Tentokrát se nejedná jen o omezení munice z olova na lov v mokřadech, ale Evropská komise chce plošně zakázat veškeré používání olovnatých střel. Zakázat chce využití pro rybářské náčiní, střelnice nebo i sportovní střelby. Návrh má být připraven z důvodu možných rizik, které olovo představuje jak pro člověka, tak pro zvířata. Pro myslivce a rybáře je to nepředstavitelné a navíc mylné. Vytvořili protest s názvem Milion občanů proti zákazu olova.
Evropská komise žádá agenturu pro chemické látky (ECHA), aby připravila návrh do dvanácti měsíců podle jejího doporučení. Ta je povinna ho připravit. Pokud však agentura dojde k rozhodnutí doporučení Evropské komise omezit, začnou nový návrh připravovat expertní výbory s konzultací různých agentur a vznikne jiný návrh než překládala komise. Například agentura FACE zastává názor prosadit zákaz olova jen na lov v mokřadech.
Vše začalo od ECHA. Tato agentura vydala 12. září 2018 v tiskové zprávě podnět pro EK, kde uvedla, že by se olovo regulovat mělo. Ve své studii napsala, že v evropské krajině je až devatenáct tisíc tun olověné munice, čtrnáct tisíc je v oblasti mokřad a zbývá ještě až šest tun na rybářské závaží.
Navíc se ve zprávě zmiňuje, že myslivci z mrtvé zvěře vyvrhnou vnitřnosti a zakopou je do země nebo je nechají ležet. Vnitřnosti obsahující fragmenty střeliva pak kontaminují i jiné živočichy. Riziku jsou podle agentury vystaveni i lidé, kteří konzumují zvěřinu, neboť i po vyříznutí tkáně se střelou mohou ve zvěřině zůstat mikročástice olova.
Negativní dopad na zbrojní průmysl
„Je to pro nás obrovský bezpečnostní problém, všechny ty náhražky z hlediska fyzikálních zákonů jsou tvrdší a většinou i lehčí. Střely se budou více odrážet a může docházet k více zraněním,“ uvedl Bohumil Straka z Českomoravské myslivecké jednoty. Podle něj je navíc nesmyslné, aby se olovo nahrazovalo jinou municí. „Různé slitiny zinky, cínu, mědi, oceli jsou mnohem více toxické než olovo,“ řekl.
Pokud by návrh Evropské komise prošel, bude mít podle Straky negativní dopad i na zbrojní průmysl, kde náhražky vyjdou mnohonásobně dráž. Policie nyní používá devítimilimetrové standardní služební náboje, které stojí pět korun. Jejich cena by pak ale mohla vzrůst až pětinásobně. „I pro lov je to problém, je rozdíl, když lovíte za dvacet pět korun za jeden výstřel a nebo za sto,“ zmínil Straka.
Vyhánění malého čerta velkým ďáblem
„Chce-li někdo omezovat a nahrazovat olovo, tak je to jako vyhánění malého čerta, kterého známe, velkým ďáblem, kterého neznáme vůbec,“ tvrdí Straka a poukazuje na neprozkoumanou toxicitu nových nábojů.
„Já znám myslivce, kteří jedí jenom zvěřinu a jsou naprosto zdraví. To by někdo musel jíst opravdu úmyslně maso kolem toho vstřelu, kde jsou nějaké mikročástečky olova. Ale je to opravdu nesmyslné,“ řekl Straka s tím, že je nereálné olovo vymýtit. „Kdybychom mávnutím kouzelného proutku zakázali všechno, tak olovo je stejně konečným prvkem rozpadu vyšších radioaktivních prvků. Takže olovo každou sekundu vzniká v tunách po celém světě.“
Dnes o tomto zákazu jednají ve Sněmovně poslanci od 14 hodin.
Aneta Šimečková