Růst cen pohonných hmot v ČR po téměř čtyřech měsících prakticky nepřetržitého vzestupu ustává. Za poslední týden zdražil benzín Natural 95 pouze o dva haléře na 33,69 Kč za litr, zatímco nafta zlevnila o čtyři haléře na 32,70 Kč za litr. Letošní letní motoristická sezóna žádné nepříznivé cenové „šoky“ tuzemským řidičům nepřinese. Naopak je možné, že ceny pohonných hmot budou během léta u nás, ale i ve vyhledávaných turistických oblastech souse
Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích. Od poloviny května například ropa typu Brent zlevnila zhruba o sedmnáct procent. Do České republiky přitom již od minulého týdne proudí ropovodem Družba neznečištěná ropa. Právě kontaminace ropy v Družbě a nutné odstavení dodávek se v uplynulých týdnech staly firmám v českém dodavatelském řetězci ropných produktů záminkou k navyšování marží.
Cena ropy na světových trzích klesá zejména z důvodu eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Hrozba zavedení cel ze strany USA vůči Mexiku, či dokonce – v druhé půli roku – vůči Evropské unii, přispívá k houstnutí napětí ve světových obchodních vztazích. Přitom trhy neuklidňuje ani rostoucí riziko takzvaného tvrdého brexitu. To vše zvyšuje nejistotu ohledně investic a celosvětově podvazuje ekonomickou aktivitu, a tedy i poptávku po ropě. Tento tlak na pokles poptávky je tak silný, že převažuje tlak na nabídkové straně, spočívající ve výpadku dodávek z Íránu, Ruska či Venezuely. Světový trh je navíc zaplavován stále větším objemem americké břidličné ropy, což pomáhá zesilovat tlak na pokles cen ropných produktů.
Kartel OPEC a další klíčoví těžaři v čele s Ruskem přitom nevykazují přílišnou jednotu ve věci dalšího postupu. Kartel se schází koncem června ve Vídni a Saúdská Arábie bude plédovat za pokračování současného omezování těžby, jež platí od počátku roku. Ruská strana se naopak vyjadřuje v tom smyslu, že omezováním těžby tradiční těžaři přepouštějí část tržního podílu právě americkým břidličným těžařům. Je proto možné, že Rusko na vídeňském zasedání OPEC a dalších tradičních těžařů již nezvedne ruku pro omezování těžby, případně jen v menším rozsahu. To by jen umocnilo tlak na pokles cen ropy na světových trzích a pohonných hmot v ČR.
Kromě eskalace obchodních válek, nejednoty OPEC a Ruska a rostoucí produkce amerických břidličných těžařů přispěje k poklesu cen pohonných hmot v ČR v příštích týdnech také ta skutečnost, že ustalo slábnutí koruny vůči dolaru, které zvyšovalo korunovou cenu barelu ropy. Koruna za poslední týden zpevnila vůči dolaru o 1,6 procenta, neboť tuzemská ekonomika vykazuje stále solidní výsledky, například v oblasti mzdového růstu, zatímco v USA roste pravděpodobnost již celkem brzkého snížení základní úrokové sazby – bylo by to první takové snížení od roku 2008.
V příštím týdnu lze tedy očekávat stagnaci, případně mírný pokles cen pohonných hmot v ČR v rozsahu do deseti haléřů na litr. Pokles cen by pak měl pokračovat i v dalších červnových týdnech.
Lukáš Kovanda