Dnes přijíždí do Maďarska ruský prezident Vladimir Putin. Těsně před jeho návštěvou prohlásil maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto, že se Maďarsko nepřipojí k deklaraci velvyslanců členských zemí NATO k Ukrajině z důvodu národnostních menšin v této zemi.
V prohlášení ministr uvedl, že změny ukrajinských školských a jazykových zákonů omezují práva menšin. Navíc se vláda premiéra Viktora Orbana dostala do rozporu s Ukrajinou, neboť ta odmítá povolit tamnímu maďarskému etniku dvojí občanství.
„Byli bychom rádi, kdyby společné prohlášení obsahovalo větu o tom, že Ukrajinci musí plnit své povinnosti stanovené mezinárodním právem a mezinárodními organizacemi. Také jsme předložili návrhy citující Radu Evropy a OSN ve vztahu k menšinovým záležitostem,“ dodal k tomu Peter Szijjarto. Poukázal na 150tisícovou maďarskou menšinu žijící na zakarpatské Ukrajině. Maďarsko nabídlo několik pozměňovacích návrhů v této deklaraci podle principů Rady Evropy a OSN. Protože tyto návrhy byly zamítnuty, „neměli jsme jinou možnost než vetovat prohlášení,“ uvedl dále maďarský ministr.
Deklarace předchází zítřejšímu jednání představitelů NATO v Kyjevě vedenému generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem.
Paternalismus musí skončit
Prohlášení maďarského ministra zaznělo na euroasijském fóru, které se koná v Budapešti a bylo vysloveno v rámci delšího Szijjartova projevu. V další části se ministr věnoval vysvětlení maďarské pozice ve světové politice. „Éra doporučování, paternalismu musí skončit, okovy politické korektnosti musí padnout a spolupráce mezi Východem a Západem potřebuje nové, pragmatické základy,“ řekl na fóru Szíjjártó.
Ministr si myslí, že „zájem země je podáván tak, že Maďarsko je ruským špionem - což je jen směšná urážka Maďarska od západních přátel.“
„Když došlo ke konfliktu mezi Východem a Západem, Maďarsko to vždy odneslo. Proto je maďarským zájmem spolupráce a země chce sloužit jako most,“ uvedl Szíjjártó. Pokračoval ve své explikaci současného světa a maďarského pohledu. V té souvislosti uvedl názor, že „bez přehánění se dá mluvit o novém světovém řádu“. Podle maďarského ministra „jsme svědky rozpadání spojenectví, o nichž jsme se domnívali, že jsou věčná. Stará přátelství skončila a byla uzavřena nová přátelství, o kterých bychom nikdy neřekli, že jsou vůbec možná. Objevují se dva hráči, Čína a USA. „Přitom v USA se objevila nová vlastenecká elita, na kterou měla Evropa prazvláštní odpověď a zpochybňovala legitimitu politiky ´America First´“.
Mirko Radušević