Írán přiznal, že omylem sestřelil ukrajinské letadlo. Dosud přitom vinu popíral

Írán přiznal sestřelení (Zdroj: CNN)

Havárii ukrajinského letadla z tohoto týdne má na svědomí Írán. Dnes to po dosavadním popírání představitelé státu přiznali. Raketu, která letadlo sestřelila a zabila tak všech 176 pasažérů, vystřelila armáda omylem. Údajně šlo o lidskou chybu.

V sobotu ráno Írán oznámil, že údajně chybně vystřelenou raketou zasáhl ukrajinské letadlo, které se ve středu zřítilo na jeho území. Původně přitom íránští vyšetřovatelé hovořili o technické závadě, která způsobila, že letadlo začalo hořet krátce po startu.

Už ve čtvrtek ale zveřejnil americký list The New York Times video, na kterém mělo být sestřelení letounu zachyceno.

„Íránu je tato hrozná chyba velice líto,“ uvedl prezident země Hasan Rúhání. Zároveň slíbil, že dojde k dalšímu a řádnému prošetření incidentu. Podle Íránu byla na vině lidská chyba.

Teherán však silně odkazuje na kroky USA v regionu, které považuje za agresivní. Írán je prý kvůli vypjaté situaci neustále v pozoru, což zapříčinilo, že nedopatřením sestřelil civilní letadlo. Spojené státy tak označuje za nepřímého spoluviníka tragické události.

„Lidská chyba vedla v době krize způsobené americkým nezodpovědným chováním k tragédii,“ napsal na Twitter íránský ministr zahraničí.

Ještě v pátek přitom Teherán striktně odmítal tvrzení USA o tom, že Írán zasáhl letadlo raketou. „Jakmile se ukáže, že je tvrzení podvodné, nikdo za tuto velkou lež nepřevezme zodpovědnost,“ okomentoval nařčení tiskový mluvčí íránské vlády - napsala s odkazem na tamní média CNN.

Ukrajinský prezident Zelenskyj požaduje po Íránu omluvu, zaplacení kompenzace a plnou kooperaci. Chce také, aby byli viníci postaveni před soud.

V letadle cestovali obyvatele Íránu, Kanady, Ukrajiny, Švédska, Afghánistánu, Německa a Velké Británie. Celkem zahynulo 176 lidí, nikdo na palubě nepřežil.

Tagy: