ilustrační foto Zdroj: Pixabay
Zima je pro lidi bez domova nejkritičtější období. Často kvůli mrazu přijdou o život. Česká asociace streetwork sepsala 13 bodů, jak bezdomovcům nejlépe pomoci. Užitečné jsou noclehárny, jídlo, ale i pouhé naslouchání a porozumění.
Přesná čísla o bezdomovcích neexistují. Podle odhadů může žít v České republice až 70 tisíc lidí bez domova. Z toho asi 10 % v Praze. Právě v zimě, kdy jsou teploty často pod nulou, potřebují bezdomovci jakoukoliv pomoc.
„Když vidíte bezdomovce, chcete jim často pomoci, zvlášť teď v zimě. Ale jak? Zjistili jsme, že využít dobrou energii, která v lidech je, není vlastně vůbec jednoduché,” uvedla ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová. Proto asociace na internetu vytvořila manifest, kde ve 13 bodech radí, jak účinně pomoci.
Vznikl tak první projekt, který se nezaměřuje prvotně přímo na bezdomovce, ale na běžné lidi. „Když vidíte bezdomovce, chcete jim často pomoci, zvlášť teď v zimě. Ale jak? Zjistili jsme, že využít dobrou energii, která v lidech je, není vlastně vůbec jednoduché,” vysvětlila Zikmundová.
To nejjednodušší, ale zároveň nejdůležitější, co může člověk udělat, je být všímavý. V záchraně lidského života někdy hrají roli minuty či dokonce sekundy. Pokud máte podezření, že je člověk na ulici bez známek života, zavolejte městskou policii.
Pomoci mohou samozřejmě finance. Když bezdomovci zaplatíte oběd nebo nocleh, budete mít jistotu, že vaše peníze byly prospěšné. „A nejde jen o peníze nebo jiné dary, svůj význam má i prosté projevení zájmu nebo snížení napětí, které vůči lidem bez domova ve společnosti bohužel mnohdy je,“ řekla Zikmundová.
Na několika místech v Česku existují i noclehárny. Konrétně Armáda spásy nabízí bezdomovcům noclehárny v devíti městech. Kdokoliv tak může člověku bez přístřeší zakoupit nocleženku za několik desítek korun, která pak platí na jedno přespání.
Novinkou od loňského listopadu je také nouzový přístřešek s názvem Iglou. Jde o dočasné přenosné řešení, které stačí pouze složit a je vhodné do jakéhokoliv terénu. Zahřívá se tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci. V Iglou tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku.
Kromě zajištění spánku v teple existuje pro bezdomovce i sociální poradenství. Můžete tak člověku bez domova doporučit jedno z mnoha míst, kde mu pracovníci poradí, jak se z tížívé životní situace dostat.