Metropolitní policie ve Velké Británii evidovala v letech 2015 a 2016 na 2500 nahlášených údajných „nenávistných incidentů“, které, jak uvedl britský poslanec a bývalý zvláštní konstábl David Davies, byly pro policii naprostou ztrátou času.
Podle současných zákonů musí britská policie zaznamenávat všechna hlášení související s potenciálním „nenávistným incidentem“, a to i v případě, že skutek není natolik vážný, aby byl považován za trestný čin.
Celkem 2507 „nenávistných incidentů“ bylo uveřejněno v dokumentu o 118 stranách, řada z nich je přitom úsměvná. Podle Daviese mají lidé situaci pečlivěji zvážit, než zavolají policii.
Rasističtí a nenávistní domácí mazlíčci
V jednom ze zápisů například „neznámý pes zaneřádil okolí bydliště oběti, která to vnímala jako rasistický incident“. Jiné hlášení o údajném nenávistném „psím“ incidentu rovněž uvádělo, že „podezřelý pes štěkal na oběť“.
V jiném případě zase údajná oběť rasově motivovaného činu uvedla, že „věří, že jemu adresovaný dopis byl otevřen a znovu zalepen, než jej od pošty obdržel“.
Výrazný prostor v dokumentu je věnován oblasti sousedských sporů. Jeden muž například tvrdil, že jeho sousedé parkují pouze venku před jeho domem a „zaměřují se na něj, protože je černý“.
Mrtvá krysa na zahradě jako rasisticky motivovaný čin
„Svědek má se svým sousedem spory ohledně parkování, když sousedovy děti zřejmě hází kameny a míčky přes zahradní plot. Svědek nedávno našel na zahradě mrtvou krysu a vnímá tuto událost jako rasistickou,“ uvádí zase další evidovaný záznam.
Jeden z dalších zaznamenaných případů zmiňuje hlášku od obyvatel bytového domu, že ho sousedi rasisticky týrají „těžkým kouřením“.
Jindy zase naštvaný otec zavolal policisty poté, co jeho dcera prohrála tenisový zápas a stěžoval si, že porážka byla způsobena rasistickým rozhodčím.
Stovky dalších zápisů v uveřejněném dokumentu se pak týkají například nespokojených zákazníků v obchodech, hospodách nebo v hromadné dopravě. Jedna z vypovídajících osob například cítila „rasistický pohled“ od řidiče autobusu.