Írán zakázal výuku angličtiny na základních školách. Teherán tak chce zamezit „západní kulturní invazi“ do islámské republiky.
„Vyučování anglického jazyka ve vládních i nevládních základních školách je v oficiálních učebních osnovách protizákonné,“ uvedla ve státní televizi šéfka státní rady škol Mehdi Navid-Adhamová. „Je to proto, že primární má být pro íránské studenty vzdělání a základy íránské kultury,“ dodala.
Tamní orgány mají také pravomoc zakázat mimoškolní kurzy angličtiny. Ty jsou přístupné pro děti všech věkových kategorií.
Děti se začínaly učit angličtinu ve věku kolem 12–14 let, ale kurzy anglického jazyka jsou dostupné i na prvním stupni.
Představitelé země opakovaně varovali společnost před nebezpečím západní „kulturní invaze“. Angličtina se měla dostat už i do mateřských škol a v tom viděly nejvyšší orgány závažný problém.
Napětí mezi Íránem a Západem se i díky ostrým výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa stále vyostřuje. „Nepřátelé Íránu jsou naštvaní na slávu, úspěch a pokrok iránského národa a chtějí Íránu způsobit potíže,“ uvedl prezident islámské republiky Hassan Rouhání.
A tímto obviněním to zdaleka nekončí. Ve čtvrtek íránský státní zástupce Mohammad Jafar Montazeri obvinil CIA, že je hlavním aktérem v plánu vyvolat v zemi nepokoje. Během těch posledních, které se odehrávaly na přelomu roku, zemřelo přibližně 20 lidí. Protesty původně zaměřené proti ekonomické situaci a korupci později přerostly v protirežimní demonstrace. Média informovala o útocích na vládní budovy a policejní stanice. V neděli íránská revoluční garda vyhlásila vítězství nad nepokoji.