsolidace veřejných financí. Nyní platí zaměstnavatelé za zaměstnance sociální pojištění ve výši 25 procent z hrubé mzdy.
Stoupnout by naopak mohla spotřební daň na škodlivé výrobky. To se týká například cigaret, alkoholu, ale také třeba nezdravých potravin.
Perlička na závěr: Volba národního ptáka
V koaliční smlouvě nechybí bod z programu ODS, a tím je volba národního ptáka. Občanští demokraté mají ptáka ve svém znaku. „Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a základními školami spustíme anketu, která vybere nový symbol Česka – českého národního ptáka,“ plánují strany v koaliční smlouvě.