OECD: Poklesla migrace z humanitárních důvodů, ale pracovní a rodinná je na vzestupu

Syřané převlečení za Ukrajince, Jihoameričané se málem upekli na cestě do USA. Tabulka OECD vypovídá o trvale rostoucím proudu migrantů. Austrálie zaznamenává, že skoro třetina obyvatel se narodila mimo tuto zemi.

Poslední zprávy jsou až kuriózní, na co mohou migranti přijít, aby se dostali do Evropy nebo USA. Syrští utečenci se převlékli za ukrajinské volejbalisty, měli ukrajinské dresy, vlekli s sebou míče, sportovní tašky a přitom ME dávno již probíhalo. Těchto deset utečenců mělo smůlu, neboť se prezentovali kradenými nebo ztracenými cestovními doklady.

Včera se do USA přes hranice snažilo dostat v přívěsu nákladního auta 53 utečenců z Mexika, Salvadoru, Ekvádoru, Hondurasu a Guatemaly. Byli zachycení pětatřicet kilometrů od hranice v texaském Laredu a americká policie tvrdí, že v přívěsu bylo jednačtyřicet stupňů celsia. Převážel je americký řidič.

Statistiky OECD

Je zřejmé, že každý den se valí do Evropy a USA bezpočet migrantů. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uvádí statistiky, ze kterých plyne, že migrace má vzestupný trend a k poklesu nedochází. OECD sice píše, že došlo k poklesu migrace z humanitárních důvodů, ale pracovní a rodinná migrace stále roste. Země OECD přijaly v roce 2018 přibližně 5,3 milionu nových stálých migrantů, což je podle předběžných údajů o 2 % více než v roce 2017. Od roku 2015 evropské země OECD přijaly více trvalých migrantů než Spojené státy americké. USA však stále zůstávají největší cílovou zemí pro migranty, následuje je Německo a třetí země s největším počtem utečenců je Turecko.

Německo se utěšuje tím, že oproti roku 2015, kdy přišlo 900 tisíc migrantů, dochází k poklesu. Statistiky OECD sledují i opačný směr, a to vystěhovávání z Německa nebo z jiných zemí OECD. Čísla hovoří o tom, že Němci se stále více stěhují do jiných zemí OECD. V roce 2018 vzrostla německá emigrace o 3,3 %. Nejvíce přibližně 16,3 % emigrovalo do Švýcarska, 13,5 % do Rakouska a 10 % do Velké Británie. V Německu žije 13,2 miliónů osob narozených mimo Německo, což představuje 16 % zdejší populace. Složením je zde nejvíce Poláků (13 %), Turků (10 %) a Rusů (8 %).

Ve Spojených státech, zemi s největší migrací, žije 44,5 milionu obyvatel, kteří se narodili v jiné zemi, což představuje třináct procent obyvatel USA. Proti roku 2007 je zde nárůst migrantů o 17 % a nejvíce Mexičanů (25 %), Indů (6 %) a Číňanů (5 %).

Statistika OECD uvádí tyto údaje za Českou republiku: Žije zde 800 tisíc obyvatel narozených mimo ČR, což představuje 7 % populace. Od roku 2007 jde o 47% nárůst. Nejvíce je u nás Slováků (38 %), Ukrajinců (18 %) a Vietnamců (7 %).

Podíváme-li se z hlediska statistik, největší zastoupení migrantů narozených mimo současnou zemi pobytu v Evropě najdeme v Rakousku (19 %) a Švédsku (18 %). Celosvětově jsou to Austrálie (29 %) a Kanada (21 %).

Graf přílivu migrantů do zemí OECD

Mirko Radušević