Zlato od amerických voleb posílilo už o 30 procent. Může za to Trump a výplach na trzích

Obchodní válka Donalda Trumpa sice otřásla tradičními trhy, pomohla ale alternativním investicím. Velké pozornosti se dostalo zlatu, které od vítězství republikána ve volbách posílilo už o 30 procent, píše Reuters. Proč krize tomuto drahému kovu svědčí?

Zlato patří mezi nejstarší investice na světě a napříč historií slouží jako uchovatel hodnoty. Zpravidla platí poučka, že pokud globální ekonomika a akciové trhy prožívají krizi, zlatu se daří. To se ukázalo i při Trumpově obchodní válce. Zlato je pro investory bezpečný přístav i dnes.

ČTĚTE TAKÉ: Jestli musím dodržovat ústavu? Nevím, mám skvělé právníky, prohlásil Trump

Na první pohled se zlato po cenové stránce chová nudně. Žádné meziroční nárůsty v řádu stovek procent. Žádný překotný růst. Svou pozici uchovatele hodnoty ale tato investice plní do puntíku. Od listopadu na burze posílila o více než 30 procent, uvedla agentura Reuters.

Krátce po amerických prezidentských volbách stála jedna unce zlata (31 gramů) přibližně 2 536 dolarů (55 650 korun). Letos v dubnu ale už atakovala hranici 3 400 dolarů (74 600 korun) a nadále osciluje kolem mety 3 300 dolarů, zaznamenává web GoldPrice.

Co za tím stojí? Odpověď „Donald Trump“ se může zdát zkratkovitá, ve skutečnosti je ale pravdivá. Jako vždy je to ale trochu složitější.

Proč zlato roste?

Cena drahého kovu se v základu odvíjí od jeho omezené zásoby. Zlato je stále populární – ve šperkařství, elektronice, investicích – naleziště jsou ale omezená. V minulosti zlato plnilo funkci platidla a pro lidstvo dodnes tento atribut v symbolické rovině drží. Investoři k němu utíkají vždy, když se zdá, že tradiční peníze už přestávají při boji s vnějšími faktory stačit.

Proto cena zlata rostla po pádu hypoteční banky Lehman Brothers a následné globální krizi v roce 2008. Proto rostla na začátku covidové pandemie v roce 2020. A proto rostla i letos, když Trump začal úřadovat v Bílém domě.

Trumpova obchodní válka na začátku dubna odšpuntovala paniku na akciových trzích v USA. Nyní se ukazuje, že šlo o poněkud planý poplach, zbrklé prodeje už ale investoři zpátky nevrátí. Wall Street na začátku dubna opustila miliardová likvidita. A peníze tekly z akcií mimo jiné právě do zlata.

Drahý kov tak nastartoval svou spanilou jízdu. V době, kdy všechno ostatní padalo, se zlatu dařilo. Jeho cenu pak ještě podpořila hádka mezi Trumpem a šéfem americké centrální banky Jeromem Powellem, která přidala další nejistotu akciovému trhu.

Jak se dá zlato obchodovat?

Na první pohled se tak zlato může zdát jako stroj na peníze. Všechno ale funguje ideálně jen na papíře, v praxi je to zamotanější. Zlato se dá obchodovat dvěma cestami:

  • Fyzické zlato – Investoři si mohou koupit reálný zlatý slitek, minci nebo cihlu a disponovat tak hmotnou investicí.
  • Virtuální zlato – Investoři si mohou koupit derivát zlata na burze, který pouze sleduje cenu zlata. Nic hmotného v tomto případě nevlastní.

Nákup fyzického zlata provází řada nástrah. Za produkt člověk vždy zaplatí vyšší než tržní cenu, protože se do něj započítávají náklady na výrobu a uskladnění. Když pak bude chtít člověk zlatý slitek po čase prodat, musí se smířit s tím, že ho zřejmě prodá pod tržní cenou. Některé firmy navíc vykupují pouze své vlastní zlaté produkty a nevezmou zlato od konkurenčních firem.

U virtuálního zlata zase investoři nemohou naplnit atribut hmotného zlata, které se dá kamkoli převézt a uchovat. Obě varianty nákupu tak mají své klady a zápory.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kroupy jako pěst bušící do aut, zaplavené metro i popadané stromy. Paříž zasáhla ničivá bouře

Tagy: