Dlouholetému rektorovi Českého vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěchu Petráčkovi hrozí ve středu odvolání. Kritici mu vyčítají vysoké platby externím poradcům. Jedním z nich měl být podle webu Novinky také poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý diplomat Petr Kolář. Ten měl od školy za své služby v posledních třech letech získat čtyři miliony korun. Jiným veřejným institucím přitom Kolář radí zdarma. Komentátorka Lenka Zlámalová to označila za „dojení státu“.
Petráček by po více než sedmi letech mohl ve středu skončit v čele ČVUT. Jeho kritici svolali akademický senát univerzity a na zasedání chtějí odhlasovat jeho odvolání. Vadí jim zejména nárůst výše plateb za externí poradce, mezi nimi i za Kolářovy služby. Petráček mu podle kritiků platil vysoké částky za přístup k mocným včetně prezidenta Petra Pavla.
ČTĚTE TAKÉ: Motoristé jsou už za zenitem, řekl Mlejnek. Kulidakis nastínil, co straně chybí
Spolupráce mezi Petráčkem a Kolářem začala v roce 2022 a trvá dodnes. V registru smluv jsou přitom k dohledání pouze dvě smlouvy z let 2023 a 2024. Rektorát univerzity však nevysvětlil, proč v registru chybí záznamy z let 2022 a 2025, uvedly Novinky.
„Pan Petr Kolář je jediným placeným poradcem rektora Vojtěcha Petráčka, a to od roku 2022, kdy byl panu rektorovi doporučen v souvislosti s potřebou dořešit spolupráci státu, ČVUT a GE Aviation na rozvoji leteckého průmyslu v ČR,“ uvedla pro Novinky mluvčí univerzity Kateřina Veselá.
„Z téhož důvodu byl placen z prostředků fakulty strojní, jíž se zasmluvněná spolupráce bezprostředně týkala,“ dodala. Děkan zmíněné fakulty Miroslav Španiel však uvedl, že vše okolo projektu zajišťoval rektorát. „Ten měl smlouvu s Petrem Kolářem a taky definoval jeho roli,“ uvedl Španiel.
Dojení státu, píše komentátorka
Faktury prý fakulta Kolářovi vyplatila na pokyn rektorátu. V roce 2022 prý částka činila 145 200 korun měsíčně s DPH. Celkem si měl tedy Kolář za daný rok přijít na více než 1,7 milionu korun. Podle zveřejněných smluv měl následující rok od ČVUT získat milion korun a dalších 1,25 milionu za rok 2024.
„Začal jsem s univerzitou spolupracovat nejdřív pro bono a pak mi bylo navrženo, jestli bych s nimi nechtěl mít smlouvu. Já jsem to přivítal a od té doby jsem konzultant a poradce pana rektora,“ řekl Kolář Novinkám.
Smlouvy přitom specifikují, že „konkrétní úkoly budou objednavatelem zadávány ústně, a to přímo rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem, a plněny osobně poskytovatelem Petrem Kolářem“. To škole vyčítají někteří členové akademického senátu i další lidé. „Slušné dojení státu morálním majákem. Tak teď zveřejnit ty smlouvy a faktury,“ napsala ke kauze například Lenka Zlámalová, komentátorka a hlavní analytička Czech News Center.
Rapidní nárůst odměn
Některým akademikům vadí nárůst odměn za externí poradce, a také fakt, že výstupy z poradenské činnosti nelze kontrolovat, a to kvůli ústnímu zadání úkolů. V roce 2018, kdy se Petráček stal rektorem, vyplatila škola poradcům 8,8 milionu korun. Loni to už bylo 28 milionů a o rok dříve ještě dokonce o milion více.
„Přitom se velkou měrou jedná o ústní rady, jejichž efektivitu nelze ověřit,“ píše se v odůvodnění návrhu na rektorovo odvolání.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jasným favoritem na příštího premiéra zůstává Babiš. Havlíček ztrácí