Neohlídáte si ani kostel, tak co nás chcete poučovat? Požáry v Amazonii zažehly roztržku mezi Macronem a představiteli Brazílie

Požár v Amazonii

Požáry v Amazonii (Zdroj:AP)

Přestřelka mezi brazilskými představiteli a Emmanuelem Macronem pokračuje. Brazílie odmítla miliony dolarů od zemí G7 na pomoc v boji proti rozsáhlým požárům v Amazonii. Francouzský prezident si navíc vyslechl další štiplavé poznámky o kolonialismu a neschopnosti postarat se o záležitosti ve vlastní zemi.

„Ceníme si té nabídky, ale možná by ty zdroje mohly být použity pro znovuzalesnění Evropy,“ vysvětlil pro stanici Globo šéf Bolsonarova kabinetu Onyx Lorenzoni, proč Brazílie nepřijme nabízených 22 milionů dolarů (přes půl miliardy korun). Pak si brazilský politik vzal na mušku přímo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a obvinil ho z „kolonialistických a imperialistických praktik“.

„Vždyť Macron nedokáže zabránit ani předvídatelnému požáru v kostele, který je na seznamu světového kulturního dědictví. Tak co nás chce učit? Má toho dost na práci doma i ve francouzských koloniích,“ rýpnul si Lorenzoni do francouzského prezidenta.

Z vměšování do vnitřních záležitostí Brazíle už Francii obvinil minulý týden také brazilský prezident Jair Bolsonaro. S Emmanuelem Macronem si také vyměnili několik peprných narážek.

Letos už bylo v Amazonii zaznamenáno podle oficiálních statistik na 80 tisíc požárů, což je nejvíce od roku 2013. Bolsonaro v minulých dnech vyčlenil na boj s požáry několik desítek tisíc vojáků. K nárůstu požárů podle odborníků přispělo kromě klimatických změn a sucha i nelegální kácení a vypalování lesa kvůli získání zemědělské půdy.

Brazilský prezident bývá často kritizován za to, že odlesňování amazonského pralesa nebrání a naopak upřednostňuje ekonomické zájmy před těmi ekologickými.

Tagy: