Dopad výsledku nedávných italských voleb, kdy z kola vládnutí vypadl Matteo Salvini, nedal na sebe dlouho čekat. Salvini jako ministr vnitra zakázal záchranným plavidlům provozovaným různými humanitárními organizacemi vstup do italských přístavů. Nová italská vláda požaduje, aby ostatní země Evropské unie automaticky přijímaly určitý podíl migrantů, které charitativní lodě zachraňují.
Francouzsko–italské vztahy byly na bodu mrazu, když vládní strana Pěti hvězd projevovala sympatii s bouřícími se Žlutými vestami ve Francii. Nyní se vztahy snaží urovnat Emmanuel Macron, když chce vyhovět italskému požadavku, aby EU výrazně pomohla Itálii řešit problém s uprchlíky. Francie má u Itálie ještě jeden „vroubek“, a sice v tom, že jsou to právě francouzské nevládní organizace, které se účastní „sběru“ utečenců ve Středozemním moři. Nyní se francouzský prezident vydal na jednání do Říma, kde prohlásil: „Neumíme ani docenit, co Itálie zažívá od roku 2015. Vzniklo kolem toho mnoho nedorozumění a nespravedlností." Učinil vstřícný krok vůči italskému premiérovi Giuseppe Contemu, který se musí potýkat s náporem lodí s uprchlíky a vzápětí novinářům představil řešení: „Myslím si, že pro přijímání uprchlíků je nutné zavést automatický evropský mechanismus.“
Italský premiér pochopitelně krok Francie uvítal a projevil radost z toho, že konečně se Itálie bude moci spolehnout na blok 28 zemí, kdy každá z nich automaticky přijme určitý podíl nově příchozích do Evropy.
Emmanuel Macron je rovněž urputným zastáncem potrestání zemí, které odmítají kvóty, neboť o trestu mluvil před rokem a nyní to znovu zopakoval. Přitom rovněž před rokem při jednání s představiteli V4 dal najevo, že chápe pozici zemí Visegrádské skupiny. Z jednání vyplynul společný názor, že hlavní zodpovědnost za migranty mají v souladu se současnými unijními pravidly nést země, kde jsou migranti poprvé registrováni. Uvedl tenkrát také, že nám nechce vnucovat kvóty a nechce ztrácet čas debatou o nich. Chce mluvit o tom, na čem se shodneme, tedy o ochraně vnějších hranic. Nyní však opět vyhrožuje, že země EU, které odmítnou účastnit se programu, by měly být „vážně potrestány“.
Zatím podrobnosti k tomuto systému neuvedl, ale tento víkend se na Maltě mají sejít ministři vnitra EU a je možné, že zde budou podrobněji s tímto francouzsko-italským plánem seznámeni.
Mirko Radušević