Tisíce civilistů prchají před leteckými nálety a ostřelováním. Kurdští bojovníci se snaží zastavit tureckou invazi. Strach z humanitární krize a bývalých bojovníků ISIL narůstá.
Stále trvají boje a turecká armáda pokračuje v leteckých útocích a ostřelování. Boje se konají na 120 km dlouhé frontě a cílem je dosáhnout třicetikilometrového bezpečnostního pásu na jih od tureckých hranic. Turecká strana oznamuje, že její síly obsadily již jedenáct vesnic. Ve své poslední zprávě server BBC uvádí, že turecké jednotky obklíčily pohraniční města Ras al-Ain a Tal Abjád. Půjde o těžké boje, ve kterých se může prokázat pověstná síla kurdských milicí SDF. Ty nemohou sice v rovinatém terénu vojensky konkurovat tureckým silám, zato ve městě, které znají, představují těžkého protivníka. Kvůli bojům o města se očekává zvýšený počet uprchlíků. Hovořilo se o desetitisících (podle sdělení jedné organizace pro BBC existuje již 68 tisíc uprchlíků) a nyní humanitární organizace mluví o možných statisících. BBC cituje Misty Buswellovou ze syrské humanitární organizace sídlící v Británii, jež mluví o 300 tisících uprchlících, kteří budou mířit do uprchlických táborů a měst, které se sotva zotavily z bojů s ISIS. Jiná organizace však „trumfuje“ a uvádí, že se očekává 450 tisíc osob prchajících z míst bojů. Příkladem je obsazení pohraničního města Al Jabseh, které turecké oddíly s arabskými milicemi obsadily bez jediného výstřelu a kde údajně nezůstal ani jeden obyvatel.
mapa bojů
Zprávy píší rovněž o Turecku, kde syrští uprchlíci vítají a oslavují turecké útoky. BBC cituje arabského uprchlíka, který mluví o „velkém dni pro Turecko“ a těší se, že se konečně budou moci vrátit domů. Experti na tento region mluví mimo jiné o tom, že arabskému obyvatelstvu na severovýchodě Sýrie nebyla po chuti kurdská přítomnost a historicky zde docházelo k vzájemné nevraživosti. Ostatně o tom píše server Al Jazeera, pro který Soner Cagaptay, ředitel výzkumného programu Washington Institute pro Blízký Východ, uvedl: „Útok Turecka se především zaměřil na města s arabskou většinou. To je docela chytrá volba, protože turecká vojska budou v oblastech arabské většiny vítána." Turecká strategie spočívá v tom, že se bude snažit zasadit klín do teritoria kontrolovaného Kurdy s tím, že podryje účinnost kurských milicí SDF, které kontrolují příhraniční region s Tureckem, a omezí tím i jejich politickou moc.
V pohraničí však dochází i k odporu Kurdů. Ti proti turecké invazi uspořádali demonstraci několika set lidí směřujících k hranici s Tureckem a provolávali heslo „Buď vyhrajeme nebo zemřeme“.
Situace v celé Sýrii se „rozhoupala“ a dostává se do neklidu. Svědčí o tom demonstrace v Deir al-Zoru, kde vyšli lidé do ulic a požadovali stažení milicí podporovaných Íránem. Server Al Monitor uvádí: „Mezi kmeny v provincii Deir ez-Zor je spor. Někteří podporují režimové síly a jejich spojence, zatímco jiní jsou pro kurdské SDF. “
Stejně tak v nedalekém známém táboře Al-Ho propukly nepokoje a pokus o útěk. Jsou zde převážně děti a manželky bojovníků ISIL, které vězní kurdské milice SDF. Populace tábora prudce stoupla z asi 10 000 uprchlíků v prosinci 2018 na více než 70 000 v dubnu 2019.
Families of #ISIS terrorists in #Al_Hol camp are rioting at the attempts to escape from the camp. @AlHadath @rabrowne75 @mustefabali @laraseligman @gaylelemmon pic.twitter.com/8NDAVoetnP
— Coordination & Military Ops Center - SDF (@cmoc_sdf) October 11, 2019
Předpokládaný průběh operace
Server Al Jazeera předpokládá, že prvním cílem tureckých sil je dostat nejprve pod kontrolu Tal Abjád, což je město s arabskou většinou, a to se stane jakousi základnou. Dále uvádí slova tureckého bezpečnostního analytika a bývalého vojáka zvláštních sil Necdeta Ozcelika, který řekl, že očekává, že první fáze tureckého provozu potrvá pouze asi 10 dní, maximálně však několik týdnů, s cílem převzít kontrolu nad oblastí mezi Tal Abjád a Ras al-Ain. Podle něj se do útoku budou také zapojovat tisíce členů povstalecké Syrské armády (FSA), kteří již nyní z Turecka postupují s tureckou armádou.
Poslední zprávy
Server Al Jazeera uvádí, že turecká armáda zlikvidovala 342 teroristů, čímž má na mysli bojovníky kurských milicí SDF.
Al Jazeera rovněž cituje slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který měl uvést, že turecká vojenská operace v Sýrii by mohla vést k oživení skupin ISIL v regionu. Podle Putina nyní prchají bojovníci SDF, kteří hlídali tisíce uvězněných bojovníků ISIL. „Nejsem si jistý, zda turecká armáda je schopná převzít nad nimi kontrolou – a to brzy,“ řekl ruský prezident ve svém komentáři v televizi během návštěvy Turkmenistánu. Dodal, že bojovníci ISIL „jsou pro nás skutečnou hrozbou. Jak a kam se budou pohybovat? Přes turecké území? Přes jiné území? Měli bychom to vědět a mobilizovat zdroje našich bezpečnostních služeb, abychom neutralizovali nově vznikající hrozbu.“
Mirko Radušević