Přání z roku 1843 je vůbec první pohlednicí, která započala éru posílání vánočních pohlednic. Tehdejší vládní úředník si jich nechal vyrobit tisíc. Dochovalo se jich pouze jednadvacet. Jeden z těchto originálních kousků je nyní vystaven v Dickensově muzeu v Londýně. Informoval o tom server The New York Times.
Přání zobrazuje členy tří generací jedné rodiny, kteří si připíjejí sklenkou vína. Dole je připojen nápis „A Merry Christmas and Happy New Year to You“. Tehdy se vánoční pohlednice lidem příliš nelíbila, protože si na ní s vínem připíjí i malé děti. Odesílatel vystavené pohlednice se podepsal se slovy „od vašeho milujícího syna, Joe“. K pohlednici jim připsal „můj drahý otec a matka“.
Podle serveru The New York Times výroba přání začala v roce 1843 v květnu, kdy vládní úředník a designér Henry Cole požádal svého přítele, malíře Johna Callcotta Horsleyho, aby mu namaloval vánoční obrázek. Už ho nebavilo vypisování dopisů a chtěl si proto zvyklost přání všeho dobrého usnadnit. Požádal ho o malý obraz, který by mohl rozdávat mezi přátele a popřát jim tak svátky klidu a míru. Malíř po stranách doplnil výjevy lidí, kteří rozdávají jídlo a ošacení chudým. Henry Cole si těchto pohlednic nechal natisknout tisíc, využil jich pouze 400 a ostatní s velkým úspěchem prodal.
Za 176 let se z tisíce pohlednic dochovalo pouze jednadvacet. Vánoční přání do muzea Charlese Dickense zapůjčil prodejce knih ze San Francisca.
Tradice pohlednic
Počinem Henryho Cola a malíře Johna Callcotta Horsleyho se oba muži zapsali navěky do historie vánočních pohlednic. Zasílání takovýchto přání se okamžitě stalo symbolem ostrovních Vánoc. Anglie se stala po 30 let impériem na výrobu pohlednic.
U nás se první vánoční pohlednice objevily až koncem 19. století. Původně se prodávaly jen s německými nápisy. Česká přání se začala prodávat až po první světové válce. Od dvacátých let se hlavním motivem pohlednic staly Ladovy obrázky, které jsou symbolem českých tradičních svátků dodnes.