Egyptští archeologové při svém bádání narazili na pohřební komory s čtyřiceti mumiemi. Nález se uskutečnil jižně od Káhiry v provincii Mínjá. Hrobka pravděpodobně pochází z období dynastie Ptolemaiovců (323 – 330 př. n. l.). Informovalo o tom egyptské ministerstvo památek.
Mumie, mezi nimiž bylo podle archeologů i dvanáct dětí, byly nalezeny ve čtyřech devítimetrových komorách. Jejich identity jsou zatím neznámé. „Mezi hieroglyfy jsme nenašli jejich jména,“ uvedl pro The Guardians Mostafa Waziri, generální tajemník Supreme Council of Antiquities. „Z metody mumifikace je ale zřejmé, že osoby, jejichž zbytky těl jsme nalezli, měly do určité míry významné postavení,“ doplňuje.
V místnostech společně s mumiemi byly i papyrové svitky a keramické předměty. Celkově jsou mumie ve velmi dobrém stavu. Některé byly pohřbeny v dřevěném nebo kamenném sarkofágu, jiné jen ležely na podlaze nebo byly zahrabané v písku.
Egyptský ministr pro památky Chálid Ananí uspořádal pro oznámení prvního letošního objevu slavnostní ceremonii, které se zúčastnili velvyslanci několika zemí (mezi nimi i České republiky) i ministryně pro cestovní ruch Ranja Mašátová, jak uvedl egyptský deník Al-Ahrám.
Pro Egypt jsou ale mumie víc než jen šťastným nálezem. Představitelé země především doufají, že se díky nim navrátí do Egypta cestovní ruch. Turistů totiž od svržení prezidenta Husního Mubaraka kvůli násilnostem ubylo. Přitom právě cestovní ruch je jedním z nejpodstatnějších odvětví egyptské ekonomiky.