Nástupcem poradce pro národní bezpečnost USA na místo Johna Boltona se stane Charles Kupperman, který byl členem představenstva řady dodavatelů výzbroje pro Pentagon, včetně společností Lockheed Martin a Boeing. Pracoval také v administrativě prezidenta Ronalda Reagana a léta se zná se svým předchůdcem Boltonem, jehož byl od ledna zástupcem.
John Bolton o Kuppermanovi prohlásil: „Charles Kupperman byl ve skutečnosti mým poradcem více než třicet let, a to i během mého působení ve funkci poradce pro národní bezpečnost prezidenta Trumpa.“ Bolton k tomu ještě navíc dodal, že u Kuppermana si cení jeho velké odbornosti v oblasti obrany, kontroly zbraní a letectví, „což pomůže k rozvíjení programu národní bezpečnosti prezidenta Trumpa.“
Nový Trumpův poradce má své kritiky, kteří o něm prohlašují, že jako pravicový extrémista je ve spojení s islamofobem Frankem Gaffneym prostřednictvím Centra pro bezpečnostní politiku (CSP), kde Kupperman působil v představenstvu v letech 2001–2010. CSP zastává spikleneckou teorii, že prezident Barack Obama je muslim a organizace Muslimské bratrstvo infiltrovalo vládu USA. V prohlášení americké islámské organizace Council on American Islamic Relations (CAIR) se uvádí, že sice odchod Boltona byl vítán, ale „nelze jednoduše nahradit jednoho islamofoba druhým“. Dokonce jsou hlasy, že Kupperman je „reaganistický islamofob, výtvor amerického obranného průmyslu a úzký spolupracovník Johna Boltona.“
„Vzhledem k tomu, že Kupperman má úzké vztahy s antimuslimskou nenávistnou skupinou, činí ho nezpůsobilým zastávat jakoukoli veřejnou funkci, natož být v tak významném postavení,“ řekl pro server HuffPost Robert McCaw, ředitel státních záležitostí organizace CAIR.
Americká média mimo jiné uvádí, že dalším zvažovaným nástupcem Boltona mohl být americký velvyslanec v Německu Ric Grenell, který vešel ve známost v USA svojí kritikou krajně pravicového webu Breitbart. Podle CNN dalším uchazečem mohl být Fred Fleitz, prezident a generální ředitel Centra pro bezpečnostní politiku (CSP).
Mirko Radušević