Americký start-up odhalil plány na vývoj letadla, které má létat pětinásobně rychleji než je rychlost zvuku – tedy rychlostí Mach 5. Přelet mezi Londýnem a New Yorkem by měl místo více než sedmi hodin trvat asi hodinu a půl. Pokud projekt uspěje, bude představovat revoluci v transatlantických komerčních letech, uvedl server CNN.
Letecká společnost Hermeus Corporation se sídlem v americké Atlantě informovala, že získala finanční prostředky od zakladatelů a soukromých investorů pro vývoj jejich revolučního letounu. Tvůrci letadla doufají, že bude schopno dosahovat cestovní vzdálenosti zhruba 7400 kilometrů (4600 mil) a rychlosti přes 5300 kilometrů v hodině (330 mil v hodině).
Bývalí zaměstnanci Elona Muska a Jeffa Bezose
Mezi zakladateli společnosti Hermeus jsou bývalí zaměstnanci raketového start-upu SpaceX Elona Muska a projektu Blue Origin Jeffa Bezose. Všichni čtyři spoluzakladatelé pracovali na projektu Generation Orbit, kde vyvíjeli hypersonické raketové letadlo a nejnovější letadlo X-Plane amerických leteckých sil.
Podle Paula Bruceho, experta z leteckého oddělení na Imperial College v Londýně, je největší výzvou pro hypersonický let pohon.
Letenka by mohla stát asi 70 tisíc
„Větším problémem je i otázka financí a životního prostředí; takhle rychlé létaní spálí neskutečné množství paliva a bude mnohem méně efektivní než pomalejší lety,“ dodal spoluzakladatel společnosti Hermeus AJ Piplica.
Jednocestná letenka do nového letounu by podle Piplicy mohla stát necelých 70 tisíc korun (3 tisíce dolarů).
Hypersonická letadla mají v plánu i jiné firmy
Společnost Hermeus Corporation přitom není první, kdo se angažuje v hypersonickém cestování. V červnu 2018 oznámil Boeing své plány pro hypersonické osobní letadlo. A na hypersonických letadlech pracují také společnosti Lockheed Martin a Aerion Corporation.
V případě úspěchu by letadlo mohlo být asi dvakrát rychlejší než Concorde, supersonické letadlo, které létalo mezi New Yorkem a Londýnem pod čtyři hodiny a svůj poslední transatlantický let uskutečnilo v říjnu 2003.