Nejlépe se prý žije ve Vídni, Praha obsadila 50. příčku

Melbourne padlo! Tedy alespoň co se týče žebříčku měst s nejlepšími podmínkami pro život, který každoročně sestavuje organizace Economist Intelligence Unit (EIU). Australské velkoměsto sesadila z pomyslného trůnu Vídeň. Praha se v žebříčku čítajícím 140 měst umístila na 50. místě. Na chvostu tabulky se usídlil syrský Damašek.

Britská organizace EIU zohledňuje při hodnocení jednotlivých měst širokou škálu faktorů, jako je například politická a společenská situace, infrastruktura, míra kriminality a bezpečnost celkově, vzdělávání nebo přístup ke zdravotnictví. V celkovém počtu bodů letos zvítězila rakouská Vídeň, která po dlouhých sedmi letech vystřídala na výsluní Melbourne.

Do první desítky už se pak vměstnalo jen jedno evropské město, a to dánská Kodaň (9. místo). Zato Austrálie má na špici kromě Melbourne (2) i Sydney (5) a Adelaide (10). Dvě zastoupení v podobě Ósaky (3) a Tokya (7) má mezi elitou Japonsko a stejně je na tom i Kanada – Calgary (4), Toronto (7). Praha se umístila na 60. příčce. Naše hlavní město tak skončilo například za Budapeští, Bruselem či Římem. Bratislava je 64.

Podle vedoucí průzkumu Roxany Slavčevové to byl rok velkých změn. „Nejen, že Vídeň vystřídala Melbourne na pozici nejlepšího města k žití, ale celkem 77 měst změnilo oproti minulému roku své umístění. Návrat k relativní stabilitě po několika teroristických útocích a jiných incidentech napříč západní Evropou a Severní Amerikou znamená, že jen devět měst z těchto regionů zaznamenalo propad žebříčkem.“

Jako město s nejhoršími životními podmínkami byl vyhodnocen syrský Damašek, který následují Dháka (Bangladéš), Loagos (Nigérie), Karáčí (Pákistán) a Port Moresby (Papua Nová Guinea).

Tagy: