Co vás pálí: Když prodáte auto a pokuty musíte platit vy - kupující ho prostě nepřevede

Když prodáte auto a pokuty musíte platit vy. Kupující ho prostě nepřevede.

Co vás pálí: Když prodáte auto a pokuty musíte platit vy

Dát někomu při prodeji auta plnou moc k převodu s tím, že ho zařídí kupující, se nemusí vždy vyplatit. Zvláště pokud chcete mít jistotu, že o prodaném autě už nikdy neuslyšíte. Pokud ho totiž kupující nepřevede, za všechno, co s autem způsobí, chodí pokuty vám.

Všechno začalo 18. ledna loňského roku. Pan Jiří se rozhodl, že svoji starou Felicii prodá. A tak dal inzerát na jeden z internetových bazarů. Netrvalo dlouho a první zájemce byl na světě. Jak už to bývá, slovo dalo slovo a obě strany se domluvily na ceně 6,5 tisíce korun.

Pan Jiří podepsal panu Romanovi plnou moc. Ta měla sloužit k následnému převodu vozidla na úřadě. Uplynul měsíc, dva, půl roku a nic se nedělo. Tedy přesněji, nic kromě pár zásilek, které panu Jiřímu přišly poštou. „Přišlo mi od Kanceláře pojistitelů, že neplatím povinné ručení. No a že mi účtují 4 koruny denně a že mám platit k pátému měsíci 2018 2.525,- korun. Následně mi přišla upomínka z magistrátu, že jsem překročil rychlost někde na Praze 9. Potom za 14 dní přišla další pokuta, a to bylo opět na 600,- Kč,“ dodává pan Jiří.

Když se panu Jiřímu dostala do rukou i obsílka z pražského Magistrátu, kde po něm chtěli 2 000,- korun za to, že auto jelo po Praze s propadlou technickou, došla mu trpělivost. Teprve ve chvíli, kdy jsme začali zjišťovat, proč auto není stále přepsáno, začal s námi komunikovat i pan Roman. Tedy kupující. Jeho slova na nás ale působila nedůvěryhodně. Až do chvíle, kdy se s námi osobně sešel.

Abychom byli spravedliví, vinu na neuskutečněném převodu mají oba pánové, Jiří i Roman. Jeden prý kvůli zdravotním problémům, druhý kvůli nedostatku času. Ale zpět k neuskutečněnému převodu. Kdo by měl zaplatit pokuty za porušení silničních pravidel? Vyhláška mluví jasně. Provozovatel, kterým je pan Jiří. Tomu se to ale samozřejmě vůbec nelíbí. Jak se k tomu postaví kupující Roman? A jak se má v takové situaci bránit člověk, který v dobré víře prodá auto, ale po pár měsících zjistí, že je stále jeho provozovatelem, tedy odpovědnou osobou za to, co auto způsobí na silnici? Uvidíte v dalším dílu pořadu Co vás pálí.

Tagy: