Sestřelila ukrajinské letadlo raketa? Johnson i Trump prověřují znepokojivé informace

Kancelář britského premiéra Borise Johnsona vydala ve čtvrtek v podvečer prohlášení, že se zabývá „velice znepokojivými“ informacemi, podle kterých měla letadlo ukrajinské společnosti v Íránu sestřelit raketa. Americký prezident Donald Trump rovněž vyjádřil pochybnosti ohledně verze s technickou závadou a naznačil, že letadlo mohl někdo sestřelit omylem. Írán možnost sestřelení letadla raketou nazval „nelogickou fámou“.

Johnson zareagoval na vyjádření tajemníka ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksiye Danilova pro ukrajinská média. Podle něj úřady pracují s několika teoriemi, proč se ukrajinský stroj se 176 cestujícími na palubě zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Jednou z verzí je prý také zásah raketou.

„Zásah raketou, pravděpodobně typem Tor, patří mezi hlavní teorie. Na internetu se objevily informace o tom, že raketa byla nalezena nedaleko místa havárie,“ uvedl Danilov. Server Newsweek pak informuje o tom, že zdroje z amerických a iráckých tajných služeb jeho slova potvrzují.

Podle Danilova je mezi dalšími možnými příčinami pádu letadla například střet s dronem nebo jiným létajícím objektem, teroristický útok či selhání motoru, které způsobilo explozi.

Po telefonním hovoru mezi premiérem Johnsonem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským uvedl Johnsonův mluvčí, že okolnosti neštěstí musí být „zcela věrohodně a jasně vyšetřeny“. Na dotaz, zda pád letadla mohla způsobit raketa, odpověděl, že na toto téma nehodlá spekulovat, ale že Britové mají k dispozici informace, které „se zdají být velice znepokojivé“.

Britové mají na objasnění příčin tragédie značný zájem, tři britští občané totiž jsou mezi oběťmi.

Trump: Někdo mohl udělat chybu

Ještě více pochybností vnesl do případu americký prezident Donald Trump, který vyjádřil pochybnosti ohledně toho, že pád letadla způsobila technická závada. „Mám své podezření,“ řekl Trump a dodal: „Někdo mohl udělat chybu, ne ale náš systém. S námi to nemá nic společného.“

Americká stanice CBS pak cituje svůj zdroj z tajných služeb, podle kterého satelit detekoval infračervené „body“ po odpálení dvou raket a následoval další, který zřejmě způsobila exploze. Reportérka CNN Barbara Starrová, která se specializuje na dění v Pentagonu, uvedla, že se Spojené státy přiklánějí k názoru, že ukrajinské letadlo omylem sestřelili Íránci. K tragédii došlo krátce poté, co Írán v odpovědi na zabití generála Kásima Sulejmáního vypálil několik raket na americké vojenské základny v Iráku.

Írán se proti informacím, podle kterých měla ukrajinské letadlo zasáhnout raketa, tvrdě ohradil. „Je vědecky nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa. A takové fámy jsou nelogické,“ uvedl podle agentury ISNA šéf íránského Úřadu pro civilní letectví Ali Abedzadeh.

Íránci dnes zveřejnili první výsledky vyšetřování. Ve zprávě stojí, že posádka nevyslala žádný nouzový signál a že se piloti snažili vrátit zpět na letiště. Podle výpovědí svědků pak bylo letadlo v plamenech ještě než se zřítilo. Náraz letadla do země následně způsobil mohutnou explozi. Ta byla zřejmě zapříčiněna velkým množstvím paliva, které letadlo před dlouhou cestou do Kyjeva natankovalo.

Klíčové pro vyšetřování budou záznamy z černých skříněk, které zaznamenávají data v průběhu letu a komunikaci pilotů v kokpitu. Obě už byly nalezeny, nicméně jsou podle Abedzadeha silně poškozené, a Írán tak zřejmě požádá o pomoc zvenčí. „Pokud dostupné vybavení nebude stačitk získání obsahu (z černých skříněk), Írán je předá odborníkům z Francie nebo Kanady,“ vysvětlil Abedzadeh pro CNN. Írán už před tím odmítl černé skříňky poslat do Spojených států, kde sídlí společnost Boeing, která letadlo vyrobila.

Na vyšetřování tragédie se bude kromě Íránců podílet také 45 ukrajinských expertů, kteří dnes přicestovali do Teheránu.

Kamera zachytila moment dopadu ukrajinského letadla:

Tagy: