Na Ukrajině vyzývají k „čistce“ knihoven od sovětských knih

Ředitelka Ukrajinského institutu knihy Oleksandra Kovalová vyzvala úřady, aby vydaly nařízení odstranit z knihoven díla, která byla publikována v Sovětském svazu, a aby byla nahrazena moderními ukrajinskými. Podle serveru strana.ua Kovalová tvrdí, že tato opatření pomohou učinit z knihoven příjemné místo pro lidi, kteří chtějí konverzovat o tématech ukrajinské literatury.

Na Ukrajině vyzývají k odstranění knih, které byly publikovány v SSSR, z knihoven, aby je nahradily moderní a ukrajinojazyčná díla. Podle webu to uvedla ředitelka státní instituce Ukrajinský knižní institut Oleksandra Kovalová.

„Podle statistik je v knihovnách uloženo více než 240 milionů jednotlivých dokumentů. Jsou to knihy, časopisy a další. Je pravděpodobné, že více než 50 procent těchto výtisků jsou díla vydaná před rokem 1990. Méně než 20 procent je ale těch, která byla vydána po roce 2000,“ uvedla Kovalová.

Dále zdůraznila, že úřady by měly provést audit a „očistit knihovny od sovětského působení.“ Tato opatření pomohou učinit z knihoven příjemnější a atraktivnější místo pro čtenáře.

Připomeňme si, že na konci roku 2016 Ukrajina schválila zákon zakazující dovoz knih z Ruska s „anti-ukrajinským“ obsahem.