Co Vás pálí: Spalničky

Spalničky v Česku

Virus spalniček se po desítkách let znovu nezadržitelně šíří Evropou. Epidemii hlásí především Itálie, Francie, Řecko nebo Ukrajina. Zdravotní komplikace, které nemoc přináší, si vybírají i na starém kontinentu daň na životech. S poklesem proočkovanosti v Česku a s prolomením kolektivní imunity raketově roste také počet nakažených spalničkami u nás.

Česko hlásí od začátku roku už přes 400 nemocných se spalničkami. Ještě v letech 2005 až 2007 to přitom díky prevenci bylo nula až sedm pacientů ročně. Až do roku 2014 chránila Česko před spalničkami takzvaná kolektivní imunita. Tedy jakýsi pomyslný ochranný štít, který bránil šíření nebezpečného viru. V případě spalniček vzniká podle odborníků při proočkování 95 % populace dvěma dávkami vakcíny. Taková hladina proočkovanosti je ale jako loď, která se nám všem vzdaluje z obzoru. „Víme z čísel tříletých dětí narozených v roce 2014, že když šly do školky, tak pouze 83 % z těchto dětí mělo očkování řádné a podle vyhlášky, což tehdy byly dvě dávky,” uvádí dětská lékařka a členka výboru Vakcinologické společnosti ČLS JEP, Hana Cabrnochová. Neočkované děti ale nejsou jedinou příčinou toho, že se viru spalniček u nás aktuálně dobře daří. „My jsme si mysleli, že očkování proti spalničkám bude chránit celoživotně, a ono tomu tak není, protože my jsme se tady nepotkávali v podstatě s výskytem divokého viru, a tím se ta naše imunita neposilovala přirozeně, takže proto tady ta imunita slábne a bude možná nutná nějaká třetí dávka. A ten třetí faktor je, že na území Evropy vzniká v tuto dobu celá řada epidemií, tzn. že to onemocnění je k nám zavlékáno ze zahraničí,” doplňuje Roman Prymula, náměstek Ministerstva zdravotnictví pro zdravotní péči.

Virus spalniček je přitom extrémně nakažlivý. Napadá přibližně 90 % lidí, kteří sdílejí s nemocným stejný životní prostor a současně nejsou proti spalničkám imunní. Zdravotní komplikace, které spalničky v určitých případech doprovází, je potom činí až krajně životu nebezpečnými.

Jak mohou spalničky ohrozit bezpečnost nás všech? To a mnohem více se dozvíte v novém díle pořadu Co Vás pálí.

Tagy: