Rodilí Afričané čelí „rozšířeným a zakořeněným předsudkům a vyloučením" v celé Evropské unii, tvrdí nová studie. Ani 20 let po přijetí evropských antidiskriminačních zákonů se situace nezlepšuje, uvedla Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) se sídlem v sousedním Rakousku.
Diskriminace a násilí ze strany policistů i při hledání zaměstnání a bydlení je pro většinu rodilých Afričanů v Evropě všední denní realitou, uvedla v aktuální hodnotící studii Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA).
Vůbec nejvyšší míru obtěžování a násilí s rasovým podtextem vykazuje v Evropě Finsko. Agentura FRA jednotlivé země již vyzvala, aby přijaly příslušná opatření.
"Je to realita. Jak hanebná, tak i k vzteku: rasismus založený na barvě pleti člověka zůstává všudypřítomnou pohromou v celé Evropské unii," uvedl ředitel agentury Michael O'Flaherty v předmluvě ke zprávě.
Nejméně násilí s rasovým motivem vykazuje Portugalsko
Společnost The Being Black v letech 2015 až 2016 v EU téměř 6 000 lidí ve 12 zemích včetně Francie a Německa.
Asi 30 % respondentů v průzkumu uvedlo, že během posledních pěti let zažili nějakou formu rasového obtěžování. Ve Finsku toto číslo dosáhlo až k 63 %, Británie měla skóre 21 % a Malta 20 %.
Pět procent respondentů uvedlo, že zažilo rasisticky motivované násilí, mnozí z nich byli obětí šikany ze strany policie. Nejvyšší míra rasistického násilí jako takového byla zaznamenána ve Finsku (14%), Irsku a Rakousku (obě 13%).
Nejnižší hodnoty zaznamenalo naopak Portugalsko (2%) a Velká Británie (3%).
Většina z dotazovaných uvedla, že incidenty nehlásili. Hlavním důvodem mlčení bylo přesvědčení, že na situaci nelze nic změnit, dalším pak obavy z policistů.
Při hledání práce zažila diskriminace kvůli původu či barvě pleti celá čtvrtina respondentů - tato míra byla nejvyšší v Rakousku, Itálii a Lucembursku. Téměř 10 % účastníků studie čelilo podobným problémům také ve škole či se školskými orgány.