reklama

Znovuzrozený král offroadů míří k české policii. Má šestiválec a pořádnou výbavu

Společnost Dajbych jako specialista na úpravy terénních vozů a tradiční dodavatel nejen bezpečnostních složek a integrovaného záchranného systému (IZS) postavila nový prototyp auta určeného právě policejním a armádním jednotkám. Jde o nový Land Rover Defender 110 upravený a vybavený potřebným příslušenstvím, který se vyznačuje praktičností, jednoduchostí a velmi dobrými „offroadovými“ schopnostmi.

reklama

Autosalon Dajbych vyhrál v roce 2021 tendr na dodávku třiceti vozů Land Rover Defender pro Policii České republiky a účastnil se zrušeného výběrového řízení pro Vojenskou policii. Podle rámcové smlouvy, která byla zveřejněna v registru smluv, Dajbych všechna auta dodá do roku 2023. Třicet terénních automobilů vyjde policii na 65,4 milionu korun včetně DPH.

Představené vozidlo, které vidíte na fotografiích, vzniklo jako demonstrátor pro další složky a instituce, pro které by mohlo být ideálním terénním autem pro jejich vozový park. Svou technickou specifikací je téměř shodné s vozy, které dostane právě Policie ČR. Při jeho stavbě byl kladen důraz na jednoduchost, praktické využití a terénní vlastnosti. Jde vlastně o specifikaci se vším důležitým, která je výchozím základem, a konečný uživatel jej může doplnit pro své specifické potřeby.

Made in Czechoslovakia“

Podstatným faktorem pro zavedení do výzbroje je původ automobilu. Vyrábí se totiž v nejmodernější továrně ve slovenské Nitře, veškeré úpravy pak probíhají v kompletně české společnosti Dajbych, případně jejích českých partnerů. „To nahrává například nejen snadné logistice, bezpečnosti dodávek, ale také avizované možnosti společných nákupů pro české a slovenské ozbrojené síly a bezpečnostní složky ve formátu G-G. Dalšími benefity jsou rozsáhlá servisní síť v řadě zemí světa včetně střední Evropy, operabilita a v neposlední řadě nejvyšší ekologické a bezpečnostní standardy,“ uvedla firma.

Pod kapotou policejního Land Roveru Defender najdeme třílitrový šestiválcový turbodiesel s výkonem 200 koní a točivým momentem 500 N.m. Výjimečné jsou však hlavně jeho terénní schopnosti. Vděčí za to jak velkým nájezdovým úhlům (37,5° / 28° / 40°), světlé výšce až 291 milimetrů, brodivosti 90 centimetrů, tak i systému Terrain response včetně redukční převodovky a uzávěrce mezinápravového a zadního diferenciálu.

Inženýři z dílny Dajbych potom vůz ještě více „obrnili“. Osadili jej například terénními pneumatikami, navijákem se syntetickým lanem zabudovaný do nárazníku, zvýšeným sáním, výstražným zvukovým a světelným zařízením či výsuvným žebříkem.

Ani první, ani poslední

Firma Dajbych se zaměřuje na vojenské a policejní složky dlouhodobě. Podle firemního webu dodala například podvozky pro armádní sanitní vozy Iveco, vyvinula také průzkumné vozidlo LRPV Gepard, které vychází z platformy Toyoty Land Cruiser řady 70. Dajbych chce s tímto projektem uspět při náhradě nyní armádou používaného modelu Land Rover Defender Kajman. Pro hasiče firma nedávno postavila speciál RZA (rychlý zásahový automobil) na třínápravové platformě Toyota Hilux, který je určený pro hašení elektromobilů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

reklama