Premiér na dnešní konferenci v Poslanecké sněmovně uvedl, že chce při boji s klimatickými změnami přistupovat racionálně. Odmítl klimatický fanatismus, politiku omezování počtu dětí, nebo uvedl, že „kvůli klimatu budeme vegetariáni“. Podle něj by se spíše ostatní státy měly zaměřit na řádné plnění Pařížské dohody, jelikož jen 17 států zatím plní své závazky.
„Já příští týden budu zastupovat Českou republiku místo pana prezidenta v New Yorku na Valném shromáždění OSN, kde je klimatická konference jedna z hlavních témat. Je potřeba si říci, že ČR plní své závazky z Pařížské dohody. Pokud mám dobré informace, tak by bylo dobré i ten příští týden zveřejnit, které státy plní a neplní své závazky,“ řekl Andrej Babiš. Ten spolu s tím uvedl, že podle jeho informací ze 186 států, které ratifikovaly Pařížskou dohodu, závazky plní jen 17 států. „ČR je jeden ze států, které závazky plní,“ uvedl.
Boj s klimatem se nesmí stát náboženstvím
Premiér zároveň varoval před nebezpečím záměny boje s klimatem za náboženství. „Klima není možné dostat do pozice náboženství, kde někteří říkají přestaneme létat letadly, nebudeme mít děti, nebudeme mít hovězí, protože skot má emise a děti mají emise.“ Babiš tak reagoval na tvrzení mnoha ekologů, ale i zprávy OSN, která vypočítala, že pokud by lidé omezili spotřebu masa, zvláště hovězího, tak by bylo možné jich více uživit při menším využití půdy.
Na celém světě se podle statistik vyskytuje 1,5 miliardy krav, které produkují značné množství metanu. Ten potom přispívá k oteplování planety. Vědci momentálně zkoušejí i jiné metody, jak metan omezit. Mezi ně patří například zaplnění bachoru krávy „dobrými“ bakteriemi s cílem omezit produkci metanu. Proces by fungoval podobně jako probiotika u člověka.
Opatření musí být ohleduplná k průmyslu
Babiš také zopakoval své dřívější stanovisko, že v rámci boje s klimatickými změnami by EU měla být ohleduplná i k průmyslu jednotlivých zemí. Značné a překotné omezení průmyslu by podle něj mohlo mít neblahé důsledky na ekonomický růst zemí eurozóny. Premiér už dříve odmítl daňové úlevy či substituce na elektrické automobily.
ČR byla také jednou ze čtyř zemí summitu EU, které zabránily přijetí závěru o bezemisní neutralitě k roku 2050. „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok padesát jenom proto, že je tu teď taková klima atmosféra,“ prohlásil tenkrát Babiš.
Miliarda lidí stále hladoví
Kromě klimatu se chce Babiš na konferenci v USA bavit i o dalších věcech, které trápí naši planetu. „Musíme se bavit i o tom, že dvě miliardy nemají dostatek pitné vody, že miliarda lidí hladoví, že ročně zemře pět a půl milionu dětí mladších pěti let, že dvě miliardy lidí jsou v současnosti obézní a téměř miliarda je podvyživených,“ dodal Babiš.
Dalibor Zítko