Nový ombudsman Křeček ke kritice: Zastupoval jsem Romy po celé republice, teď jsem označován za rasistu

Rozhovor s nově zvoleným ombudsmanem Stanislavem Křečkem

Novým ochráncem veřejných práv se stal Stanislav Křeček. Kandidáta navrženého prezidentem Milošem Zemanem zvolila ve středu večer Sněmovna. Od poslanců získal ve druhém kole volby 91 hlasů ze 175 odevzdaných. V rozhovoru pro naši televizi nastínil první kroky, které v úřadu podnikne a také se vyjádřil ke kritice, která se na jeho hlavu po volbě snesla.

Křeček v rozhovoru pro Zpravodajství FTV Prima znovu zopakoval, že ho zvolení překvapilo. Ze začátku úřadování ho čeká mimo jiné práce s personálem. „Podle mého názoru je třeba ty lidi trochu přerozdělit, aby dělali to, co občany zajímá a ne to, co zajímá ten úřad,“ řekl Křeček.

Nový ombudsman vytyčil největší problémy, kterými se bude úřad zabývat. Jsou to sociální dávky, důchody a také stavební řízení. „Se změnou nového stavebního zákona se vyvolá celá řada problémů. Na to se musíme bedlivě připravit. Tyto věci vyplývají ze zákona a nevidím v tom žádný problém,“ míní.

Křeček se také vyjádřil ke kritice, která se po jeho zvolení ozvala z úst některých politiků i angažované veřejnosti. Po 20 letech v politice prý Křeček něco podobného neočekával. „Já jsem tím strašně překvapen, jak je tenký ten nátěr demokratické kultury. Já jsem byl svobodně zvolen svobodným parlamentem ve dvou kolech s velkým náskokem a je to zpochybňováno, jako by ten parlament neměl právo si vybrat ze tří kandidátů,“ podivuje se nový ombudsman.

Křečkovo zvolení kritizuje především opozice. Podle ní se Křeček nezastává menšin a jeho osoba prý degraduje celý úřad veřejného ochránce práv. „Když se podíváte na řadu vyjádření pana Křečka, ať je to v otázkách menšin, ale vůbec v konceptu lidských práv, a jaká má být role ombudsmana v tomto úřadu, já tam vidím naprosté nepochopení,“ řekl například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Proti zvolení Křečka ombudsmanem chce demonstrovat spolek Milion chvilek pro demokracii.

Podle Křečka jsou některé výhrady vůči jeho osobě absurdní. „Zastupoval jsem před soudy Romy po celé republice v těch nájemních věcech. Dodnes mi jejich děti děkují, že jsem zachránil rodičům bydlení - a jsem označován za nepřítele Romů, jen proto, že jsem od začátku tvrdil, že by se Romové měli sami hlásit o svá práva, sami udělat svoji reprezentaci, sami formulovat svoje představy, tak jsem označován za rasistu. To je prostě absurdní situace.“

Na celý rozhovor s ombudsmanem Stanislavem Křečkem se podívejte v úvodním videu.